Toyota uvádí na trh bZ3

Toyota uvádí na trh nový elektrický sedan bZ3 v Číně. Nový model se pohání baterií a motorovým pohonem BYD. Po uvedení SUV bZ4X v roce 2022 jde o druhý elektromobil této značky.

Elektrický sedan bZ3 prodává na pevnině společný podnik FAW Toyota, který nový plně elektrický sedan nabízí ve třech variantách.

První dodávky nového EV proběhly současně se samotným uvedením na trh, což je v oboru trochu netradiční.

Co se týče rozměrů, Toyota bZ3 je delší, širší a vyšší:

  • Délka 4 725 mm
  • Šířka 1 835 mm
  • 1.480 mm na výšku

Vzhledem k tomu, že jde o elektrické vozidlo, které je poháněno bateriemi BYD a motorem umístěným vzadu, musí mít také více prostoru uvnitř ve srovnání s ICE Toyota Corolla. Zdá se také, že má zcela rovnou podlahu, což je jedna z klíčových vlastností elektromobilů.

Toyota BZ3 Komfort na zadních sedadlech; Toyota uvádí na trh bZ3
Toyota bZ3

Specifikace

Cena nového modelu začíná v přepočtu na ekvivalentu 790 tis. Kč a dosahuje až 900 tis. Kč.

Za tuto cenu jsou k dispozici dvě baterie dodávané společností BYD. Patří mezi ně menší 49,9 kWh a větší 65,3 kWh balení.

Tyto blade baterie BYD lze rychle nabít z 30 – 80 % za 27 minut. U 49,9 kWh akumulátoru lze dosáhnout rychlosti rychlého nabíjení 70 kW. Větší 65,3 kWh lze rychleji nabít s maximální rychlostí stejnosměrného nabíjení 90 kW.

Hnací ústrojí BYD bZ3

Menší balení je schopno ujet až 517 km na jedno nabití podle testovacího cyklu CLTC. Větší baterie to prodlouží na 616 km. Rozsah cyklu WLTP by byl nižší než hodnoty CLTC. 

Napájení BYD jsou dvě varianty s jedním motorem namontovaným vzadu. K dispozici je nižší verze s výkonem 135 kW a varianta s vyšším výkonem 180 kW. Oba nabízejí maximální točivý moment 303 Nm.

Na stylové přední straně je bZ3 elegantnější než ostatní modely Toyota sedan s nízkým koeficientem odporu vzduchu, který činí 0,218.

Toyota uvádí elektrický sedan

Poté, co se tento model uvedl do předprodeje minulý měsíc v Číně, se podle FAW Toyota přijalo přes jejich sociální síť weibo přes 5 000 objednávek.

Uvnitř má bZ3 vybavení modernějším plovoucím voličem převodovky a velkým vertikálním displejem, díky kterému je ve srovnání s předchozími modely Toyoty zcela minimalistický.

Přední interiér Toyota bZ3
Přední interiér Toyota bZ3

Za zvláštně tvarovaným řízením se nachází přístrojová obrazovka, která poskytuje klíčové jízdní informace, jako je zvolený rychlostní stupeň, rychlost, stav nabití baterie, dojezd, vzdálenost tempomatu a sledování asistenčních systémů pro jízdu v jízdním pruhu.

Přístrojová deska Toyota bZ3

Zdroj: thedriven, TowPoint