Taxi legenda končí!

taxi

Když pár německých dealerů Mercedesu na svých pobočkách nedávno zveřejnilo oznámení o tom, že automobilka v roce 2023 přestane vyrábět třídu E pro taxi, netušili co tím spustí. Pár zákazníků totiž uvedené lístky vyfotilo, přeposlalo dál a tím spustilo lavinu. Rozhodnutí se navíc týkalo i taxikářské třídy B.

Prodejcům je to evidentně líto a nejen proto, že přijdou o řadu zákazníků. Podle nich tím končí „dlouhá tradice“, která měla obdobu asi jen v černých londýnských taxi.

taxi
Legendární taxi

Zajímavé je, že samotná automobilka nechce informaci o konci béžové třídy E oficiálně potvrdit. Hovoří zatím jen o jakési „průzkumné fázi“. Ve skutečnosti však není o čem diskutovat. Obě zmíněná auta od roku 2023 končí. Důkazem je mimo jiné i dopis dealerů zákazníkům, který má týdeník WirtschaftsWoche k dispozici.

Německý svaz taxislužeb a půjčoven se se záměry Mercedesu nechce smířit. Také proto napsal otevřený dopis adresovaný nejvyššímu šéfovi automobilky Olovi Källeniusovi. Mimo jiné v něm uvádí, že vyřazení třídy E Taxi ve verzi sedan (W214) i kombi (S214) z nabídky „by bylo katastrofální“. Podle svazu by takový krok „vedl k vážnému narušení vztahů mezi obchodem a Mercedesem-Benz“.

Vyřazení modelů bude katastrofální

Konec modelů taxi je opravdu definitivní

Mercedes mezitím záměr zastavit produkci speciálních modelů potvrdil magazínu Auto Motor und Sport.

„V současnosti optimalizujeme sladění s potřebami taxislužeb, abychom i v budoucnu zabezpečili splnění požadavků tohoto důležitého segmentu trhu. To zahrnuje i pravidelné přehodnocování našeho produktového portfolia,“ říká ve své zprávě automobilka a dodává: „Zatímco poptávka po našich prostorných taxi (Vito Tourer a třída V) neustále roste, prodej třídy E a B v provedení taxi klesl za poslední čtyři roky o 75 procent.“.

A to je podle Mercedesu ten hlavní důvod, proč se chce v budoucnu soustředit na výrobu taxíků odvozených především z osobních verzí užitkových dodávek. Podle Auto Motor und Sportu půjde kromě zmíněných velkých modelů také o Mercedes třídy T a odvozenou elektrickou variantu EQT, což jsou sesterské modely Renaultu Kangoo.

Zdroje: Auto Motor und Sport, Vapol