Projekt Nexus na amerických kanálech

Solární projekt Nexus pravděpodobně na podzim prorazí na amerických kanálech. Projekt má být dokončený do konce roku 2023

Solární projekt Nexus pravděpodobně na podzim prorazí na amerických kanálech. Projekt má být dokončený do konce roku 2023.

Projekt Nexus

V únoru časopis pv informoval o projektu Nexus, který plánoval instalaci solárních panelů nad kalifornskými kanály. Nyní se tento projekt chystá pohnout kupředu. Přelom je plánovaný na podzim.

Turlock Irrigation District (TID) spolupracuje s Department of Water Resource (DWR), Solar AquaGrid a University of California. Tento projekt financuje stát Kalifornie. Má zahrnovat skladování energie pro studium toho, jak mohou skladovací zařízení podporovat místní elektrickou síť. A to v době, když je solární výroba snížená kvůli oblačnosti.

Koncept projektu Nexus na kalifornských kanálech vyrostl ze studie z roku 2021 provedené na University of California, Merced a University, Santa Cruz. Studie ukázala, že pokrytí přibližně 6 437 km infrastruktury veřejného vodovodního systému v Kalifornii solárními panely může vygenerovat 13 GW energie ročně. To se rovná zhruba jedné šestině současného instalovaného výkonu státu a zhruba polovině projektované nové kapacity potřebné ke splnění státního cíle snížit emise skleníkových plynů o 40 % do roku 2030.

„Solární kanály jsou příkladem propojení energie a vody, které nabízí řadu výhod z hlediska udržitelnosti. Využití vodních kanálů pro solární infrastrukturu šetří vodu a zároveň vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů. Dále zabraňuje přeměně velkých ploch půdy na solární rozvoj,“ řekl Dr. Brandi L. McKuin, hlavní autor projektu Nexus.

Energie na kanálech

Studie naznačuje, že ročně by se zakrytím kanálů mohlo ušetřit 63 miliard galonů vody. Tato hodnota stačí k zavlažování 50 000 akrů zemědělské půdy nebo k uspokojení potřeb vody pro více než 2 miliony obyvatel. Projekt Nexus ukáže, jak zakrývání kanálů snižuje výpary a případně zlepšuje kvalitu vody a snižuje vegetativní růst.

„Výzkum a zdravý rozum nám říkají, že v době sílícího sucha je čas zamezit odpařování,“ řekl Jordan Harris, generální ředitel společnosti Solar AquaGrid. „Naše počáteční studie odhalila, že montáž solárních panelů na otevřené kanály může vést k významným úsporám vody, energie a nákladů ve srovnání s pozemními solárními systémy, včetně přidané účinnosti vyplývající z exponenciálního efektu stínění/chlazení. Nyní je šance vyzkoušet toto učení.“

Kromě studia výroby energie na kanálech a přínosů pro hladinu a kvalitu vody nabízí projekt příležitost studovat různé solární panely a invertory. To proto, abyste viděli, jak fungují, když jsou instalované nad vodou nebo v její blízkosti. Začnou se také studovat různé formy skladování energie.

Očekává se, že projekt Nexus má být dokončený v roce 2024 na několika místech po celém území služby TID.

Zdroje: pv-magazine, Top Nosiče