Agrovoltaika pro vinice

Vývojáři a developeři nedávno zadali dva různé agrovoltaické projekty související s vínem v Evropě.

Společnost Iberdrola uvedla do provozu pole o výkonu 40 kW na vinicích Gonzalez Byass a Emperor Group v Guadamuru ve Španělsku. Instalace má využívat trackery řízené algoritmem AI schopným určit optimální polohu solárních panelů. Stupeň sklonu se má stanovit na základě informací shromážděných senzory ve vinicích. Ty zaznamenávají informace týkající se mimo jiné slunečního záření, vlhkosti půdy, větrných podmínek nebo tloušťky kmene révy.

González Byass a Grupo Emperador mají využívat výrobu elektřiny ze solárního pole pro svá vinařství, která se nacházejí poblíž. Iberdrola bude sledovat výsledky projektu v průběhu příštího roku. A také uvádí, že plánuje replikaci projektu na dalších vinařských farmách ve Španělsku.

Techedge a PVH, výrobce sledovačů a montážních konstrukcí, také pracovali na projektu, který má na starosti Perseo, startovací program Iberdroly.

Agrovoltaický projekt

Agrovoltaika pro vinice
Agrovoltaické zařízení o výkonu 40 kW od společnosti Iberdrola

V samostatném vývoji francouzské společnosti TotalEnergies a Ombrea uvedly, že zapnuly ​​svůj první agrovoltaický pilot na vinařské usedlosti Rivals v Aude v jižní Francii. Projekt o výkonu 85,6 kW se rozkládá na ploše přibližně 3 000 metrů čtverečních. Má vybavení agrovoltaickým systémem Ombrea, který má řízení algoritmem založeným tak na meteorologických a agronomických datech shromážděných prostřednictvím senzorů.

Pilotní projekt osvětlí fyziologii rostlin a fotosyntetickou aktivitu díky agronomickému monitorování prováděnému ve spolupráci s Francouzským institutem pro révu a víno (IFV), SudExpé a Aude Chamber of Agriculture. Obě společnosti uvedly, že první vizuální výsledky růstu rostlin, požadavků na vodu a teplotních změn se mají připravit již v lednu 2023.

Společnosti plánují na výzkum navázat do pěti let.

„Díky údajům shromážděným a analyzovaným v tomto pilotním projektu můžeme s Ombreou zdokonalit naše znalosti. A také zároveň nabídnout operátorům řešení s vysokou přidanou hodnotou,“ řekl Alexandre Morin, ředitel vývoje TotalEnergies Renouvelables France.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint