Cayenne 2024, nový hybrid s výkonem 729 koní

Cayenne není nejdostupnějším vozem Porsche, natož SUV. Na trhu luxusních výkonných SUV se vyznačuje tím, že patří k tomu nejlepšímu, co si můžete koupit. Tedy pokud jste díky jeho designu připomínajícímu kupé nepotřebovali prostor pro náklad. Na vozovce byl vždy poutavý a vyvážený, ale také mnohem schopnější, než by se mohlo zdát, v terénu. Od uvedení třetí generace na trh v roce 2019 však měl projít osvěžením. Místo toho, aby Porsche vzalo design lehkou tužkou, rozhodlo se, že Cayenne předělají, než případné třířadé SUV ze Stuttgartu převezme pozici vrcholného modelu.

Zatímco toto větší SUV umožní přepravovat více nákladu a lidí uvnitř, jízdní dynamika Cayenne není na jeho radaru. Právě tím začneme tento pohled na osvěžení v roce 2024, neboť je podle viceprezidenta pro produktovou řadu Cayenne Michaela Schätzleho součástí „nejrozsáhlejší produktové modernizace v historii značky Porsche“.

Nevěřícné zavěšení

U všech modelů pod označením Turbo GT – tedy u výbav Cayenne, S a E-Hybrid – bude standardní odpružení tvořené tradičními ocelovými pružinami v kombinaci se systémem Porsche Active Suspension Management (PASM). O tom jsme se přesvědčili, když nás Porsche pozvalo na vývojovou jízdu modelu Cayenne 2024. „Vše je velmi promyšlené a vysoce kontrolované, jako tanečnice – způsob, jakým se váha usazuje na vnějších kolech a odpružení se přikrčí, nastaví a nakonec uvolní při výjezdu ze zatáčky,“ poznamenali jsme. „Každý Cayenne to dělá stejným způsobem, a to do té míry, že řidič základního modelu může snadno držet krok s řidičem modelu Turbo GT, který nepoužívá dostatek plynu.“

Cayenne

Na přání dodávaný a standardně montovaný do modelu Turbo GT je dvoukomorový systém adaptivního vzduchového odpružení. Ten v kombinaci s dvouventilovými tlumiči dodá novému Cayenne ještě větší přesnost a rozlišení mezi jízdními režimy Normal, Sport a Sport Plus. Opět jsme si vyzkoušeli, jak Turbo GT nabízí dotaženou verzi méně výkonných modelů. Na přání bude k dispozici také paket Lightweight Sport. Ten Cayenne zbaví až 36 kilogramů, takže bude ještě více posazený a jistější.

Mezi další standardní výbavu modelu Cayenne Turbo GT 2024 patří systém Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC), keramické kompozitní brzdy Porsche, řízení zadní nápravy a 22 palcová kola v designu GT s vysoce výkonnými pneumatikami. Když jsme řídili prototyp, obul sadu pneumatik Pirelli Corsa, zatímco nižší modely měly pneumatiky Nexen N Fera Sport SUV.

Cayenne 2024 – stejná karoserie, nová tvář

Vzhledem k tomu, že se nejedná o pouhé osvěžení v polovině cyklu, vypadá exteriér modelu Cayenne povědomě a zároveň jinak. Model 2024 přichází s nově navrženou přední částí, která má agresivněji vyhlížející blatníky, nový design kapoty a přepracované světlomety, které skutečně odpovídají postoji modelu Cayenne. Vzadu vidíme novou sadu „trojrozměrných“ zadních světel a novou masku, která odcloňuje zadní část a zároveň integruje držák registrační značky. Jedná se pravděpodobně o jeden z nejčistších designů zadní části modelu Cayenne v jeho modelové historii.

Na výběr budou také tři nové barvy: Algarve Blue Metallic, Montego Blue Metallic a Arctic Grey. Pro rok 2024 jsou k dispozici také nová kola o rozměrech od 20 do 22 palců, která pomohou vašemu Cayennu stát se tím pravým. Všechny výbavy modelu Cayenne se budou dodávat s karoserií kupé nebo SUV. Výjimkou bude verze Turbo GT, která se nabízí pouze s karoserií kupé spolu s již zmíněnými exkluzivními koly GT Design.

Cayenne nabízí technicky vyspělé prvky

Každé moderní luxusní SUV samozřejmě Porsche vybaví technologiemi, které využívají nejnovější pokroky systému ADAS. Cayenne není výjimkou. Standardně ho vybavili aktivním asistentem pro omezení rychlosti s funkcí rozpoznávání dopravních značek. Dále adaptivním tempomatem s novým asistentem vyhýbání, který pomáhá s nouzovým vyhýbáním se překážkám v rychlostech od 50 do 150 km/h, a asistentem pro odbočování, který monitoruje protijedoucí vozidla až do rychlosti 9 km/h. Na přání je k dispozici vylepšený systém Porsche InnoDrive. Ten přidává aktivní asistent pro jízdu v jízdním pruhu a asistent pro jízdu v křižovatkách.

Také kokpit modelu Cayenne 2024 se dočkal výrazných vylepšení, a to díky přepracovanému displeji a ovládacímu schématu. Nyní je také vybaven systémem Porsche Driving Experience. Časté ovládací prvky, které řidič používá, jsou na volantu, zatímco levá páka obsahuje nové funkce související se systémem ADAS. Volič převodovky se nyní nachází na přístrojové desce. To umožňuje zvětšit středovou konzolu a získat tak více odkládacího prostoru a umožnit umístění mnohem většího ovladače klimatizace s designem zadního panelu. Ručně nastavitelné ovladače ventilace jsou větší, zatímco haptický ovladač hlasitosti je součástí zážitku, který se snaží najít správnou rovnováhu mezi digitálními a analogovými prvky.

Novinkou pro rok 2024, která je pro značku Porsche první, je zakřivený 12,6 palcový přístrojový panel. Má volně stojící konstrukci. Řidič bude mít k dispozici také přístroje a informace prostřednictvím optimalizovaného HUD jako volitelné součásti. Obrazovka infotainmentu je standardní 12,3 palcový displej Porsche Communication Management (PCM). Přidává nativní aplikace, jako jsou Spotify a Apple Music. Dalším prvenstvím pro Porsche je dostupný 10,9 palcový displej, který je umístěný před spolujezdcem. Umožňuje mu vnímat údaje o výkonu a mapové podklady jako výkonný spolujezdec nebo se stát ovladačem zábavy na cestách. Aby řidič nebyl touto obrazovkou rozptylován, speciální vrstva zajišťuje, že se na ni nemůže dívat, aby mohl sledovat cestu před sebou.

Cayenne – interiér

V-8 se vrací na S

Ačkoli ve srovnání s rokem 2023 dosahuje Cayenne vyššího výkonu ve všech směrech, ve výbavě S dostane také 4,0 litrový osmiválec V-8 s dvojitým přeplňováním turbodmychadlem. Nejenže to znamená návrat přeplňovaného osmiválce pro jakoukoli výbavu kromě Turbo GT, ale také zvýšení výkonu a točivého momentu modelu S o 34 koní a 50 N.m oproti přeplňovanému šestiválci 3,0 l V-6, tedy 468 koní a 601 N.m točivého momentu bez posílení elektrifikace. Základní model Cayenne bude stále dostávat přeplňovaný šestiválec. Nicméně jeho výkon bude 348 koní a točivý moment 500 N.m (to je zlepšení o 13 koní a 49 N.m oproti verzi 3,0 l V-6 s turbodmychadlem z roku 2023).

Pokud chcete nějakou elektrifikaci, nezůstanete mimo hru o zvýšení výkonu. Zatímco V-6 je stejný jako v základním modelu, nový elektromotor disponuje výkonem 174 koní. Tím se jeho kombinovaný výkon zvýší na 463 koní (nárůst o 8 koní oproti modelu 2023). Dostane také nový akumulátor, který zvýší jeho dojezd z kapacity 17,9 kWh na 25,9 kWh. Podle Porsche se však zlepšila i účinnost elektromotoru. Nicméně Stuttgart se nezmiňuje o tom, jaký nárůst dojezdu pokrok v oblasti akumulátoru i motoru vytváří. Jediným tvrdým číslem pro paket je rychlost, s jakou se nabíjí na střídavý proud. S novou 11kW nabíječkou se Cayenne E-Hybrid dokáže plně nabít z vybitého stavu za 2,5 hodiny.
Motor Turbo GT se vrací jako vrcholný motor Porsche 4,0 l V-8 s dvojitým turbodmychadlem – alespoň mezi neelektrifikovanými variantami Cayenne. Jeho výkon je mnohem vyšší než u verze S a o 19 koní vyšší než u modelu 2023. Porsche uvádí, že Cayenne Turbo GT z roku 2024 s výkonem 650 koní zrychlí z nuly na 100 km/h za pouhých 3,1 sekundy. Dosáhne také maximální rychlosti 302 km/h, což je na SUV zatraceně vysoká rychlost.

Cayenne – modrá

Cena modelu Cayenne 2024 začíná na 1,8 milionech Kč

Pro rok 2024 je připraven nový vrcholný model Cayenne: Cayenne Turbo E-Hybrid. Tato varianta, jak lze z jejího názvu vytušit, kombinuje vrcholné prvky benzinového a hybridního Cayenne. Konkrétně výše zmíněný osmiválec (zde o výkonu 591 koní) a elektrické části hybridu, včetně 25,9 kWh baterie a motoru o výkonu 174 koní. Turbo E-Hybrid tak disponuje kombinovaným výkonem 729 koní a točivým momentem 950 N.m. To bohatě stačí k tomu, aby Cayenne zrychlil na stovku za pouhých 3,5 s a dosáhl maximální rychlosti 293 km/h. Je samozřejmé, že Turbo E-Hybrid je nejvýkonnějším Cayennem všech dob. Tato pohonná jednotka je k dispozici jak pro běžný Cayenne, tak pro prudší Cayenne Coupe.

Porsche Cayenne 2024 si budete moci objednat již nyní, dodávky k prodejcům Porsche by měly začít v létě 2023. Základní model SUV Cayenne začíná na 80 850 dolarech (1,8 milionu Kč). Kupé začíná na 85 950 dolarech (1,9 milionu Kč). Cena SUV Cayenne E-Hybrid začíná na 93 350 USD (2 miliony Kč), zatímco cena kupé E-Hybrid začíná na 97 350 USD (2,1 milionu Kč). Cayenne S s novým 4,0litrovým osmiválcem s dvojitým turbodmychadlem začíná na 97 350 USD (2,1 milionu Kč) pro SUV a 103 750 USD (2,3 milionu Kč) pro karoserii kupé. Cena modelu Turbo GT, který je určen pouze pro kupé, začíná na 197 950 dolarech (4,4 milionu Kč), takže výkonnější nové Turbo E-Hybridy za 148 550 dolarů (3,3 milionu Kč, běžný Cayenne) a 153 050 dolarů (3,4 milionu Kč, kupé) vypadají téměř jako krádeže.

Zdroj: motortrend, Vapol