Fiat 500 2024 nově dostane také benzinový motor

Zvěsti nelhaly a italská automobilka Fiat potvrdila, že nejnovější elektrický model 500 přece jen dostane také spalovací motor

Zvěsti nelhaly a automobilka Fiat potvrdila, že nejnovější model 500 pro modelový rok 2024 dostane také spalovací motor. Přestože se na trhu představil výhradně jako městský elektromobil a o variantě s vnitřním spalovacím motorem nepadlo ani slovo, zmenšený hatchback i tak dostane benzinový pohon.

Mateřská společnost Stellantis oznámila, že hybridní pětistovka se začne vyrábět v italské továrně Mirafiori od prvního čtvrtletí roku 2026.

Dostane se do USA se spalovacím motorem?

Fiat 500 2024 technicky nikdy nepřišel o spalovací motor. A to vzhledem k tomu, že Fiat stále prodává předchozí generaci modelu mimo Spojené státy jako hybrid. V Severní Americe je tento malý vůz výhradně elektrickou záležitostí.

V Severní Americe je tento malý vůz výhradně elektrickou záležitostí
Fiat 500 2024 se začne prodávat i se spalovacím motorem

Zatím je předčasné říkat, zda se model s ICE dostane i do USA, kde by se prodával rozhodně levnější než drahý EV. Pro osvěžení, model 500e z roku 2024 stojí před příplatkovou výbavou neuvěřitelných 34 095 dolarů (780 000 korun).

Elektromobily stejně nahradí modely se spalovacími motory

Je zřejmé, že ochlazení trhu s elektromobily nutí automobilky měnit své plány a držet se při prodeji vozů konvenčních pohonných jednotek. Mnozí předpokládali, že elektromobily dříve či později nahradí modely s ICE, ale vzhledem k postupnému snižování a v některých případech i rušení pobídek pro elektromobily lidé přehodnocují své možnosti.

Vzhledem k tomu, že nová pětistovka dostane benzinový motor, bude zajímavé sledovat, zda se k výkonnému Abarthu 500e přidá také hybridní model. Stejně jako v případě předchozí generace modelu s označením Fiat prodává Abarth sportovní pětistovku stále s konvenčním motorem.

Před několika lety Fiat oznámil, že do konce desetiletí přejde na čistě elektrický pohon
Fiat 500 si můžete pořídit i jako hybrid

Před několika lety Fiat oznámil, že do konce desetiletí přejde na čistě elektrický pohon. Není však jasné, zda se tak stále děje. Také další značky odsunuly své ambice týkající se výhradně elektromobilů za rok 2030 – nejnovějším příkladem je evropský Ford.

Hybridní verze modelu Jeep Compass

S tím souvisí i zpráva, že Stellantis hodlá v italském závodě Melfi vyrábět hybridní verzi modelu Jeep Compass. Žádné další podrobnosti zatím neznáme. Mohl by snad vycházet z modelu třetí generace. Současný crossover se na trhu pohybuje od roku 2016, takže už začíná být poněkud okoukaný.

Když už mluvíme o starých autech, která se drží, italská automobilka nevylučuje, že by měla Pandu prodávat až do roku 2029. V té době oslaví již 18 let. V klidu by tak mohla koexistovat s novou generací modelu, která má debutovat 11. července u příležitosti 125 let Fiatu.