Kia staví továrnu na výrobu účelových vozidel

Jihokorejská automobilka Kia zahájila výstavbu vyhrazeného výrobního závodu pro bateriová elektrická účelová vozidla (PBV). Přičemž hromadná výroba vozů, které lze použít k dodávkám, jízdě a také dalším obchodním účelům, začne již v roce 2025.

Investice do rozvoje továrny

Jen několik dní po dni generálního ředitele společnosti Investor Day, kdy tak společnost slíbila 15 různých modelů EV do roku 2027 a taky další plány pro své podnikání v oblasti PBV, uspořádala Kia slavnostní zahájení ve svém závodě Hwaseong, který se nachází v provincii Gyeonggi v Jižní Koreji.

Kia plánuje investovat v přepočtu přibližně 26 mld. Kč do rozvoje továrny, kterou staví. Zahájení sériové výroby se tak očekává již v druhé polovině roku 2025. Kia tak hodlá vyrobit v továrně, kterou staví, 150 000 kusů v prvním úplném roce provozu s potenciálem expandovat v souladu s budoucími podmínkami na trhu.

Jedním z inovativních výrobních procesů, které má tak Kia v úmyslu zavést v továrně, kterou staví, je „buněčná metoda“. Ta umožní vyrábět vozidla na základě různorodých požadavků zákazníků.

První PBV se má představit již v roce 2025

Kia staví továrnu na výrobu účelových vozidel
Kia – továrna na výrobu hromadných účelových vozidel

Očekává se, že první PBV v modelové řadě Kia, SW, se má představit již v roce 2025. Bude to PBV střední velikosti a bude tak založeno na platformě eS. Má obsahovat specializovanou skateboardovou platformu pro bateriová elektrická PBV, která tak umožní různé typy karoserií vozidel, které se mají použít.

SW model se navrhl speciálně pro podniky, jako je doručování, jízda-hailing ale i transakce mezi podniky (B2B).

Po uvedení SW tak plánuje Kia rozšířit svou produktovou řadu o velké PBV. Ty lze použít pro logistiku, rozvoz čerstvého jídla a kyvadlovou dopravu pro více míst ale i mobilní kanceláře a také prodejny. V plánu je také malý PBV ale i středně velký robotaxi vybavený technologií autonomního řízení.

Zdroj: thedriven, Vapol