Zařízení Bluetooth mohou sledovat každý váš pohyb

Apple a Google spolupracují na upozorňování uživatelů na to, že je sleduje zařízení Bluetooth. Zde se dozvíte jak to zjistit a co s tím dělat

Apple a Google spolupracují na upozorňování uživatelů na to, že je sleduje zařízení Bluetooth. Zde se dozvíte, jak zjistit, zda tomu tak je, a co s tím dělat.

Zařízení sledují každý váš pohyb

Pokud se na vašem telefonu objeví upozornění „(Item) Found Moving With You“, sleduje každý váš pohyb neznámé zařízení.

To je nejnovější změna, kterou zavádějí společnosti Apple a Google, aby zabránily zneužití zařízení, která vám pomáhají sledovat vaše věci. Upozornění znamená, že se spolu s nimi pohybuje i cizí zařízení, např. Air Tag, Find My accessory nebo jiné sledovací zařízení Bluetooth.

Spolu s tímto novým upozorněním mají být nyní telefony schopné zobrazit identifikátor sledovacího zařízení a získat pokyny, jak jej deaktivovat.

Air Tagy

„AirTag a příslušenství třetích stran Find My network vznikly takovým způsobem, aby jako první v oboru chránily soukromí a bezpečnost,“ uvádí se ve společném prohlášení společností Apple a Google. „Společnost Apple chce i nadále tyto ochrany inovovat a doplňovat, aby mohli být spotřebitelé v bezpečí.“

Nové upozornění je spojené se souborem pokynů pro všechny budoucí výrobce, kteří by mohli chtít vyvinout nějaké vestavěné sledovací funkce.

"AirTag a příslušenství třetích stran Find My network vznikly takovým způsobem, aby jako první v oboru chránily soukromí a bezpečnost,"
AirTagy vznikly proto, aby chránily bezpečnost uživatelů

Zařízení pro sledování polohy Bluetooth jsou malá zařízení napájená bateriemi. Patří sem AirTag, Life360 Tile, Chipolo a Samsung SmartTags, která se používají ke sledování zavazadel nebo majetku osob.

Hromadná žaloba v USA

V březnu se společnost Apple pokusila zamítnout hromadnou žalobu v USA. V žalobě stálo, že její produkty pomáhají pronásledovatelům sledovat jejich oběti, ale nakonec neuspěla.

Podle agentury Bloomberg americký okresní soudce Vince Chhabria tehdy v soudní síni v San Francisku uvedl, že tři hlavní žalobci vznesli dostatečná tvrzení o nedbalosti a odpovědnosti za výrobek.

Jak hledat neznámé sledovací zařízení

Americká nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF), která se zabývá digitálními lidskými právy, ve svém návodu, jak odhalit sledovací zařízení Bluetooth, vysvětluje, že tato zařízení komunikují s okolními telefony a sledují polohu předmětu, který patří majiteli.

Pokud tedy člověk ztratí jízdní kolo, vysílá sledovací zařízení na kole signály všem telefonům v okolí, které sdílejí jeho polohu, a ty se nakonec dostanou zpět k majiteli značky.

Operační systémy Android 14+ a iOS 14.5+ mohou detekovat "neznámá" sledovací zařízení
Operační systémy iOS mohou detekovat sledovací zařízení

„Ačkoli výrobci zařízení opakovaně naznačují, že jsou určená pouze ke sledování fyzického majetku, je velmi snadné, aby někdo umístil jeden z těchto sledovačů na osobu,“ uvádí se v příručce.

Jak si s hledáním poradí telefony?

Operační systémy Android 14+ a iOS 14.5+ mohou detekovat „neznámá“ sledovací zařízení. Často však trvá až 24 hodin, než telefony odešlou upozornění. Někdy sledovací zařízení vypustí ping, ale ne vždy, protože tuto funkci může majitel vypnout.

Pro uživatele se staršími operačními systémy lze toto sledování provádět také prostřednictvím některých aplikací třetích stran, například AirGuard.

Všechny telefony automaticky povolují bezpečnostní upozornění na neznámé sledování, ale uživatel by mohl tato oprávnění překontrolovat v nastavení. Jakmile telefon obdrží upozornění, může na něj uživatel klepnout a zobrazit si, kde se všude nacházel. Tedy od chvíle, kdy jeho telefon zaregistroval neznámé zařízení.

Příručka EFF

Příručka EFF doporučuje hledat všude tam, kde by mohl být ukrytý předmět velikosti eura, například v kapsách, podšívkách tašek a bund nebo pod autem. V přijatém oznámení mohou uživatelé klepnout na možnost „Přehrát zvuk“, která jim pomůže sledovací zařízení lokalizovat.

Některá zařízení Bluetooth umožní uživateli zjistit více informací o tom, komu patří. Příručka EFF doporučuje přiložit Apple AirTag k zadní straně telefonu a získat sériové informace spolu s posledními čtyřmi číslicemi telefonního čísla.

EFF také navrhuje kontaktovat úřady nebo vyjmout baterii, aby se sledovací zařízení vypnulo, pokud se uživatel domnívá, že je to pro něj bezpečné.