Bubble tea, ikonický nápoj Tchaj-wanu

Žvýkací tapiokové perly v tchajwanském bublinkovém čaji dodávají nápoji charakteristickou texturu

Typická kombinace mléčného čaje a žvýkacích tapiokových „perel“, nápoj známý také jako bubble tea (,,boba“) je tak oblíbený, že byl předmětem letité právní bitvy.

Bubble tea je stejně texturní zázrak jako osvěžující nápoj jednoho z nejznámějších tchajwanských kulturních exportů. Stejnojmenné „bubliny“ nejsou výsledkem sycení oxidem uhličitým, ale hromadou žvýkacích, sladkých kuliček škrobu. Ty sedí na dně šálku a nasávají se spolu s tekutinou extra širokým brčkem.

První iterace nápoje – nazývaného také čaj boba – se objevily v 80. letech 20. století z tradičních tchajwanských čajoven a dnes se obchody s čajem boba staly stálicí ve většině čtvrtí po celém ostrově. Spíše než místa k sezení se obvykle jedná o podniky chystej a jdi, fungující ďábelsky vysokou rychlostí.

Bubble tea se od té doby rozšířil po celém světě, specializované obchody se objevují všude od Berlína po Brazílii a škrobové perly (jak jsou bublinky, perly nebo boba také známé) najdete v mnohem více než v mléčném čaji. Podávají se na všechny možné způsoby, ať už v latté s vůní růží nebo dokonce jako zálivka na pizzu.

Bubble tea, ikonický nápoj Tchaj-wanu
Původně byl boba čaj jen ledový mléčný čaj s tapiokovými perlami

Origins 

Textura je důležitou součástí tchajwanské kuchyně; mnoho jídel na ostrově existuje spíše pro jejich chuť v ústech než pro chuť, jako jsou křupavá prasečí uši a skákací rybí kuličky. Co se týče dezertů, žvýkací perly na bázi škrobu jsou na Tchaj-wanu již po generace, obvykle se podávají na ledu nebo v cukrové vodě.

Bubble tea, jak ho známe dnes, vznikl téměř před čtyřmi desetiletími. Dvě čajovny – Chun Shui Tang v centrálním městě Taichung a Hanlin Tea Room v jižním městě Tainan – obě tvrdí, že tento nápoj vynalezly v roce 1986. „Když jsme začali pít ledový čaj, zjistili jsme, že existuje spousta variací. Takže táta začal přemýšlet, co jiného můžeme dělat?“ říká Angela Liu, dcera zakladatele Chun Shui Tang. Příběh vypráví, že její otec, Liu Han-Chieh, požádal své zaměstnance, aby experimentovali s různými texturami, a jeden z nich se rozhodl přidat tapiokové kuličky – tak vznikl nápoj.

V Tainanu se zakladatel čajovny Hanlin inspiroval stánky s dezerty na místním tradičním trhu. „Pár dní přemýšlel, jak zvýšit hodnotu svého nápoje, když si najednou všiml škrobových kuliček v cukrové vodě, kterou prodávala babička,“ říká Jack Huang, provozní manažer společnosti Hanlin. ,,Pomyslel si: proč je to jen v kombinaci s cukrem? Tak to přidal do čaje.“

Není možné definitivně ověřit oba příběhy, ale nárok na vlastnictví se stal najednou tak divoký, že se obě čajovny zapletly do desetiletého soudního sporu. V roce 2019 soud nakonec došel k závěru, že protože bubble tea není patentovaný produkt, je irelevantní, kdo ho vlastně vynalezl.

Boba čaj
Perličky v nápoji se nazývají boba a jsou vyrobeny ze směsi tapiokového škrobu a cukru

Jak se vyrábí bubble tea 

Ve své nejzákladnější podobě se boba – perly samotné – vyrábějí ze směsi škrobů, hnědého cukru a vody. Ingredience se srolují do malých kuliček, které se vaří ve vodě, dokud nejsou gumové, žvýkací a lesklé. Tapiokový škrob – vyrobený z kořene manioku – je hlavním škrobem kvůli své měkké a pružné struktuře, ale někdy se míchá se škrobem ze sladkých brambor. Což mu dodává pevný povrch. Hnědý cukr je mezitím zodpovědný za charakteristickou tmavou karamelovou barvu boba. Protože čerstvě vyrobené boba jsou dobré pouze jeden nebo dva dny, mnoho komerčních výrobců také přidává přísady, aby bylo stabilní.

Od toho je vše o tom, k jakému typu nápoje si ho chcete dát. První verze boba čaje byly vyrobeny ze sladkého ledového mléčného čaje vyrobeného z černého čaje a smetany bez laktózy. Časy se však změnily s velkým množstvím dostupného sortimentu, jako je zelený, vysokohorský oolong, jasmín a tieguanyin (odrůda oolong známá pro své kávové pražené aroma) – někdy smíchané nebo dokonce nahrazené ovocnými nápoji. Bezlaktózová smetana z minulých let se mezitím z velké části nahradila plnotučným mlékem nebo někdy i nemléčnými alternativami.

Bubble tea, ikonický nápoj Tchaj-wanu
Taipei má světoznámé obchody s čajem boba, které nabízejí různé směsi bublinkového čaje

Kde pít bubble tea v Taipei 

V hlavním městě Tchaj-wanu jsou v módě čaje s jedním původem, kvalitní plnotučné mléko a jemně zbarvené perly s důrazem na kvalitu před kvantitou. Zde jsou tři z nejlepších obchodů s čajem boba ve městě.

1. Guiji

S několika pobočkami po městě je Guiji známé svými jasně oranžovými tapiokovými kuličkami ochucenými medem a svérázným menu. Ty se točí kolem vysoce kvalitních čajů smíchaných s ovocem. V obchodě se vyrábí úžasný čaj tieguanyin, který se pak naplní jasnou kyselostí kumquatu. V nabídce jsou také zimní meloun, jablka a limetka.

2. John Tea Company

John Tea Company, inspirovaná britskou čajovou kulturou, se specializuje na krémový mléčný čaj vyrobený z lístků černého čaje pocházejících z Indie, Tchaj-wanu a Srí Lanky. Mléko pochází z vesnice Liu Jia, družstva chovatelů mléka na jihu Tchaj-wanu, které je známé svým bohatým plnotučným mlékem. Perly, které jsou volitelné, jsou malé, bílé a neprůhledné. Každá z pěti lokalit Taipei se zdobí královsky modrým značením a motivy inspirovanými Východoindickou společností.

3. Jiate

Jiate znamená v tchajwanštině „pít čaj“ a hájí místní čaje jediného původu. Dopřejte si sladké malinové tóny černého čaje Sun Moon Lake nebo květinové aroma ostrovního vysokohorského oolongu z Alishanu. Pokud jde o doplňky, je tu obvyklá boba, stejně jako želé ze zeleného čaje nebo aloe vera. Mléko je volitelné. Jiate také podává nápoje se sladko-slanou sýrovou pěnou.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol