Carrera GTS nabídne výkon až 532 koní a hybridní pohon

Porsche se obvykle při faceliftu vozu rádo pouští do velkých akcí. Firma přichází s modernizovaným modelem 911, který se objeví i jako hybrid

Porsche se obvykle při faceliftu vozu rádo pouští do velkých akcí, ale i na jeho vlastní poměry je modernizovaný model 911 s podvozkem 992 opravdu něco. Model 911 se začne prodávat i v hybridní verzi. Nový model Carrera GTS pro rok 2025 spojuje charakteristický plochý šestiválec umístěný vzadu s elektromotorem a elektrickým turbodmychadlem, což zvyšuje výkon na 532 koní. Na trh by se měl dostat do konce tohoto roku.

Pod kapotou řádí šestiválec o objemu 3,6 litru

Carrera GTS používá nový plochý šestiválec o objemu 3,6 litru namísto starého agregátu o objemu 3,0 litru. Sám o sobě tento motor dosahuje výkonu 478 koní, což je o pět koní více než u předchozího motoru GTS.

Hybridní systém umožňuje značce Porsche opustit uspořádání se dvěma turbodmychadly a nahradit je jedním elektrickým turbodmychadlem. To je jako tradiční turbodmychadlo s výfukovými plyny, ale s motorem o výkonu 11 kW na hřídeli mezi turbínou a kompresorem. Tento motor dokáže velmi rychle roztočit turbo pro rychlou odezvu, čímž obrovsky minimalizuje prodlevu turbodmychadla. Dokáže rovněž vracet energii do 400V baterie.

Stejné faceliftové aktualizace se týkají i základní Carrery, ale masky jsou jiné než u GTS a nemají aktivní chladicí klapky
Nové Porsche 911 po faceliftu

Mezi plochým šestiválcem a osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou se nachází také trakční motor o výkonu 32,6 koní. Oba motory pohání z velmi malé 1,9kWh baterie. Baterie je umístěná pod přední kapotou, kde se v jiných modelech 911 obvykle nachází 12voltová baterie.

Dvanáctivoltová baterie se zase přesouvá do prostoru za zadní odkládací poličkou. Tato pohonná jednotka vznikla tak, aby zvyšovala výkon v celém rozsahu otáček a zároveň téměř vždy pracovala s ideálním poměrem vzduchu a paliva 14,7:1.

Celkově váží nová Carrera GTS o 46,7 kg více než předchozí model. Část z toho je způsobená přidanou standardní výbavou, včetně řízení zadních kol – ale přidaný výkon to více než kompenzuje. Jedná se o první model 911 Carrera, který se dostal pod hranici 3 sekund při zrychlení z 0-100 km/h. Magická hodnota činí 2,9 sekundy.

Co je nového u modelu Carrera GTS?

Kromě systému T-Hybrid dostala Carrera GTS nové aktivní aerodynamické klapky na přídi, které zlepšují potřebné chlazení, ale ne na úkor odporu vzduchu. Přední a zadní maska dostala několik stylistických úprav.

Uvnitř je největší změnou zcela nový, plně digitální přístrojový štít
Palubní deska nejnovějšího modelu Carrera GTS

K dispozici jsou nová kola a šířka zadních pneumatik se zvětšila o 10 mm na 315/30ZR21, zatímco přední zůstávají na 245/35ZR20. Uvnitř je největší změnou zcela nový, plně digitální přístrojový štít, což znamená, že analogový tachometr je konečně pryč. Přesto je digitální přístrojový štít zobrazený vpředu a uprostřed, jak je u modelu 911 správné.

Modernizace modelu Carrera

Základní model Carrera pro rok 2025 prošel také modernizací. Má turbodmychadla a mezichladiče z předchozích modelů GTS a Turbo. Došlo k nárůstu výkonu o devět koní, ale točivý moment zůstal stejný, 331 N.m. Stejné faceliftové aktualizace se týkají i základní Carrery, ale masky jsou jiné než u GTS a nemají aktivní chladicí klapky.

Pro rok 2025 jsou základní Carrera a Carrera GTS jedinými dostupnými faceliftovanými modely, i když další mají brzy následovat
Porsche Carrera GTS se začne dodávat i jako kabriolet

Pro rok 2025 jsou základní Carrera a Carrera GTS jedinými dostupnými faceliftovanými modely, i když další mají brzy následovat. Porsche začne prozatím prodávat základní Carreru jako kupé nebo kabriolet s pohonem zadních kol. GTS se má začít dodávat jako kupé nebo kabriolet s pohonem zadních nebo všech kol, případně jako Targa s pohonem všech kol. Modely Turbo a Turbo S a GT3 RS by měly pokračovat i v roce 2025.

Cena

Ceny se zvyšují napříč všemi verzemi: základní Carrera poskočí ze 116 050 dolarů (2 650 000 Kč) na 122 095 dolarů (2 780 000 Kč). GTS zvyší cenu ze 152 550 dolarů (3 470 000 Kč) na 166 895 dolarů (3 800 000 Kč). Jde o poněkud velké skoky, ale Porsche rychle zdůrazňuje vyšší výkon a standardní výbavu, zejména u modelu GTS.

Modely Carrera 992 po faceliftu by se měly u prodejců objevit letos na podzim, Porsche Carrera GTS pak blíže ke konci roku. A očekávejte, že řada 992.2 se brzy rozroste o mnoho dalších modelů. Ať už hybridních nebo i jiných.