Fisker Ocean zahajuje výrobu v rakouském Grazu

Společnost Fisker právě oznámila, že v továrně Magna Steyr v rakouském Grazu (Štýrský Hradec) zahájila výrobu elektrického SUV Ocean

Společnost Fisker právě oznámila, že v továrně Magna Steyr v rakouském Grazu (Štýrský Hradec) zahájila výrobu elektrického SUV Ocean. Společnost to považuje za velký úspěch a emotivní okamžik. A to z dobrého důvodu – model Ocean je cenově dostupný model, takže je ve svém segmentu velmi konkurenceschopný.

Fisker Ocean

Výroba začne na nízké úrovni. V prvním čtvrtletí roku 2023 je plánovaných 300 vozů, poté se výroba zvýší na 8 000 kusů ve druhém čtvrtletí, 15 000 kusů ve třetím čtvrtletí. Společnost doufá, že do konce příštího roku vyrobí přibližně 42 400 vozů. Jako první se vyrobí 5 000 kusů modelů Ocean One launch edition, které vycházejí z nejvyššího výbavového stupně Extreme.

Společnost doufá, že do konce příštího roku vyrobí přibližně 42 400 vozů
Fisker Ocean

Tato první série modelů se vyprodala během 30 dnů. Zájemci si také mohli zapsat své jméno za zálohu 117 tis. korun. Pokud se všechny tyto objednávky uskuteční, očekává Fisker zisk kolem 8,22 mld. korun. V USA je Fisker Ocean k dispozici od 880 tis. korun za základní výbavu Sport. Střední stupeň Ultra zvyšuje cenu na 1,17 mil. korun, zatímco nejvyšší stupeň Extreme ji zvyšuje na 1,61 mil. korun.

Pod kapotou

Ocean Sport má pohon předních kol a jeden motor o výkonu 275 koní, který ho dokáže vytlačit na 100 km/h za 6,9 sekundy. Jako jediná varianta je vybavený lithium-železo-fosfátovou (LFP) baterií s kapacitou 75 kWh a odhadovaným dojezdem 402 km.

Ocean, který je označovaný za "nejudržitelnější vozidlo na světě", se začne prodávat na mnoha světových trzích
SUV Ocean

Další dvě verze, Ocean Ultra a Ocean Extreme, jsou vybavené stejným akumulátorem s kapacitou 100 kWh a chemickým složením nikl-mangan-kobalt (NMC). Ten by měl u verze Extreme zajistit dojezd přes 563 km. Oba modely mají dvojici motorů s výkonem 540, resp. 550 koní, což má za následek zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,9, resp. 3,6 sekundy. Ocean Extreme má větší dojezd, protože má solární střechu, která může přidat více než 2 414 km volného dojezdu za rok.

Směrem k udržitelnosti

Ocean, který je označovaný za „nejudržitelnější vozidlo na světě“, se začne prodávat na mnoha světových trzích. Fisker uvádí, že již má více než 63 000 rezervací z celého světa.

Zdroje: insideevs, Towpoint