Kouření ve Francii zažívá krušné časy – Nová kampaň chce pomoci lidem přestat kouřit

Francie právě zavedla zákaz kouření na některých veřejných místech. Dále oznámila zákaz kouření na plážích jako součást kampaně proti kouření

Francie právě zavedla zákaz kouření na některých veřejných místech jako součást komplexního plánu proti tabáku. Dále oznámila zákaz kouření na plážích jako součást kampaně na pomoc lidem přestat kouřit. Do první poloviny roku 2024 bude čtyřletý „plán anti-tabac“ také zakazovat kouření před školami a ve státních lesích a zelených oblastech.

Místa určená ke kouření

Ve Francii již existuje 7 200 beztabákových zón určených místními radami. Sem patří lesy na jihu Francie, které jsou vysokým rizikem požárů.

Úřady zatím nezveřejnily podrobnosti o tom, jak bude zákaz vynucován, a zda budou udělovány pokuty za přestupky.

Dříve se zákaz kouření vztahoval pouze na veřejnou dopravu, bary, pracoviště a restaurace. Od 15. ledna vláda rozšířila legislativu tak, aby zahrnovala všechny vnitřní i venkovní veřejné prostory, jako jsou hotely, rekreační zařízení, pláže, parky a místa, kde by se mohli shromažďovat děti.

Mexiko zakázalo kouření na všech veřejných místech

Jediným legálním místem pro kouření tabáku v Mexiku jsou soukromé domy nebo soukromé venkovní prostory.

Země nyní má jedny z nejpřísnějších anti-tabákových zákonů na světě. Turisté, kteří kouří, by mohli čelit pokutám ve výši od 50 do 300 dolarů (1 110 – 6 700 korun) za kouření veřejně. Podle agentury Reuters. Ti, kteří odmítnou spolupracovat s tímto zákazem, by mohli čelit i až 36 hodinám ve vězení.

V některých zemích můžete za kouření na veřejnosti dostat pokutu

Pravidla pro elektronické cigarety a vapes nabyla přísnějších pravidel. Tyto zařízení nelze dovážet, prodávat ani používat na veřejných prostranstvích v Mexiku.

Kde by ještě měli turisté dávat pozor na zákazy kouření?

Mexiko není jedinou zemí s přísnými zákony proti kouření. Irsko, Řecko, Maďarsko a Malta již mají podobná omezení.

Minulý rok zakázala Kostarika kouření na všech veřejných místech. A to včetně barů, restaurací a autobusových zastávek. Pravidlem je, že pokud vystavujete cizince pasivnímu kouření, pravděpodobně tam nemůžete kouřit.

Ale i když je kouření ve veřejných prostorech legální, v mnoha zemích existují určitá místa, kde můžete čelit pokutě za kouření.

V některých zemích je kouření zakázáno na určitých místech, i když je veřejně legální. Některá města, jako je Barcelona, zakázala kouření na plážích, aby zabránila házení cigaretových nedopalků. Více než 100 z 3 514 pláží země zavedlo zákaz kouření 1. července loňského roku, včetně Costa del Sol a Baleárských ostrovů.

Oblíbené lyžařské středisko Les Gets ve Francii také zakázalo kouření na celém svém společném území, aby se zabránilo znečišťování životního prostředí cigaretovými nedopalky.

Pozor na vapování

Ti, kteří si myslí, že mohou obejít omezení tím, že se vyhnou cigaretám, se mohou setkat také s destinacemi, kde platí přísná pravidla pro vapes a elektronické cigarety.

Veřejné vapování je nelegální v Kolumbii a Íránu. V Turecku je zakázáno zakoupit e-cigaretu. Držení e-cigarety v Singapuru by vás mohlo stát pokutu 2 000 dolarů (44 500 korun).

V Austrálii musíte mít lékařský předpis na elektronické cigarety obsahující nikotin. Jinak můžete čelit vysokým pokutám, pokud vás chytí. Některé státy dokonce udělují tresty odnětí svobody za dovoz e-liquidu s nikotinem.

A některé země také úplně zakázaly e-cigarety a vapes. A to včetně Argentiny, Brazílie a Nepálu. Vaping je zakázaný v Kataru od roku 2014 a porušení zákona by vás mohlo něco stát.

Zdroje: euronews, Vapol