Solární nabíjecí stanice pro elektrický „nebeský džíp“

V Anglii se dokončilo první nabíjecí místo pro elektrická letadla na solární pohon v Evropě. A to pro použití při nabíjení lehkých elektrických letadel používaných při poskytování záchranného lana některým z nejvzdálenějších světových komunit.

Nabíjecí místo na letišti Old Buckenham ve východní Anglii je výsledkem spolupráce mezi Airfield, průkopníky elektrických lehkých letadel Nuncats, Q Cells a vývojářem obnovitelných zdrojů energie Renenergy.

Nuncats, což je zkratka pro No Unnecessary Novelty, Community Air Transport Systems, využívá lehká elektrická letadla a solární energii k poskytování toho, co popisuje jako „spolehlivé záchranné lano pro odlehlé světové komunity“.

Solární nabíjecí bod

Nový solárně poháněný nabíjecí bod využívá 33 modulů Q. Peak L-G8 Q Cells instalovaných na vrcholu přístřešku. Ten je speciálně upravený pro umístění letadla Zenith 750 neboli „elektrického sky jeepu“. Provozuje řadu testovacích letů a demonstruje výhody i schopnosti lehkého letectví na obnovitelný pohon.

Upravený Zenith 750 se může pochlubit 30kWh baterii. Ta stačí k napájení 30minutového letu, což je základní minimum pro účinnost ve venkovských částech světa. Cíl přechodu na elektrická lehká letadla, má pomoci vyhnout se nákladům a potížím spojeným se spoléháním se na tradiční paliva a čerpací zařízení, která jsou vzácná a znečišťující.

Solární stanice
Solární stanice

„V rozvinutých ekonomikách jsou výhody “ solární stanice “ elektrických letadel, do značné míry ve snižování emisí CO2 a hluku,“ řekl Tim Bridge. Spoluzakladatel společnosti Nuncats.

„Pro zbytek světa se hlavní nevyužitou výhodou elektrických letadel stává to, že mají poskytnout odolnou tranzitní alternativu nenáročnou na údržbu. Ta se odděluje od dodavatelských řetězců fosilních paliv.“

Napájecí moduly

Provizorní letadlový port-slash-solar canopy napájí jednofázovou nabíječku s výkonem 5 kW a má napájet moduly Q Cells. Ty zaručují vysoký výkon, vysoký výnos na plochu a účinnost až 20,3 %.

„Solární energie v posledních několika letech zbořila nejrůznější překážky udržitelného pokroku. A letecký průmysl je na řadě,“ řekl Ross Kent, vedoucí prodeje společnosti Q Cells UK.

„Schopnost solární energie změnit prostředí přepravy lehkých letadel se zdá obrovská. Společnost Q Cells má proto mít potěšení, že se zúčastní tohoto jedinečného pilotního projektu s Nuncats. Který, jak doufáme, se rychle rozšíří. Proto, aby začal plnit potřeby vzdálených komunit po celém světě – cenově a efektivně.“

Zdroj: thedriven.io, Vapol.cz