Změna Maserati: Generální oprava modelové řady

U Maserati se dějí velké změny. Slavná italská automobilka potvrdila, že výroba modelu Quattroporte brzy skončí a Ghibli i Levante by mohly čekat zásadní změny pohonných jednotek ještě předtím, než tyto modely ukončí svůj současný životní cyklus.

Zařizování pohřbu

Quattroporte a Ghibli jsou v současnosti jedinými sedany, které Maserati prodává. V nabídce automobilky je doplňují nedávno přepracovaný grand tourer GranTurismo, nově představené kompaktní SUV Grecale a středně velké SUV Levante.

Zatímco modely Ghibli a Levante údajně pokračují až do konce svého životního cyklu, motory, které je pohánějí čeká změna. Vzhledem k tomu, že končí výroba osmiválce a pravděpodobně i současného šestiválce vyráběného u Ferrari, předpokládáme, že Maserati plánuje pod kapoty těchto modelů umístit novější šestiválec „Nettuno“ s dvěma turbodmychadly, který debutoval ve sportovním voze MC20.

Maserati zatím oficiálně neoznámilo plány na změnu nebo případné ukončení výroby modelu Levante. Nicméně se domníváme, že opustí modelovou řadu po modelovém roce 2024 nebo 2025. Pravděpodobně ho nahradí druhá generace crossoveru střední třídy. Předpokládáme, že model Ghibli zcela vyřadí a nevrátí ho s novou generací. Důvodem je pokračování společností v prosazování své modelové řady ještě více nahoru a prodeje sedanů nadále váznou.

2024 maserati levante ultimata
Změna u Maserati: Nová generace

Změna: Společnost potvrdila, že osmiválec bude k dispozici naposledy v roce 2024

Společnost již potvrdila, že rok 2024 bude posledním modelovým rokem, kdy bude osmiválec k dispozici v některém z jejích modelů. Výrobu tohoto motoru ukončí v roce 2023. Nadále však bude v nabídce ve verzích Ghibli 335 Ultima a Levante V8 Ultima pro rok 2024. Model Quattroporte Ultima s motorem V8 bohužel neexistuje.

Šestiválec od Ferrari pravděpodobně potká stejná změna jako osmiválec. Šestiválec pokračuje a bude se vyrábět i v roce 2024. Pro modely Levante GT, Modena a Ghibli Modena Q4 společnost sdělila, že informuje o ukončení výroby tohoto motoru, až budou tyto údaje oficiální. To ještě více podpoří spekulace, že Levante a Ghibli dostanou novou pohonnou jednotku.

Navzdory dnešním zprávám by Maserati Quattroporte nemuselo zmizet na dlouho. Domníváme se totiž, že nová generace tohoto luxusního sportovního sedanu se změnou je na cestě. Nové QP by mělo sloužit jako jediný sedan v nabídce Maserati a v USA by se mohlo objevit v modelovém roce 2025. Pravděpodobně půjde o protaženou verzi modelu GranTurismo, což znamená, že by měl nabízet šestiválec s dvojitým přeplňováním a také elektrické pohonné ústrojí o výkonu přes 800 koní. Verzi s osmiválcem samozřejmě nečekejte.

Zdroj: caranddriver, Vapol