Dodge Charger dostane dvoulitrový šestiválec

Už je to nějaká chvíle, co jsme se dozvěděli něco oficiálního o nástupci současné generace Dodge Charger. Skončí se spalovacím motorem?

Už je to nějaká chvíle, co jsme se dozvěděli něco oficiálního o nástupci současné generace Dodge Charger. To není jen slovní hříčka mířená na tichý, plně elektrický pohon, který se chystá pro slavnou značku. Dodge se soustředil na současnost, konkrétně na rozloučení se spalovacím Chargerem a jeho dvoudveřovým sourozencem Challengerem. Je to však skutečně konec spalovacího motoru u modelu Charger?

Konec spalovacího motoru v modelu Charger

Upřímně řečeno, to je téma, o kterém Dodge zvláštním způsobem mlčí. Pro pořádek dodejme, že mluvčí Dodge potvrdil serveru Motor1.com v e-mailu z července 2022, že spalovací pohon v nové generaci modelu Charger skončil. Konkrétně se jednalo o následující citaci: „Hemi v této platformě, stejně jako tato platforma, odchází. Příští generace bude BEV.“ To se stalo ještě před debutem konceptu Dodge Charger Daytona SRT EV, nemluvě o nové generaci Fordu Mustang a jeho naprosté absenci elektrifikace. Pak přišlo zrušení Chevroletu Camaro a nejnověji 800koňový, přeplňovaný Mustang GTD.

Dodge Charger a Charger Daytona

Od doby, kdy jsme si s Dodge povídali o budoucnosti modelu Charger, se toho zkrátka událo mnoho. Za tu dobu zvěsti o spalovacím výkonu neustaly. Ta nejnovější od Mopar Insiders nás zaujala, protože dělá jasnou čáru mezi novou generací Dodge Charger a Charger Daytona. Tato zpráva tvrdí, že Charger Daytona má být skutečně pouze elektrický, a my už víme, že se objeví několik výbav Daytona s různými výkony až po dojezdovou verzi Banshee. Uvádí však také, že vedle modelu Daytona by měla žít i značka Charger, která získá motor s nízkou spotřebou paliva.

Tato zpráva tvrdí, že Charger Daytona má být skutečně pouze elektrický, a my už víme, že se objeví několik výbav Daytona s různými výkony až po dojezdovou verzi Banshee
Dodge Charger Daytona by se mohl objevit jako elektromobil

V nejvyšší výbavě by to mohl být dvakrát přeplňovaný řadový šestiválec o objemu 3,0 litru. Ten je v současnosti k dispozici v Jeepu Grand Wagoneer a o kterém se proslýchá, že se objeví pod kapotou modernizovaného pick-upu Ram. Jeho výkon je 510 koní, což je více než u všech verzí současné generace Chargeru s výjimkou rodiny Hellcat. To by jistě stačilo na to, aby sedan dostal pořádný náboj a zároveň byl o něco úspornější při čerpání. Navíc by v nabídce zůstala nabídka se spalovacím motorem pro lidi, kteří nejsou připravení na plně elektrický pohon.

Je to pravda, či nikoliv?

Připomínáme, že jde o neoficiální informace, o kterých Dodge zatím nemluví. Kontaktovali jsme automobilku s žádostí o vyjádření nebo alespoň upřesnění oficiálního vyjádření, které jsme obdrželi v loňském roce. Změnilo se snad něco? Bylo ono prohlášení směřováno pouze na model Charger Daytona? Mluvčí nenabídl žádné další souvislosti ani informace a navíc nedokázal potvrdit předchozí prohlášení Dodge. Přeberte si to, jak chcete.

Zásadní informace, stejně jako úplný debut, by mohly být k dispozici již za pár týdnů. Mateřská společnost Dodge, Stellantis, se chystá přinejmenším na jedno velké odhalení na North American International Auto Show 2023 v Detroitu, která se veřejnosti otevře 16. září.

Zdroje: motor1, Vapol