DB12 Volante nabízí opravdu hodně

Aston Martin DB12 Volante z roku 2024 odklopí víko a nasadí osmivrstvou střechu za pouhých 16 sekund při rychlosti až 50 km/h. Což se hodí, pokud vás plánovaný výlet s otevřenou kabinou v Malibu zavede přímo do bouřlivého počasí. Tichý oceán byl železně šedý, ale Volante byl v barvě karibské modři. S vyhřívaným volantem a vyhřívanými sedadly v kůži v barvě bělostného písečného pobřeží jsme si udělali vlastní teplé, plážové počasí, když jsme předbíhali déšť na kalifornském pobřeží.

Stejně jako kupé DB12 je i kabriolet velký stroj. A to velký v dobrém slova smyslu. Jako v písňových textech popisujících žádoucí partnery nebo v reklamách na restaurace propagující nové burgery. Volante je šťavnatá, vysoce kalorická pochoutka. Po prvních úzkostných vteřinách za volantem, kdy jsme se soustředili hlavně na to, abychom 21 palcová kola s paprsky Y nepoškrábali o kamenné obrubníky při výjezdu z hotelového parkoviště, jsme si na velikost Astonu zvykli. Navzdory široké kapotě a zakřiveným bokům není těžké vycítit, kde jsou hrany. Výsledkem je vůz, který působí mohutně, ale příjemně, jako plnicí pero Montblanc.

Není nad to sešlápnout pedál, když je střecha dole, a 4,0 litrový osmiválec s dvojitým turbodmychadlem od AMG Volante se odmění energickou akcelerací i dravým řevem, který se změnou jízdního režimu ještě zesílí. Volante nabízí čtyři stupně elektronické kontroly stability a pět jízdních režimů. Od měkkého režimu GT přes Sport (námi preferované nastavení pro jízdu po silnici), Sport Plus (pro běžnou jízdu trochu nevhodný), Individual a Wet (který jsme nepoužili). Ačkoli DB12 Volante v současné době nenabízí motor V-12 a příznivcům vyššího počtu válců může chybět jeho charakteristický chraplák. V-8 ve Volante zní úžasně. Díky větším turbodmychadlům, novým profilům vaček a lepšímu chlazení se mu také zvýšil výkon. To má za následek 671 koní a 790 N.m točivého momentu.

Aston Martin DB12

Z nuly na sto doporučujeme mít střechu nahoře

Aston uvádí, že na stovku zrychlí o něco pomaleji než zhruba o 130 kg lehčí kupé – očekáváme 3,4 sekundy. Při maximální rychlosti 320 km/h chcete a potřebujete mít střechu nahoře.

Převody můžete řadit hliníkovými pádly za volantem s tlustým věncem, nebo nechat řadit osmistupňovou automatickou převodovku ZF, která řadí svižně dolů a nahoru s vysokými otáčkami. Při agresivnější jízdě jsme zjistili, že řazení je dobře načasované. Nicméně při zrychlování na částečný plyn, kdy DB12 kope dolů a zabírá s nadšením tažného psa v postroji, je až komicky energické.

Není to potřeba, protože Aston má dostatek točivého momentu i na vyšších rychlostních stupních. Změny oproti DB11 u kupé i Volante zahrnují kratší převodový poměr pro větší odezvu tam, kde ji potřebujete. Elektronický zadní diferenciál udržuje ve hře obě zadní kola. Poněkud vzácné pro velký grand tourer je, že DB12 Volante má stále pohon zadních kol bez salonních triků, jako je řízení zadních kol. Nám to nechybělo. Dokonce i na úzkých silnicích v kopcích Malibu se Aston držel ve svém pruhu. Netvrdíme, že jel jako menší auto, protože nejel. Nicméně těžká váha, která umí tančit, má zvláštní kouzlo.

DB12 Volante – interiér

DB12 Volante: Stabilní chování po celou dobu jízdy

Určitou zásluhu na stabilním chování Volante v zatáčkách má bezpochyby lepený hliníkový podvozek se ztuženými body uchycení zadního zavěšení a dodatečnými příčnými výztuhami, zatímco nové adaptivní tlumiče a přeladěné zadní pružiny vyhlazují nerovnosti a výmoly. Elektrický posilovač řízení rychle reaguje na směrové pokyny a nabízí dostatečnou sílu, aby se vyrovnal vozu. Letní pneumatiky Michelin Pilot Sport S5 dostaly během naší jízdy na mokru zabrat, ale Volante klouzal jen zábavnou měrou, když jsme se pohybovali po spadaných kamenech v kopcích. Náš testovací vůz měl karbon-keramické kotoučové brzdy (příplatková výbava za 14 500 USD, 350 000 Kč)) a bronzové třmeny (příplatek 1800 USD, 45 000 Kč). To je drahý příplatek, ale oproti standardním rotorům ušetří téměř 30 kg neodpružené hmotnosti a zpomalily naši jízdu s autoritou.

Po návratu na hlavní silnici a za vzácného slunečného počasí jsme obdiovali kabinu. Aston Martin nabízí neuvěřitelné množství možností přizpůsobení. V jeho konfigurátoru si můžete porovnat akcentní prošívání v duhových barevných kombinacích. Krémová a tmavě modrá kůže s tmavým dřevěným obložením našeho vozu dodaly Volante švih jachty, který odpovídal jeho jízdním vlastnostem motorového člunu. DB12 Volante je k dispozici s agresivnější variantou sedadel Performance z uhlíkových vláken. Ale proč kazit dokonalý cestovní vůz tuhými sedadly? Standardní sedadla nejenže skvěle vypadají a voní, mají design kůže prošívané diamantem a jemné opěrky, ale jsou také dobře polstrovaná se standardním vyhříváním a dostupnou ventilací – to jsou nezbytnosti pro jízdu v otevřeném počasí. Zadní sedadla jsou určena pro věci, ne pro milované osoby.

Aston Martin

S interiérem si vývojáři u DB12 Volante vyhráli

Velkou novinkou Astonu pro kupé i kabriolet DB12 Volante je nový informační a zábavní systém. Na 10,3 palcovém dotykovém displeji, který již není dílem Mercedesu, je poprvé vlastní software Aston Martin. Má několik skvělých vychytávek, jako je rozdělený displej a otočný pohled kamery. Přístrojový panel je digitální, mění barvu podle volby jízdního režimu a při stažené střeše je prakticky nepřehlédnutelný. Problémy kabrioletu. Zpět k dotykovému displeji, zrcadlení smartphonu je bezdrátové a pod zametací konzolou je schovaná nabíjecí podložka, takže tam můžete telefon položit a na tři dny na něj zapomenout. Vroubkovaná kovová spínací skříňka obsahuje tvrdá tlačítka pro věci, jako je zvuk výfuku, hlasitost stereofonního systému s 15 reproduktory Bowers & Wilkins, který je součástí výbavy na přání, a ovládání klimatizace.

S cenou 268 086 dolarů (6,4 milionu Kč) na začátku a 342 586 dolarů (8,1 milionu Kč) za náš vůz (s příplatkovou výbavou) není DB12 Volante nic rozpočtově přívětivého, ale pokud chcete levný kabriolet, vyberte si bývalý Mustang. Volante je pro kupce, kteří chtějí mít vliv na každý detail a chtějí si užít jízdu, v níž se snoubí dědictví karoserie s tou správnou dávkou moderního pohodlí.