Hyundai Ioniq 5 N se představí v polovině července

Jihokorejská automobilka Hyundai představí 15. července svůj nový čistě elektrický model Ioniq 5 N

Hyundai Ioniq 5 N se představí jako sportovní a čistě elektrický vůz. Představení vozu proběhne 15. července.

Hyundai Ioniq 5 vyhrál naše ocenění Car of the Year v roce 2021. A brzy může přidat do svého repertoáru skvělý výkon s horkou variantou N. Odhalení nových upoutávek sportovního elektromobilu proběhne 15. července – před uvedením v roce 2023.

Hyundai N

Modely Hyundai N si u nadšenců rychle vybudovaly solidní reputaci. A to díky příspěvkům od renomovaného inženýra Alberta Biermanna. Výsledkem jsou vynikající vozy i30 N a i20 N a SUV Kona N. Nyní se korejský výrobce pokusí rozšířit svou sportovní divizi o zcela elektrický segment o Ioniq 5 N.

V upoutávce zveřejněné Hyundai na sociálních sítích ukazuje obrázek rozmazané auto jedoucí po boxech přímo na závodní dráze. Očekává se tedy, že se jedná o připravovaný Ioniq 5 N. Měl by přijmout agresivnější přístup k podvozku a vypůjčit si stejný duální. Konfigurace motoru je jako u nového EV6 GT od Kia, který má 577 koní a pohon všech kol.

Den N

„Den N“ nám také poskytne dosud nejlepší pohled na Ioniq 6 N a nový koncepční vůz. Vzhledem ke společnému základu modelů Ioniq 6 a Ioniq 5, které jsou oba založené na platformě E-GMP společnosti Hyundai-Kia. Dále očekáváme, že oba modely začnou používat stejnou pohonnou jednotku.

Auto Express si však uvědomuje, že zejména u modelu Hyundai Ioniq 5 N má být kladen důraz spíše na ovladatelnost než přímo na výkon. Takže výkon nemusí odpovídat jeho EV6 GT.

Divize N pravděpodobně pracuje na překonání vlastní hmotnosti EV modelu Ioniq 5 a zachování jeho charakteru s původními modely N, i20 N a i30 N
Hyundai Ioniq 5 N

Zdroj blízký projektu řekl Auto Expressu, že i když tato dvě vozidla mohou sdílet pohonné ústrojí i platformu E-GMP, cílem je, aby se svým charakterem velmi lišily. „S N neuvidíte možná tolik změn na straně výkonu,“ řekl náš zasvěcenec, „ale podvozek má být velmi odlišný. S Ioniq 5 jsme pracovali obzvláště tvrdě na ovládání těla – na rychlosti odrazu a tak dále. Inženýři společnosti Hyundai N také údajně experimentují s agresivnějším nastavením elektronického samosvorného diferenciálu, než je tomu u modelu Kia.

Zdá se, že divize N pracuje na překonání vlastní hmotnosti EV modelu Ioniq 5 a na zachování jeho charakteru s původními modely N, i20 N a i30 N. Tyto modely mají mnohem těsnější ovládání karoserie a větší agilitu než jejich konvenční stájoví kolegové.

Špionážní snímky

Hyundai špióni spatřili při testování nového Ioniq 5 při mnoha příležitostech, obvykle poblíž Nürburgringu v Německu, kde má firma inženýrskou základnu. Naše špionážní záběry ukazují záhadný prototyp Ioniq 5, který ho od běžných verzí vozu dělí jen málo. Jediným bonusem je obutí lehkých litých kol obutých do vysoce výkonných pneumatik Pirelli P Zero.

Auto Express už nějakou dobu ví o plánech divize Hyundai N vyvinout vysoce výkonný elektromobil založený na modelu nové podznačky Ioniq. Zprávu jsme zveřejnili na základě citací vedoucího technického vývoje korejského výrobce a návrhu vedení Hyundai, že zaměření N se přesune směrem k udržitelnějším a ekologičtějším modelům.

Viceprezident společnosti Hyundai pro produkt a strategii Thomas Schemera nám začátkem roku 2021 řekl: „Nikdy nepřestáváme přemýšlet o rozšíření našeho produktového portfolia. Strategicky postupujeme plnou rychlostí vpřed s ekologickými nabídkami. Máme křišťálově jasný plán. Jedna věc je jistá – ekologická vozidla jsou na našem seznamu priorit, na prvním místě.“

Na konkrétní otázku, zda se N začne snažit vyvíjet vozy založené na modelech Ioniq, které využívají modulární elektrickou platformu Hyundai e-GMP, Schemera odpověděl: „Každý ví, že elektrická architektura Hyundai má velký potenciál a vykazuje velkou flexibilitu. Tak to je zajímavá otázka. Myslím, že pokud se podíváte na naši strategii budoucnosti, nabízet ekologičtější vozidla a posouvat se vpřed s naším bateriovým konceptem a naším konceptem s palivovými články, zdá se to být realistické.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky