Emily GT: Elektromobil s dojezdem 1000 km

Emily GT

NEVS, společnost vyrábějící elektromobily, která se před více než deseti lety zrodila z popela Saabu, odhalila sofistikovaný model Emily GT, který vyvíjela předtím, než ji její čínští majitelé uvedli do „režimu hibernace“.

Elektromobil Emily GT je údajně díky obrovské 175kWh baterii ujede mezi jednotlivými nabitími více než 1000 km. V plánu byly také baterie o kapacitě 140 kWh a 105 kWh a bezdrátové nabíjení o výkonu 11 kW prostřednictvím podložky připojené k pevnému rozbočovači.

Co mile překvapí zájemce o Emily GT?

Společnost model vybavila v každém rohu motory v kolech o výkonu 121 koní, což dává Emily GT celkem 484 koní. Každý motor vkládá pohonnou jednotku mezi kolo z lehké slitiny a hliníkový brzdový kotouč, což údajně umožňuje jemnější kontrolu vektorování točivého momentu. Vektorování bylo natolik účinné, že vůz mohl zatáčet bez použití volantu.

Ředitel programu Emily a bývalý inženýr Saabu Peter Dahl řekl švédské publikaci Carup: „Možnosti vektorování točivého momentu jsou fantastické. Veškerý točivý moment lze řídit. Je to jako přejít z rovných slalomových lyží na carvingové. Motory kol navíc zajišťují eliminaci veškerých vůlí, což vede k neuvěřitelně přímému a pevnému pocitu. Nevýhodou je vyšší neodpružená hmotnost každého kola. To jsme vyřešili kvalitním podvozkem se vzduchovým odpružením a aktivními tlumiči.“

Nové výkonnější Emily GT

V přípravě byla také vysoce výkonná varianta Emily GT s plánovaným výkonem 660 koní a 2200 N.m. To by zkrátilo čas sprintu 0-100 km/h ze 4,6 s na 3,2 s.

Výrazný design elektromobilu– který se velmi podobá finálnímu Saabu 9-3 a Saabu 9-5 – údajně navrhl nejmenovaný Ital a zdokonalili jej bývalí designéři Saabu.

Majitel NEVS, skupina Evergrande, původně podepsal smlouvu na sérii 20 prototypů. Společnost Evergrande, která zbohatla jako jeden z nejplodnějších čínských developerů, se však v roce 2020 dostala do finančních problémů a vyrobili jich pouze šest.

Kdy se můžeme na nový model těšit?

Evergrande minulý měsíc uvedla NEVS do „hibernace“, protože se jí nepodařilo zajistit kupce. Z 340 zaměstnanců švédské firmy propustili 320.

Podle prohlášení švédského města podepsala společnost Polestar smlouvu o pronájmu části továrny NEVS v Trollhättanu, kde dříve sídlil Saab. Odštěpený závod společnosti Volvo bude tento prostor využívat jako výzkumnou a vývojovou základnu pro své budoucí elektromobily.

Nová generální ředitelka NEVS Nina Selander nyní hledá kupce pro projekt Emily GT a vyzvala zájemce, aby společnost kontaktovali. „Je na prodej. Je to také radost, že ji můžeme ukázat,“ řekla Carup.

Dahl dodal, že projekt čeká ještě asi rok a půl než ho pustí do výroby. Řekl: „V současné době je v provozu, Vše je připraveno k tomu, aby se Emily GT dostalo dále do výroby“. Prototypy jsou kompletně pojízdné, až na to, že chybí airbag a systém automatického brzdění.“

Prototypy Emily GT využívají 52kWh baterii z modelu NEVS 9-3, elektrické přestavby stejnojmenného modelu Saab.

Zdroj: autocar, Vapol