Výrobní linka na bloky pro ukládání tepelné energie

Australská společnost MGA Thermal zajistila od domácích a mezinárodních investorů milióny Kč při přípravě na komerční výrobu svého řešení. A to pro dlouhodobé skladování energie v tepelném měřítku.

Australský start-up MGA Thermal uvedl, že zajistil nové finanční prostředky, aby poskytl základ pro další fázi svého růstu. Finanční prostředky usnadní zprovoznění automatizované výrobní linky v její továrně v Tomagu v Novém Jižním Walesu. Což urychlí provoz až do roku 2024.

Generální ředitel MGA Erich Kisi uvedl, že nová výrobní linka – která bude schopna vyrobit více než 1 MWh MGA bloků každý den – se rychle blíží dokončení. Nejnovější kolo investic umožní společnosti strategicky rozšířit svou obchodní divizi a investovat do strojírenství.

„S blížícím se dokončením naší výrobní linky jsme na dobré cestě k výrobě 1 000 bloků denně. Ty pak lze sestavit do úložiště obnovitelné energie 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ řekl.

Společnost komercializuje přístup „slitiny mísitelnosti“ k uchovávání tepelné energie, uchovává teplo v blocích vyrobených převážně z hliníku a grafitu a odesílá je k výrobě elektřiny.

Ukládání energie

Patentované bloky pro ukládání tepelné energie společnosti MGA o velikosti velké cihly domu se skládají z malých slitinových částic zapuštěných do bloků. A to na bázi grafitu uzavřených v plně izolovaném systému. Po zahřátí mohou částice slitiny uchovávat teplo několik dní s minimální ztrátou energie. Výměníky tepla se používají k absorbování tepla z bloků. Přičemž ohřátý plyn nebo kapalina je vhodná pro průmyslové tepelné aplikace nebo k pohonu parní turbíny k výrobě elektřiny.

Společnost je v závěrečné fázi uvádění do provozu demonstrační jednotky na své základně Tomago, o které uvedla, že poskytne hmatatelný příklad systému skladování tepelné energie v praxi a potvrdí jeho škálovatelnost pro potenciální zákazníky a partnery.

MGA uvedla, že demonstrační jednotka bude zahrnovat modulární bloky naskládané do velkých sestav v rámci systémů pro skladování tepelné energie (TES) navržených MGA.

„Tyto systémy TES jsou schopny uchovat miliony kilowatthodin energie levnějším a dlouhodobějším způsobem ve srovnání s jinými dispečerskými řešeními,“ uvedla společnost. ,,Stoh 3 700 bloků v naší demonstrační jednotce, přibližně velikosti přepravního kontejneru, uchovává dostatek energie pro napájení více než 135 domácností po dobu 24 hodin.“

Technologie MGA

Výrobní linka na bloky pro ukládání tepelné energie
Generální ředitel MGA Thermal Erich Kisi, vlevo, a zástupce generálního ředitele a CCO Mark Croudace

Mark Croudace, zástupce generálního ředitele a obchodní ředitel společnosti MGA, uvedl, že poptávka po technologii společnosti není nouze.

,,Obnovitelné zdroje energie mají svá omezení, zvláště když nesvítí slunce a nefouká vítr,“ řekl. „Ucpání této mezery je důvodem, proč existujeme. Technologie MGA se dokonale sladila tak, aby generovala 24 hodin denně 7 dní v týdnu čistou páru pro hůře potlačitelná průmyslová odvětví. Což je rychle rostoucí velmi velký trh v tuzemsku i ve světě.“

Poslední kolo financování přilákalo podporu od stávajících investorů. Včetně Main Sequence, Varley Holdings, Melt Ventures a novozélandského fondu Climate Venture Capital Fund. Zatímco Understorey Ventures a australská poradenská firma Pollination Group se přihlásily jako noví investoři.

Generální ředitel společnosti Pollination Martijn Wilder řekl, že technologie společnosti MGA má obrovský potenciál podporovat příjem čisté energie v Austrálii.

„Energetický přechod těžkého průmyslu země k čisté energii je obrovskou výzvou. A vyžaduje, abychom přehodnotili způsob, jakým energii skladujeme,“ řekl. ,,MGA Thermal poskytuje na požádání nulové uhlíkové teplo. To může dekarbonizovat mnoho průmyslových využití a také zajistit výrobu čisté elektřiny.“

Zdroj: pv-magazine, Vapol