Fisker SUV PEAR EV

Společnost Fisker, start-up amerických elektromobilů, převádí pozornost na vývoj menšího městského vozu s označením PEAR

Nový Fisker SUV PEAR EV s cenou pod 800 tisíc korun má být „futuristický malý raketoplán“ s mnoha jedinečnými funkcemi.

Vzhledem k tomu, že SUV Fisker Ocean se má začít vyrábět v Rakousku začátkem příštího roku, přesouvá start-up amerických elektromobilů pozornost na vývoj menšího městského vozu s označením PEAR. Model se vyrábí v USA a stane se zásadním pro jeho ambiciózní plány růstu.

Fisker Ocean je rivalem Tesly Model 3. Objevit se má ve Spojeném království přibližně za rok – po svém veřejném debutu na letošním Festivalu rychlosti.

Fisker SUV PEAR

Mezitím je PEAR (Personal Electric Automotive Revolution) mnohem kompaktnější a cenově dostupnější. Šéf společnosti Henrik Fisker pro Autocar řekl: „Pear je to vozidlo, které nás v roce 2027 nakonec doveze k milionu vozidel ročně.“

Postaví jej technologický výrobní gigant Foxconn v závodě v Ohiu (dříve vlastněný General Motors). A to s počátečním tempem 250 000 kusů ročně od roku 2024.

Dosud vydané obrázky s náhledy designu neprozradily mnoho detailů, kromě náznaků různých podnětů sdílených s modelem Ocean. Už teď je ale jasné, že pokud jde o cenu, velikost a objem, mohl by být PEAR životaschopným soupeřem pro cenově dostupnou trojici EV na cestě od koncernových značek Volkswagen Cupra, Škoda a VW. Na trh se má uvést v roce 2025.

PEAR má být založený na speciální ocelové platformě, která je levnější než hliníková skateboardová architektura OCean
Fisker SUV

PEAR má být založený na speciální ocelové platformě, která je levnější než hliníková skateboardová architektura Ocean. Platforma se má začít používat k výrobě dalších dvou elektromobilů. Hlavním zaměřením jeho vývojového programu je zefektivnění výrobních nákladů, aby se mohl prodávat jako „prémiové auto za méně než 700 000 korun.“

Výroba

Fisker jmenoval Alpaye Uguze, dříve generálního ředitele výrobní linky SUV BMW v Jižní Karolíně, jako „výrobního guru“. Uguze začne spolupracovat s Foxconnem na integraci nákladové efektivity do linky. Což, jak říká Henrik Fisker, tvoří součást konečných ambicí jeho firmy na revoluci ve výrobě automobilů. A do jisté míry i v dodavatelském řetězci.

Podrobnosti o tom, jak toho může společnost dosáhnout, se teprve uvidí. Nicméně řekl, že existuje „obrovská možnost, aby Fisker zasáhl do továrny“ a společnost se odhodlala udržovat počet komponentů v autě na absolutním minimu.

Fisker popisuje PEAR jako „druh funky vozidla“ a říká, že je těžké ho zařadit do segmentu: „Myslím, že byste to nazvali crossover, ale ve skutečnosti to nevypadá jako SUV. Vypadá to jako malý futuristický raketoplán, abych to nejlépe popsal.”

Z tohoto důvodu, řekl, „je to pravděpodobně trochu riskantní“ kvůli potížím při srovnávání vozů mimo hlavní segmenty trhu a skutečnosti, že má „spoustu jedinečných funkcí, které nikdy předtím neexistovaly“.

Zastavil se u podrobností, ale řekl, že do zavazadlového prostoru je přístup „velmi jedinečným“ způsobem. Nikoli přes konvenční poklop, a navíc se v kabině objeví řada inovativních úložných řešení.

Další plány

V patách modelu Ocean i PEAR má být vůz Fisker Ronin pro rok 2024. Jedná se o čtyřmístný sportovní model, vyvíjený v závodě společnosti „Magic Works“ se sídlem ve Velké Británii. Jeho třímotorové hnací ústrojí má zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 2,0 sekundy a Fisker se zaměřuje na dojezd více než 965 km. Ještě důležitější je, že začne sloužit jako testovací vůz a výkladní skříň funkcí budoucích velkoobjemových vozů.

Henrik Fisker řekl: „Výhoda tohoto auta spočívá v tom, že můžeme prozkoumat nové technologie, které bychom normálně na velkoobjemovém voze nedokázali. Například pracujeme na velmi velkém integrovaném bateriovém řešení.

„Zvažujeme také rozšíření použití luxusních recyklovaných materiálů v interiéru, což je nyní pravděpodobně příliš drahé na velkoobjemové auto.“

Ale máme tu také aspekt nadšence, který je třeba vzít v úvahu, řekl: „Ukrývá se v tom také jen emoce. Miluji auta, a proto potřebujeme mít superauto.”

Zdroje: autocar, Top Nosiče