Po zelených trasách Slovinska na kole

Slovinské zelené trasy jsou sítí vícedenních cyklistických stezek v zemi jihovýchodní Evropy s tématy od gastronomie a wellness až po kulturní rozmanitost. Když cesty procházejí některými z nejkrásnějších koutů Slovinska, tyto itineráře se zaměřují na zodpovědné iniciativy pro všestranný zelený útěk.

Slovinsko – tato malá země na jihovýchodě Evropy v posledních letech dominuje profesionálním soutěžím. A obsadila taky nejvyšší stupně vítězů na Tour de France, Giro d’Italia a Vuelta a España. V roce 2019 spustila Slovinsko zelené trasy – síť šesti tematických, vícedenních cyklistických tras s možnostmi jako wellness, gastronomie, kulturní rozmanitost a další. Zásadní je, že všechny spojují destinace a podniky s certifikací Slovenia Green, která zaručuje udržitelné postupy. Vše se zakládá na jednoduché filozofii: pokud návštěvníkům usnadníte výběr odpovědných možností cestování, udělají to.

Mám to udělat sám nebo se přidat na prohlídku? 

Cyklistům zvyklým na vícedenní cyklistické cesty poskytují tyto trasy vše, co by mohli potřebovat pro sólo výlet. Etapy jsou obvykle dlouhé asi 48 až 56 km. Na cestě je dost času na to, abyste si prohlédli vesnice, a co je nejdůležitější, v případě nouze jste vždy v dosahu civilizace. Pokud byste potřebovali zavolat o pomoc, po celém Slovinsku existuje dobrá telefonní služba.

Jsou trasy snadno značené pro mezinárodní cestovatele? 

Všechny Slovinské zelené trasy se navigují pomocí tras GPX. Ty se aktualizují a cyklisté si je mohou zdarma stáhnout na webu Slovinsko zelené. Ačkoli takové nástroje mohou být pro některé zastrašující, přesné nasměrování na vašem zařízení je bezpečnější a lepší pro životní prostředí než fyzické znaky. Na webových stránkách jsou také k dispozici poskytovatelé služeb a možnosti ubytování a stravování.

Po zelených trasách Slovinska na kole

Po jaké zelené trase se mám vydat?

K vyzkoušení se hodí Slovinská Zelená gurmánská trasa, 15-ti denní, 860 km dlouhá cyklistická a vlaková trasa, zahájena v roce 2020. Slovinsko taky získalo své první michelinské hvězdy, a stalo se jmenováno Evropským regionem gastronomie 2021. Jako většina slovinských zelených cest spojuje téměř všechny klíčové oblasti země, od západních Julských Alp po severovýchodní Panonskou oblast.

V roce 2023 přidalo Slovinsko pět nových etap. Čímž se celkový počet zvýšil na 16: trasa nyní zastavuje ve Škofja Loce, Kranji a Radovljici – vstupních městech do Alp, ležících severně od Lublaně, která dříve nebyla vedena pro cyklisty – jako dále Postojna, známá svou sítí krasových jeskyní, a Krško, které leží na řece Sávě nedaleko východní hranice s Chorvatskem. Průměrně je to kolem 48 km za den a terén je snadno zvládnutelný, mění se mezi tichými asfaltovými ulicemi, vyhrazenými cyklostezkami a lesními cestami s udusaným štěrkem.

Jaký typ kola je nejlepší na jízdu po zelených trasách? 

Slovinské zelené cesty kombinují různé povrchy. Většinu času pojedete po asfaltových silnicích, ale počítejte také s tím, že pošlapete po zemědělských cestách a napěchovaných stezkách. Jako taková jsou gravel kola vaší nejlepší volbou, protože kombinují geometrii a pocit silničního kola s robustností horského kola.

Mám si vzít vlastní kolo a vybavení? 

Otázka, zda si přivézt vlastní kolo, je osobní. Někteří cyklisté pojedou na vlastním kole například na výlety kratší než dva týdny, jiní dávají přednost cestování s brašnami, ale půjčí si kolo samotné. Pokud si jej chcete půjčit, zamiřte na Visit Good Place, kde si můžete půjčit šotolinová kola. Dostanete také odborné znalosti o slovinských zelených trasách.

Jak se sbalím na vícedenní cyklistický výlet? 

Obecné pravidlo zní: přemýšlejte o tom, bez čeho nemůžete žít, pak si toho půlku sbalte. V případě Slovinských zelených cest nepotřebujete vybavení na kempování ani vaření, takže jde opravdu o osobní věci a nástroje. Většina cyklistů by měla mít dva dresy, dva páry ponožek a dvoje cyklistické šortky, plus vybavení do nepříznivého počasí. Kromě toho by vám měla stačit jedna sada běžného oblečení a toaletních potřeb. Nezapomeňte na základní nářadí pro defekt pneumatiky, jeho seřízení a světla.*