Volkswagen triumfoval v ziskovosti v těžkém roce 2021

Automobilový gigant Volkswagen se dobře vypořádal s těžkým rokem

Volkswagen zaměřil své úsilí na prémiové značky s vyšší marží, což vedlo ke zvýšení příjmů německého gigantu. Dobrý způsob, jak změřit úspěšnost finančního roku koncernu Volkswagen, je bonus generálního ředitele Herberta Diesse za výkon. Roku 2021 si domů odnesl navíc 5,29 milionů euro (více než 130 milionů korun). Jeho celková roční částka dosáhla až 8,6 milionů euro (211 milionů korun).

Volkswagen a zisky v roce 2021

Proč byli generální ředitel Diess a členové představenstva tak dobře odměnění v roce 2021, který se jeví pro automobilový průmysl spíše jako znepokojující? Protože německá automobilka dosáhla zisku 20 miliard euro (bezmála 400 miliard korun), kdy prodali celkově 8,6 milionů vozů. V roce 2019 to bylo 19,3 miliard euro za 11 milionů prodaných vozů. Jinými slovy, zisk 2 325 euro na auto v loňském roce vzrostl o 571 euro. Růst ceny přišel ještě v době, kdy nebyl Covid a ani nedostatek polovodičů.

Jak jsme viděli v celém automobilovém odvětví, čipová krize ve skutečnosti přispěla k nárůstu zisku.

Prodeje vozů

„Prodej vozidel v celé skupině poklesl o 6,3 %, přesto jsme zvýšili výnosy o 12 % na 250 miliard euro (61,6 bilionů korun). Přidělili jsme více čipů modelům s vyšší marží a snížili jsme prodejní nabídky,“ řekl Diess finančním analytikům na výzvu k výdělku.

Vyšší marže se rovná větším ziskům, takže výroba relativně levného Volkswagenu Golf klesla o neuvěřitelných 35 %, zatímco továrny na prémiové značky běžely naplno.

Například Lamborghini poprvé zveřejnilo své finanční výsledky tak, aby vykázalo 20% ziskovou marži z rekordního prodeje 8405 vozů. Totéž platilo pro Bentley, které dosáhlo 14% marže s rekordním prodejem 14 594 vozů.

Obě značky využily poptávku po svých příbuzných SUV, Lamborghini Urus a Bentley Bentayga, které byly jejich zdaleka nejprodávanějšími modely.

Audi mezitím vykázalo zdravý zisk 5,5 miliard euro (cca 135 miliard korun) z prodeje jednoho milionu vozů. To byl skoro dvojnásobek oproti roku 2020, a to i přes mírný pokles prodejů v čele s SUV Audi Q5.

Audi uvedlo, že roku 2021 je „přisouzené především výraznému zlepšení cen“, což znamená, že slevili méně a zaměřili se na modely s vyšší cenou.

Porsche se dramaticky přiblížilo Audi se ziskem 5 miliard euro (120 miliard korun), přestože vykázalo méně než třetinu tržeb své sourozenecké značky, a to těšně pod 300 000 vozů.

To znamenalo, že příjmy Porsche na prodaný vůz přesahovaly 100 000 euro (kolem 2 milionů korun), z čehož 17 000 euro (cca 400 000 korun) tvořil zisk.

Porsche Cayenne bylo opět nejvíce vyráběným vozem značky, následovalo Porsche Macan.

Dobré zprávy však nepřinesl Seat. Tomu se opět nepodařilo vykázat zisk, a to i přes zvýšení příjmů z dražších modelů Cupra. Volkswagen uvedl, že výkonnost španělské společnosti je „znatelně oslabená kvůli růstu cen komodit a nedostatkem polovodičů“.

Automobilka Volkswagen

Udržení úrovně ziskovosti

Zvýšení zisku nepocházelo pouze z vyšších cen u dražších modelů, které upřednostňoval. Rovněž znatelně těžila z vysoké ceny ojetých vozů, zejména prostřednictvím vozů vlastněných její leasingovou odnoží Volkswagen Financial Services (VWFS).

Auta, o nichž se domnívalo, že mají hodnotu jedné ceny, najednou vykázaly mnohem vyšší ceny, protože nedostatek nových vozů zvýšil hodnotu ojetých vozů. Díky tomu se zisky VWFS za rok více než zdvojnásobily na necelých 6 miliard euro (kolem 120 miliard korun). „Především kvůli vysoké poptávce po ojetých vozidlech a výrazně nižším rizikovým nákladům na úvěrové riziko a riziko zbytkové hodnoty,“ uvedla společnost Volkswagen ve své roční zprávě.

Analytici jsou vlažní, pokud jde o pokračující schopnost koncernu Volkswagen udržet tuto úroveň ziskovosti. Zvýšení zisků z prodeje aut o 9 miliard euro (222 miliard korun) je „převážně způsobené vnějšími faktory“ mimo její kontrolu. Napsal Philippe Houchois, analytik investiční banky Jefferies, v poznámce investorům.

Houchois varoval, že „posun fixních a variabilních nákladů se po přestávce v roce 2020 obnovil. Tím upozornil na dlouho upozorňovanou neschopnost Volkswagenu řádně se vypořádat se svou vysokou nákladovou základnou.

Například zásah ve výši 1,9 miliardy euro (46 miliard korun) způsobený rostoucími náklady na suroviny a výrobu pravděpodobně poroste s rostoucím počtem výroby.

Skupina Volkswagen spolu se zbytkem automobilového průmyslu nejlépe využila letošní neočekávané zisky moudře.

Zdroje: autocar, Vapol