Elektrický Nissan Micra konkuruje Renaultu 5

Nissan prozradil, že nový plně elektrický model Nissan Micra se má stavět na stejné platformě jako chystaný Renault 5

Supermini Nissan Micra nahradí nový plně elektrický model.

Nissan prozradil, že nový elektrický Nissan Micra se má stavět na stejné platformě jako chystaný Renault 5. Elektrické supermini využívá architekturu CMF-B EV a očekává se, že se prodej spustí někdy v roce 2024.

EV Nissan Micra

Přechod na elektrifikaci potvrzuje, že současná Micra je posledním vozem, který se má nabízet ještě se spalovacím motorem. Nissan již dříve představil svou novou plně elektrickou Micru. Nyní japonská firma potvrdila, že nové supermini má být produktem dvou desetiletí trvajícího partnerství Nissanu a Renaultu.

„Tento zcela nový model navrhne Nissan a zkonstruuje a vyrobí Renault. A to s využitím naší nové společné platformy,“ prozradil provozní ředitel Nissanu Ashwani Gupta. „Jsem si jistý, že tento nový model, který následuje po naší ikonické Micru, přinese zákazníkům v Evropě radost,“ dodal Gupta.

Oficiální snímky vozu mají kulatější designový jazyk, který odpovídá novému Nissanu Ariya než hranatému Renaultu 5, se kterým sdílí architekturu.

Konkurent japonské značky pro Ford Fiesta a Vauxhall Corsa má problémy s prodejem své poslední páté generace. Přičemž čísla v Evropě klesla z více než 86 000 v roce 2017 na méně než 40 000 v roce 2020.

Zdá se, že náklady spojené s vývojem malých vozů se spalovacím motorem pro připravované navrhované emisní předpisy Euro 7 znesnadní vydělávání peněz více než kdy dříve. Přičemž šéf Škody Thomas Schafer nedávno poukázal na to, že cena jednoho z klíčových rivalů Micry, Fabia by se mohla zvýšit až o 140 000 korun. Tedy pokud přijmou nejpřísnější návrhy EU7.

Možný nástupce Micry

V rozhovoru pro Auto Express loni evropský šéf Nissanu Guillaume Cartier naznačil, že by firma mohla vyrobit nástupce Micry. Také připustil, že zjišťuje, jaké zdroje Aliance by jí umožnily takové auto postavit.

„Hlavní činností dneška a zítřka je crossover. Jde o modely Juke, Qashaqi, X-Trail, Ariya a nový vůz, o kterém jsme mluvili (crossover EV nahrazující Leaf),“ řekl. „To už je pět aut. U každého auta se pak musíme ujistit, že máme hloubku – dostatek pohonných jednotek, aby odpovídaly objemům, které máme. Chceme se ujistit, že toto jádro, pokud jde o objem na model, roste.

„Pak použijeme Alianci.“ Chceme spolupracovat s aliancí na naší kompletní řadě LCV (lehkých užitkových vozidel). Jedno téma ale zůstává otevřené, a to je vstupní bod line-upu. Klíčovým bodem je říct si: „Jak můžeme nabídnout něco, potenciálně s aliancí, co přiláká lidi, aby vstoupili do značky Nissan, a pak si užívali model po modelu? To je ten, o kterém uvažujeme. To je přesně ta otázka, kterou musíme vyřešit.“

Architektura a pravidla

Architektura CMF-B EV, která je již vyčleněná pro náhradu Renault Zoe EV, retro 5, umožnila Nissanu odpovědět na tuto otázku. Aliance tvrdí, že celkové výrobní náklady platformy jsou o 30 % nižší než u elektrické verze CMF-B, která je základem současné Zoe. To znamená, že malá auta založená na této technologii mohou dosáhnout téměř cenové parity s supermini se spalovacím motorem. Platforma by také měla umožňovat přibližně 400 km na plné nabití.

Zavedení elektrické náhrady Micra se má blížit navrhovanému datu zavedení EU7 v roce 2025. Cartier potvrdil, že Nissan neplánuje investovat do svých motorů a vozidel, aby byly v souladu s novými pravidly. „Strategicky sázíme na elektrifikaci,“ řekl, „do bodu, kdy neplánujeme investovat do Euro 7.“

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče