Tesla nebo Hyundai? Kde je v zimě tepleji?

Venku je zima a vy chcete nasednout přímo do vyhřátého auta? Zjišťovali jsme, jak dlouho elektromobil udrží svou vnitřní teplotu na 18 °C. Tesla nebo Hyundai?

Zjistili jsme, že Tesla Model 3 to zvládne po dobu téměř dvou dnů. V průměru ztratí 2,2 % ze svého nabití za hodinu.

Tesla Model 3 Long Range z roku 2019 jsme postavili proti Hyundaii Sonata N-Line 2022. Oba modely jsme zaparkovali venku a nechali na ně působit teploty pod bodem mrazu. Uvidíme, jak dlouho vydrží.

Teoreticky by Tesla mohla vydržet 45,1 hodiny. Narozdíl od Hyundaie, která by s přehledem měla zvládnout 51,8 hodiny.

Není překvapením, že Tesla je mnohem efektivnější. Model 3 spálí 1,6 kWH za hodinu narozdíl od Hyundai která nasává plyn rychlostí 10,3 kWh.

Nedávná zimní bouře ve Virginii vyřadila z provozu model Interstate 95 na více než 24 hodin. Otázkou nyní vyvstává jak působí zima na elektromobily? Obzvláště v Česku, kde velká část aut stojí venku na sídlišti. Mohly by elektromotory snáz přispět k více krokům na vašem krokoměru?

Při testu jsme nechali zapnuté klimatizace na 18 °C. A čekali, který model vydrží déle. Průměrná venkovní teplota dosahovala -10 °C, nejnižší teplotu co jsme zaznamenali, bylo -12 °C. Oba vozy měly při začátku testu uvnitř nastavenou teplotu na 18 °C. Žádné jiné přidané funkce jsme nezapínali. U Tesly jsme aktivovali režim „Camp“, který udržuje zapnutou klimatizaci u zaparkovaného auta. Naopak u Sonaty jsme deaktivovali funkci automatického vypínání. Tato funkce slouží k vypnutí auta po 30 nebo 60 minutách volnoběhu.

Tesla udržuje pouze zapnutou klimatizaci

Jak si vedla Tesla oproti Sonatě?

U Tesly docházelo k vybíjení baterie průměrnou rychlostí 2,2 procenta za hodinu. Sonatu jsme stopli přesně po 24 hodinách kdy měla spotřebovanou necelou polovinu nádrže.

Po převod těchto údajů o spotřebě na ekvivalentní energetické jednotky. Ukazujeme dramatickou výhodu elektromobilu v efektivitě. Model 3 spotřebuje 1,6 kWh za hodinu a Sonata více než šestinásobek energie tedy 10,3 kWh za hodinu.

Nikdo snad není překvapen výsledkem. Tesla dokáže udržovat pouze svůj systém HVAC. A to jen natolik, aby udržela kabinu na naší nastavené teplotě. Narozdíl od Sonaty, která musí udržovat svůj motor neefektivně hučící na volnoběh, aby mohla být zapnutá klimatizace.

Zdroj: CarandDriver, TowPoint