2024 500e jediný elektromobil, který potřebujete

Startovací cena sotva přesahuje 34 000 dolarů (800 000 Kč). Udávaná pohotovostní hmotnost pod 1500 kg. Hodnoty výkonu a zrychlení, které se nevyrovnají moderním sportovním vozům. Dostatečná kapacita baterie pro několikadenní jízdu po městě. Zdravá úroveň standardní výbavy. Přehlídka plná elektromobilů s velkou baterií, více motory, mega výkonem a vysokými cenami tlačí elektromobily jedním směrem. Nicméně chybí malé, cenově dostupné elektromobily, které jsou jednoduché. Fiat 500e 2024 patří přesně mezi tyto zástupce.

Fiat 500e 2024 se vrací do malých a levných vozů

Většina moderních elektromobilů disponuje takovým výkonem, že by zahanbila o generaci starší sportovní vozy, a to není přesně to, co každý chce nebo potřebuje. Fiat 500e 2024 atří v tomto smyslu spíše k anachronismu. Vrací se do dob malých, levných vozů, jež poskytují vlažné zrychlení. Zde jediný elektromotor s permanentními magnety pohání přední nápravu a produkuje pouhých 117 koní a 217 N.m točivého momentu. Fiat tvrdí, že 500e zrychlí na stovku za 8,5 sekundy a poté dosáhne maximální rychlosti 150 km/h. A přestože je tato hodnota bledší než u Hyundai Ioniq 5 se dvěma motory, který zrychlí na stovku za 4,5 sekundy, je rychlejší než Chevy Trax nebo Kia Sportage.

Pod karoserií se skrývá podobně skromná lithium-iontová baterie, která má podle našeho odhadu zhruba 37 kWh využitelné kapacity a vystačí na dojezd 225 až 250 km. Náš odhad by byl nižší. Nicméně díky kompaktním rozměrům 500e 2024 se Fiatu podařilo udržet pohotovostní hmotnost na úctyhodné deklarované hodnotě 1 500 kg. Což je daleko od těch více než 2,5 tunových vozů, které se tu prohánějí. Baterie se nabije z prázdného stavu na 100 % za údajných šest hodin na 6,6kW nabíječce úrovně 2 nebo za méně než 4,5 hodiny na 11,0kW přípojce a při maximálním rychlonabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 85 kW se baterie naplní na 80 % za 35 minut, uvádí Fiat.

2024 Fiat 500e

Mnoho rozdílů mezi staršími modely nenajdeme

Z estetického hlediska je tento drobeček jednoznačně Fiat 500. Exteriér vyzvedává některé LED osvětlení vpředu a vzadu, stejně jako zapuštěné elektronické kliky dveří. Ale to nejzářivější z nových věcí i návratů se skrývá v kabině. Obložení palubní desky, zaoblený přístrojový štít a dvouramenný volant mají evokovat původní Cinquecento z roku 1957. Líbí se nám vyhrazený koutek pro bezdrátové nabíjení hned pod (fyzickými!) ovladači klimatizace a 10,3 palcovým středovým displejem, na kterém běží nejnovější verze softwaru Uconnect 5 od společnosti Stellantis. 7,0 palcový digitální přístrojový štít je příjemný, zejména proto, že se zdá, že kolega z malého automobilu Mini hodlá tuto funkci odstranit ve prospěch laciného head-up displeje.

Ačkoli oči mohou klamat, 500e 2024 je o něco větší než dříve. Má o téměř 2,5 centimetrů delší rozvor i celková délka a také je o 5 cm širší. Díky dodatečnému prostoru pro ramena v přední řadě se ve Fiatu necítíte skutečně stísněně a zavazadlový prostor bez problémů spolkne 220 litrů věcí. Tedy několik batohů nebo několik tašek s nákupem. Na zadní sedadla se vejde dospělý člověk, i když ne na dlouhé cesty. Nicméně na dlouhou cestu se přece nechystáte, nebo ano? Za sedadlem nastaveným pro dvoumetrového řidiče bylo slušné místo nad hlavou, ale prostor pro nohy připomínal spíše levnou evropskou leteckou společnost než automobil.

Navzdory malému prostoru má středová konzola slušně velký úkryt, do kterého by se vešel malý tablet. Dva porty USB-A a další USB-C se nacházejí v různých zákoutích. Je zde pouze jeden držák nápojů. Ten vývojáři neintegrovali do dveřního panelu. Nicméně když není potřeba, lze jej sklopit a uložit, čímž se uvolní prostor ve spodní polovině kabiny.

2024 500e – interiér

Kromě techniky je v tomto balení i řada další standardní výbavy. Součástí výbavy dále máme LED světlomety, automatická klimatizace, bezklíčové odemykání a startování, bezdrátové nabíjení zařízení a zrcadlení chytrého telefonu a stěrače s dešťovým senzorem. Standardem je také možnost volby domácí nabíječky Level 2 nebo kreditů na rychlé nabíjení prostřednictvím firemního programu Free2move Charge.

Normální chování

Ačkoli atmosféra Fiatu 500e by se mohla dobře hodit k místu naší jízdy v Miami, tato lokalita není zrovna vhodná pro jízdu. Nekonečné přehlídky semaforů, zmatení řidiči pilotující pronajaté kabriolety (samozřejmě se zvednutou střechou), asfaltové pásy, na kterých očividně řidiči testují vozy. Ve městě Vice City je prostě všechno. Jízda v 500e byla podle našeho očekávání trochu na hraně. Až do vyšších rychlostí jsme v interiéru nenacházeli téměř žádný nežádoucí hluk. Vrhání tohoto drobečka do zatáček v běžných rychlostech bylo zábavným městským výletem s přiměřenou mírou náklonů karoserie pro malý, ale docela vysoký vůz.

Je štěstí, že se 500e z roku 2024 cítí svižně i v relativně skromném tempu. A to proto, že to je vše, co italská želatina dokáže vyvinout. Jak ve standardním režimu Normal, tak v efektivnějším režimu Range je citlivost pravého pedálu v nižších rychlostech značná a rozpětí z nuly na 50 km/h je u vozu tohoto typu to nejdůležitější. Po přepnutí do režimu Range je sice potřeba pedál trochu více popohnat, aby se rozjel. Ale zvýšené rekuperační brzdění umožňuje jízdu jedním pedálem, takže jsme tento režim upřednostnili. Pokud nejste příznivci regenerace, v režimu Normal se při vyjíždění a brzdění cítíte jako v jakémkoli jiném malém autě. K dispozici je také režim Sherpa, který omezuje maximální rychlost na 80 km/h a snižuje maximální výkon motoru na 76 koní. Jedná se o režim „sakra, mám míň baterie, než jsem si myslel, a potřebuju domů“, nikoliv jako režim pro běžné použití.

Fiat

Fiat 2024 500e: Cena

Dosáhnout základní ceny 34 095 dolarů (800 000 Kč) není nejjednodušší. Zejména v době, kdy se průměrná transakční cena nového vozu blíží hranici 50 000 dolarů (1,1 milionu Kč). Což je patrné na místech, jako je zadní náprava s torzním nosníkem a zadní bubnové brzdy. Na rozdíl od posledního výpadu Fiatu do bateriových elektrických modelů tentokrát mateřská společnost Stellantis pravděpodobně neprodělá na každém prodaném voze. A to i přesto, že doporučená cena nového modelu 500e 2024 je pod cenou jeho předchůdce z roku 2019. A to mezi jejich debutem uplynulo několik let.

Fiat 500e 2024 sice nevyřeší problém s přístupem k nabíjení pro ty, kteří parkují na ulici, ale pomůže vyřešit jeden problém, na kterém musí oblast elektromobilů zapracovat: cenovou dostupnost. Je to opravdový městský vůz, který má úspornost a schopnosti potřebné pro většinu týdenních výletů. Také dobře funguje jako druhý městský automobil, když nejsou na programu dlouhé cesty. Je to želva mezi zajíci, ale pokud je to vše, co potřebujete, proč to přehánět?