Ferrari Vision Gran Turismo s výkonem 1000 koní

Ferrari oficiálně představuje Vision Gran Turismo s vlastním vozem. Retro-futuristický design vychází ze závodních modelů 330 P3 a 512 S

Ferrari oficiálně naskakuje na vlnu Vision Gran Turismo s vlastním fiktivním vozem. Retro-futuristický design vychází ze závodních vozů Prancing Horse z 60. a 70. let, konkrétně z modelů 330 P3 a 512 S. VGT z Maranella je koncipovaný jako jednomístný stroj s uzavřeným kokpitem a má grafiku „75“. Ta signalizuje tři čtvrtě století od prvního závodního vozu značky, modelu 125 S z roku 1947.

Ferrari VGT

Design není jen o hledání inspirace v minulosti, ale i v budoucnosti. Zadní část je odvozená od nedávno představeného modelu 499P, zejména křídlo a difuzor. Ferrari vyvinulo VGT (Vision Gran Turismo) s odvětrávanými podběhy kol a nově patentovanou aerodynamickou technikou se dvěma bočními kanály. Tyto kanály směrují přední proud vzduchu kolem kokpitu a přes boční podběhy.

Design není jen o hledání inspirace v minulosti, ale i v budoucnosti. Zadní část je odvozená od nedávno představeného modelu 499P, zejména křídlo a difuzor
Ferrari VGT

Specifikace vozu

O pohon se stará stejný motor 3,0 l se dvěma turbodmychadly, který pohání 296 GTB/GTS i závodní vozy GT3 a 499P. Díky tomu, že inženýři nemuseli dodržovat žádné předpisy, dostali naprostou volnost a mohli 120stupňový šestiválec vynést do nových výšin. Vyvíjí ohromný výkon 1 030 koní při 9 000 otáčkách za minutu a točivý moment 900 Nm při 5 500 otáčkách za minutu.

Vůz je spojený s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou převzatou z Formule 1 a je poháněný třemi elektromotory. Jeden z nich je umístěný vzadu a další dva pohánějí přední kola. Hybridní část pohonného ústrojí disponuje výkonem dalších 326 koní v koncepci, která má jen na zadní nápravě kombinovaný točivý moment 1 100 Nm. Navzdory složitému pohonnému ústrojí je Ferrari VGT jen o málo těžší než Mazda MX-5. Suchá hmotnost činí pouhých 1250 kg a je rozložená v poměru 43,5 % vpředu a 56,5 % vzadu.

Na rovině může závodní vůz vytvořený speciálně pro GT7 dosáhnout rychlosti přes 350 km/h
Vision Gran Turismo

Ferrari to spočítalo a tvrdí, že jeho Vision Gran Turismo zrychlí z 0 na 100 km/h za méně než 2 sekundy a z 0 na 200 km/h za méně než 5 sekund. Na rovině může závodní vůz vytvořený speciálně pro GT7 dosáhnout rychlosti přes 350 km/h. Proslulá italská značka dokonce zveřejnila hypotetický čas na kolo na trati Fiorano pod 1 minutu a 10 sekund.

Fiktivní vůz a odhalení reálného VGT

Ferrari VGT, které se nedávno představilo na světovém finále Gran Turismo v Monte Carlu, se od 23. prosince připojí ke hře Gran Turismo 7. Fiktivní závodní vůz se však již objevuje v kvízu divácké kampaně této hry. Vítěz získá předčasný přístup k závodnímu vozu tím, že 15. prosince obdrží virtuální klíče.

Tento den se má shodovat s veřejným odhalením modelu ve skutečné velikosti v muzeu v Maranellu. Zde má být vystavený až do března 2023 spolu s dalšími unikátními projekty Ferrari.

Zdroje: motor1, Top-Vozíky