Dokonalé pierogi, známé polské knedlíky

Tyto dokonalé polské knedlíky lze plnit sýrem, lesními houbami, ovocem nebo prostě čímkoli jiným, co vás napadne.

Pierogi jsou typické polské plněné knedlíky. Příběhy o původu se různí, ale jedna z teorií říká, že pocházejí z Dálného východu jako rolnické jídlo. Existuje dokonce modlitba ke svatému Jackovi (považovanému za patrona pierogi), sloužící k ujistění, že knedlíky jsou vždy na stole, a zaženou tak hlad. 

Dokonalé pierogi, známé polské knedlíky
Ačkoli se příběhy o původu liší, faktem zůstává, že pierogi začali jako rolnické jídlo

1. Dokonalé těsto

Nejtradičnější těsto na pirohy se vyrábí jednoduše z mouky, řepkového oleje, trochy soli a teplé vody. V současné době má každá polská domácnost svůj oblíbený recept a mnoho lidí v něm používá vejce – doplněk, o kterém se předpokládá, že do Polska přišel z Itálie, stejně jako mnoho jiných kulinářských vlivů.

2. Hnětení

Jakmile se těsto spojí, musí se hnětat zhruba 7–8 minut, než se přikryje a nechá asi 20–30 minut odpočívat. Odpočinek způsobí, že těsto bude tvárnější a lépe se s ním pracuje, takže můžete těsto vyválet tenčeji a pierogi budou tedy jemnější.

3. Plnění

Nejoblíbenější náplní je bílý sýr twaróg, karamelizovaná cibule a brambory. Během léta jsou v Polsku oblíbené sladké ovocné pierogi, zatímco vánoční klasikou jsou houby a kysané zelí. Existují masové verze a regionální variace, ale téměř jakékoli jemně nasekané zbytky mohou vytvořit náplň.

4. Řezání a svírání

Okraj sklenice je ideální pro vykrajování koleček z vašeho tence vyváleného těsta. Umístěte lžíci náplně do středu kruhu z těsta a uzavřete jej do tvaru půlměsíce, než přitlačíte podél okrajů palcem a ukazováčkem. Můžete také zalepit okraje vidličkou nebo zkusit ozdobnou techniku ​​štípání.

5. Vaření a podávání pierogi

Tradiční pierogi se vždy nejprve vaří v osolené vodě. Poté je můžete osmažit na oleji nebo másle do křupava. Nakonec můžete přidat „okrasa“, což znamená zálivku – může to být nějaká dokřupava osmažená cibulka nebo kousky slaniny. Každý pierogi, ať už sladký nebo slaný, se hodí i se zakysanou smetanou.