Kia EV6 GT – recenze

Jihokorejská automobilka Kia představuje rodinné elektrické SUV s označením EV6 GT. Stává se silným konkurentem pro Porsche Taycan

Na nový model Kia EV6 GT lze pohlížet dvěma způsoby. Zaprvé jako na exkluzivní, drahou a výjimečně zpracovanou Kia, nebo jako na levnějšího, cenově výhodnějšího, ale téměř stejně zábavného rivala Porsche Taycan. Je těžké ignorovat, že standardní EV6 s pohonem všech kol představuje lepší hodnotu za peníze. Ale pro hrstku kupujících, kteří jsou ochotní nebo schopní skončit s tímto EV6 GT, nebudou zklamaní.

Kia EV6 GT

Elektrická energie nevykazuje žádné známky zpomalení. Dokonce i relativně nenáročná rodinná SUV se nyní mohou pochlubit výkonem vyšším než 400 koní, doplněným ohromujícím točivým momentem, velkými bateriemi a dvěma motory pro pohon všech kol.

Další v řadě pro zvýšení výkonu je Kia EV6 s tímto vlajkovým modelem GT. Již jednou jej přeměnil bývalý šéf výzkumu a vývoje značky Albert Biermann, který se stal výkonným technickým poradcem.

Je to muž, vedle kterého jsme seděli, když jsme se na jaře dočkali projížďky spolujezdcem v prototypové verzi tohoto horkého EV6. I když jsme v té době nemohli vůz řídit, Biermann chtěl předvést vynikající všestranné schopnosti GT; „Myšlenka tohoto vozu je, aby se jednalo rychlé auto, ale ne nutně výkonné,“ řekl nám. „O tom EV6 GT není. Vodítko je ve jméně. Jedná se o rychlý grand tourer.“

Ale teď jsme konečně dostali klíče k prototypu v pozdní fázi. Je však stejně dobrý jako připravený k výrobě, takže kromě toho nejmenšího chrastění nebo skřípání jde o reprezentativní vozy, které si zákazníci převezmou od října tohoto roku.

Parametry EV6 GT

Na papíře má vlajková loď Kia technický list hodný mnohem dražších strojů. S výkonem 577 koní, točivým momentem 740 Nm a zrychlením z 0 na 100 km/h za pouhé 3,5 sekundy má srovnatelná čísla s Taycanem GTS od Porsche.

EV6 GT je dosud nejvýkonnějším sériovým vozem Kia
Kia EV6 GT

Není tedy žádným překvapením, že EV6 GT je dosud nejvýkonnějším sériovým vozem Kia. Ale auto s takovou silou potřebuje specifické nastavení a GT dostane adaptivní odpružení, diferenciál s omezenou svorností a vylepšené brzdy.

Na první pohled se EV6 GT od standardního vozu tolik neliší. Design je možná trochu agresivnější. Velká 21palcová kola zakrývají ty nové brzdy a částečně maskují sadu kysele zelených třmenů. K dispozici má ostřejší body kit, přepracované nárazníky a kontrastní prošívání na vnitřní straně.

Radost z jízdy

Když sedíte za volantem, přivítají vás další zelené detaily, včetně lemování sedadel a tlačítka jízdního režimu GT na volantu. Kia poskytuje plných 577 koní a 740 Nm točivého momentu a uvolňuje ovládání stability pro hravější charakter.

Možná není tak tichý, jak jsme možná doufali – jak ve srovnání s konvenčními benzinovými vozy GT, tak s jinými elektromobily s dlouhým dojezdem – ale jízda je docela plynulá, i když je hluk ze silnice zvláště patrný na drsnějším povrchu. Větší kola a širší pneumatiky nedělají EV6 GT v tomto ohledu žádnou laskavost.

Je také trochu zklamáním vidět, že grand tourer, jako je tento, tolik trpí, pokud jde o dojezd. Nelze uniknout skutečnosti, že těm, kteří chtějí překonávat velké vzdálenosti, bude lépe sloužit standardní vůz s pohonem všech kol. Maximální dojezd této verze je 505 km téměř o 20 procent větší než u GT. Přesto se oba vozy dokážou nabít z 10–80 procent za pouhých 18 minut, takže dobíjením nestrávíte příliš mnoho času.

V rychlejších, průjezdných zatáčkách se EV6 GT ukazuje v jasnějším světle. Platforma Kia E-GMP je skvělým výchozím bodem a přidáním dalších 256 koní to nijak neuškodilo.

Dodávka energie je okamžitá. Položte nohu a EV6 GT vás přišpendlí k sedadlu, rychlost narůstá alarmujícím tempem.

Nastavení a brzdění

Naštěstí vynikající nastavení i-Pedal společnosti Kia umožňuje skutečnou jízdu jedním pedálem. Kia ve skutečnosti tvrdí, že ve svém nejsilnějším nastavení, v kombinaci s konvenčními disky a destičkami, dokáže systém efektivně posílat energii zpět do baterie rychleji (až 300 kW) než nejrychlejší ultrarychlé nabíječky. Maximální nabíjecí rychlost GT je 240 kW.

Intuitivní rekuperační brzdění jen přidává na vzrušení na těsnějších a klikatějších silnicích. Být schopný modulovat své vstupy a nemuset přepínat z plynu na brzdu má za následek opravdu rychlý pokrok.

Řízení je dobře vyvážené a přepracované adaptivní odpružení znamená, že ovládání karoserie je dokonale posouzené. GT je o devět procent měkčí vpředu a o 11 procent tužší vzadu. První zlepšuje zatáčení a druhé snižuje sklon při prudké akceleraci. Auto nezůstane úplně ploché, ale malé množství pohybu jen přispívá k záběru. Rychlé změny směru nejsou vůbec žádný problém.

Rodinný vůz od Kia

Jinde, daleko od úžasné síly a výkonu, zůstává EV6 GT použitelným a praktickým rodinným vozem. V čumáku je úložný prostor pro nabíjecí kabely.

Informační a zábavní systém je intuitivní, grafika je ostrá a obrazovka reaguje citlivě
Interiér

Uspořádání a kvalita kabiny i v tomto prototypu zůstává silná. I když bychom preferovali, aby byl dotykový ovládací panel klimatizace o něco méně nemotorný, informační a zábavní systém je intuitivní, grafika je ostrá a obrazovka citlivě reaguje. Digitální displej řidiče nabízí spoustu informací a pohled si můžete upravit tak, aby zobrazoval nejdůležitější údaje.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky