Výkonné SUV Polestar 3 – úplné specifikace

Polestar oficiálně zvedl kryt svého elektrického výkonného SUV Polestar 3, prvního sportovně-užitkového vozu švédského výrobce plně elektrických automobilů a jeho prvního modelu. Ten se má vyrábět na dvou kontinentech – v Evropě a Severní Americe. Polestar 3 se plně odhalil poté, co se na konci minulého měsíce objevilo SUV a některé jeho specifikace.

Nyní se vše odhalilo, včetně očekávané ceny od 3 400 000 Kč. Australští zákazníci mohou zaregistrovat svůj zájem o nákup Polestar 3 s okamžitou platností. Přičemž první dodávky se očekávají ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023.

A i když je toto datum mnohem později, než se mohlo doufat – Polestar 3 byl tipován na příjezd do Austrálie v roce 2023 – podmínky pro automobilku vypadají správně, aby splnila své dodací cíle.

polestar 3. října 22

To proto, že Polestar 3 je prvním vozem na novém čistě elektrickém technologickém základu vyvinutém a sdíleném se společností Volvo Cars. Zahájení výroby pro první uvedení na trhy se plánuje v továrně Volvo v Chengdu v Číně v postupném náběhu od poloviny roku 2023.

Očekává se, že v polovině roku 2024 má následovat další výroba v závodě Volvo Cars v Ridgeville v Jižní Karolíně. A od tohoto okamžiku se dodávky do Severní Ameriky a na další trhy přesunou z Číny do USA. První dodávky z americké továrny se očekávají kolem poloviny roku 2024.

Skandinávský minimalismus

Výkonný Polestar říká, že design nového modelu se inspiroval „skandinávským minimalismem“. Ten kombinuje široký postoj typický pro SUV s „jemnou, ale efektivní“ aerodynamickou optimalizací. Včetně předního aerodynamického křídla integrovaného do kapoty, aerodynamického křídla integrovaného do zadního spoileru a zadních aerodynamických lopatek.

polestar 3. října 22

Co se týče točivého momentu a rychlosti, 5 místný vůz produkuje až 380 kW a 910 Nm (to je pro model nejvyšší řady). Zatímco 111 kWh baterie údajně poskytuje velkorysý jízdní dosah až 610 km WLTP, což se přibližně očekávalo.

Zdá se však, že při uvedení na trh bude k dispozici pouze motor Long range Dual s 360 kW a 840 Nm.

Podle Polestaru mají všechny verze SUV obsahovat vzduchové odpružení a panoramatickou prosklenou střechu po celé délce. Dále pak zatahovací kliky dveří se senzorem přiblížení a 21 palcová litá kola.

polestar 3. října 22

Balíčky Plus Pack a Pilot Pack jsou standardně vybaveny pro první modelový rok. A zahrnují prvky, jako je audiosystém s 25 reproduktory od Bowers & Wilkins, tiché dovírání dveří a Pilot Assist.

Výkonný Polestar 3 má také obsahovat základní počítače NVIDIA DRIVE se softwarem od společnosti Volvo Cars. Jedná se o „mozek umělé inteligence“ vozu. Ten využívá data ze senzorů a kamer k umožnění pokročilých bezpečnostních funkcí asistence řidiče a monitorování řidiče.

Volitelné doplňky

Od druhého čtvrtletí roku 2023 si kupující mohou objednat volitelný Pilot Pack s LiDAR od Luminar. Ten přidá další řídicí jednotku od NVIDIA, tři kamery, čtyři ultrazvukové senzory a čištění přední a zadní kamery. Zřejmě to umožňuje vylepšené 3D skenování okolí vozu ve větších detailech a pomáhá připravit se na autonomní řízení.

polestar 3. října 22

Volitelný Performance Pack zahrnuje maximální výkon a točivý moment 380 kW a 910 Nm, spolu s optimalizací výkonu pro vzduchové odpružení, unikátními 22 palcovými kovanými koly z lehké slitiny a dalšími charakteristickými detaily „švédského zlata“.

Uvnitř vozu se vybraly materiály pro jejich udržitelnost, říká Polestar, včetně „kůže s certifikací pro dobré životní podmínky zvířat“ a plně sledovatelného vlněného čalounění.

Výborná jízdní dynamika SUV Polestaru 3

„Polestar 3 je výkonné elektrické SUV, které oslovuje smysly výrazným skandinávským designem. A také vynikající jízdní dynamikou,“ říká Thomas Ingenlath, generální ředitel Polestar.

„Tento vůz se stal od začátku navržen jako Polestar a vyznačuje se pro nás novými definujícími vlastnostmi – jako: světlomety se dvěma lamelami, SmartZone a přední aerodynamické křídlo.“

„Posouvá naši výrobní stopu na další úroveň a přináší výrobu Polestaru do Spojených států. Jsme hrdí a nadšeni, že můžeme rozšířit naše portfolio, protože pokračujeme v našem rychlém růstu.“

Zdroj: thedriven, TowPoint