Polské město darovalo Tomu Hanksovi vůz Fiat z roku 1974

Polské město darovalo Tomu Hanksovi vůz Fiat z roku 1974. Teď ho daruje na charitu. Je to dojemný příběh, zvlášť když se dozvíte, jak ho vůbec získal.

Fiat pro Toma Hankse
Fiat pro Toma Hankse

Někteří lidé v Polsku zjevně Toma Hankse velmi milují. Možná ne tak moc jako Německo miluje Davida Hasselhoffa. Na druhou stranu, daroval někdo z Hamburku hvězdě seriálu Baywatch pěkně zrestaurovaný Fiat? Odpověď zní ne, protože právě to udělalo v roce 2017 polské město Bielsko-Biala pro Hankse. Koneckonců měl tehdy narozeniny.

I s věnováním
I s věnováním

Přesněji řečeno šlo o Fiat 126p z roku 1974. Přesně ten samý vůz nyní nabízí v aukci na portálu Bring Trailer. Aby se získaly peníze pro nadaci Elizabeth Dole a její kampaň Skrytí hrdinové. Té předsedá Hanks a při své propagaci uplatňuje „komplexní přístup, spolupracuje s vedoucími představiteli veřejné, soukromé, neziskové a náboženské komunity, aby ocenila službu vojenských pečovatelů a podpořila jejich blaho“.

Luxusní interiér
Luxusní interiér

Tom Hanks dostal auto díky vtipu?

Dvojnásobný držitel Oscara měl obrovskou radost, když vůz dostal poté, co mu ho před pěti lety společně koupila malá skupina Poláků. Vše bylo součástí běžícího vtipu, který tehdy výstižně popsal náš šéfredaktor Kyle Cheromcha.

Tom  Hanks neskrýval radost
Tom Hanks neskrýval radost

Hanks v roce 2016 po dva týdny bez zjevného důvodu, kromě radosti z tak malého vozu, dokumentoval výlet do maďarské Budapešti tím, že zveřejňoval několik svých fotografií, na kterých pózuje vedle náhodně zaparkovaných Fiatů 126 na ulici, s variacemi na nápis. „Jsem tak nadšený ze svého nového auta!“.

To stačilo k tomu, aby upoutala pozornost obyvatelky Bielska-Biale a Hanksovy fanynky Moniky Jaskolské. V době výroby modelu 126 bylo Polsko pod komunistickou vládou. V Bielsku-Biale se v licenci Fiatu vyráběla verze nazvaná Polski Fiat 126p. Tento vůz se stal pro tamní komunitu obrovskou chloubou, a když Jaskolska viděla, že Hanks s mnoha z nich v Evropě pózuje, shromáždila posádku, aby projekt financovala.

Hanks byl nadšený a dokonce věnoval peníze nemocnici, kde Jaskolska pracovala. „Je to krásné auto,“ vysvětlil Hanks podle listu Dziennik Zachodni. „Nevím, kolik kilometrů ujede na kalifornských silnicích, ale utěšuje mě, že ho dokážu opravit pomocí šroubováku a dámského pásku na kalhoty.“

Fiat 126p
Fiat 126p

Nyní je věnuje na financování kampaně Skrytí hrdinové. Aktuální cena 551 303 000 korun, to je pravděpodobně víc, než kdy kdo zaplatil za Fiat 126p. S výkonem pouhých 23 koní a točivým momentem 29 N.m to není žádný rychlík, ale o to nikdy nešlo.

Zdroje: The Drive, Vapol