Fiat 500 slaví 15 let!

Fiat 500

Když se těsně po přelomu tisíciletí objevily první úvahy o obnovení modelu Fiat 500, odborná i laická veřejnost přijala zprávu s nadšením. Sympatický Fiat 500 Nuova z roku 1957 měli lidé ještě v živé paměti. Jeho moderní interpretace byla přesně tím, co by motoristé přijali znovu. Klidné vody automobilového světa však začal Fiat čeřit informacemi o tom, že z „Pětistovky“ udělá imageové zboží pro náročnější klienty. To znamenalo odklon od filozofie původního modelu, který byl čímkoli, jen ne imageovým a prémiovým autem. Jeho úkolem zkrátka bylo motorizovat Itálii a udělat to co nejlevnější formou. Že se jeho design tak trefil do vkusu, byla víceméně zásluha náhody a neuvěřitelné šikovnosti italských designérů a konstruktérů.

Fiat 500 poprvé v roce 2007

Jak Fiat řekl, tak se také stalo a v roce 2007 ukázala novodobou 500 s nádherným retro kabátem. Ten dal okamžitě zapomenout na vzletné řeči o prémiovém zboží a do auta se zamilovali i motoristé, kteří snili o jednoduchém, ale pěkném autě. Fiatu se zkrátka povedl husarský kousek. Oslovil náročné klienty, ale i obyčejné motoristy prahnoucí po malém autě. Cena nedosahovala na lidové ceny, ale Fiat zariskoval a vyšlo mu to. Není přitom bez zajímavosti, že krátce po prvotním boomu se prodeje výrazně zpomalily a vypadalo to na předčasné ukončení prodeje slibného projektu. Potom však přišla racionalizace, pokles cen, speciální edice a citlivé modernizace, které Pětistovce nevzaly původní kouzlo.

Fiat 500
Fiat 500

Fiat měl štěstí také při volbě konstrukce a motorizací pro malý Fiat. Ten byl vlastně převlečenou Pandou a pod kapotou nabízel benzinové čtyřválce o objemu 1,2 (51 kW/70 k) a 1,4 litru (74 kW/100 k). Ty doplnil i turbodiesel 1.3 MultiJet (55 kW/75 k). Později se pod kapotu dostal i charizmatický benzínový dvouválec TwinAir (63 kW/86 k) a nedávno nový tříválec 1.0 FireFly (51 kW/70 k). Největší zastoupení měl základní atmosférický čtyřválec 1.2 8V Fire, který byl zároveň tím nejspolehlivějším motorem, jaký mohl Fiat 500 mít. Špatná nebyla ani větší jednačtyřka, ale vyžadovala větší prostor pod kapotou, takže verze s tímto motorem ztratila obratnost a vyžadovala více místa na otáčení (měla větší poloměr otáčení).

Dnes Fiat 500 stále vyrábí. Na výrobních pásech jej však mezitím doplnila jeho další, o něco větší generace. Ta má ovšem zatím jen elektrický pohon. Na denní světlo se sice mezitím vynořily informace o tom, že později dostane i hybridní pohon 1.0 FireFly Hybrid, ale toto automobilka zatím oficiálně nepotvrdila.

Všechno nejlepší, Fiat 500!

Zdroje: TopSpeed, TowPoint