Co je to turistická daň a budete ji muset letos v létě platit v Evropě?

Města v celé Evropě stále častěji zavádějí turistické daně, aby přinesly příjmy a omezily počet návštěvníků v turisticky atraktivních místech

Přestože turistická daň není novým pojmem, stále větší počet destinací začíná uvalovat poplatek na cestující. Nenechte se unést těmito často skrytými náklady – zde je vše, co potřebujete vědět o turistické dani v Evropě.

V dubnu stovky obyvatel pochodovaly Benátkami na protest proti novému poplatku 125 Kč, který se účtuje denním návštěvníkům. Odděleně od noční turistické daně, která se již uplatňovala na ubytování, se nový poplatek stal součástí tříměsíčního zkušebního období zahájeného s cílem pomoci omezit nadměrnou turistiku ve špičkách. Každý, kdo vstoupí, se musí prokázat předplaceným QR kódem. Což mnozí obyvatelé považují za zásah proti jejich svobodě a vzhledem k malé účtované částce to pravděpodobně nepůsobí jako odstrašující prostředek.

Takové turistické daně však nejsou žádnou novinkou. Bhútán od roku 1974 žádá návštěvníky, aby zaplatili tučnou daň (nedávno se snížila na 2 300 Kč za den). Počet měst, která taková opatření zavádějí nebo zvyšují stávající daně, však rychle roste, zejména v celé Evropě. A i když daň nemusí být matoucí, obecně to tak je, protože různé poplatky se uplatňují pod různými názvy, pravidly a ustanoveními. Zde je to, co potřebujete vědět o placení turistické daně v Evropě letos v létě.

Co je to turistická daň?

Turistická daň je malý denní poplatek, který se obvykle vztahuje na váš hotelový účet. A platí se jako jednorázová platba při imigraci nebo se připisuje na vaši letenku. Jelikož jsou tyto daně vládními odvody, jsou povinné. Což znamená, že je často budete muset zaplatit, než se budete moci odbavit. Viděno jako způsob řešení některých negativnějších dopadů cestovního ruchu. Jako je např. mnoho návštěvníků a zhoršování životního prostředí, mají také za cíl vrátit místním ekonomikám náklady. Natalia Bayona, výkonná ředitelka UN Tourism, říká: „Turistické daně mohou hrát významnou roli v tom, jak destinace řídí toky cestovního ruchu. Ale zavedení těchto poplatků se také navrhlo tak, aby přineslo více ekonomických výhod, které cestovní ruch nabízí hostitelským komunitám.“

Přesto, stejně jako v Benátkách, mohou být kontroverzní. Evropská asociace cestovního ruchu (ETOA), obchodní organizace, která podporuje cestovní ruch v Evropě, je proti turistickým poplatkům. „Ukládají platební břemeno na ty, kteří se rozhodnou zůstat v destinaci,“ říká Tom Jenkins, generální ředitel ETOA. „Jsou uvaleny v krátké době, aby zaplnily naléhavou fiskální mezeru. Je klam, že jsou kontrolním opatřením.“

Absence tzv. univerzálního systému

Kvůli absenci univerzálního systému jsou také složité. Každá země nebo město si může účtovat, co a jak chce, takže je snadné vědět, co na svém účtu hledáte, nebo započítat do dovolené přesné náklady. Některé daně se účtují paušálně, zatímco jiné se stávají pouhým procentem za ubytování nebo se zahrnují do ceny pokoje. Rozdíl je také v typu ubytování nebo hvězdičkovém hodnocení hotelu, stejně jako sezónnost a věk dětí. Například daň za noc v Benátkách může být až 125 Kč za noc, v závislosti na typu hotelu, lokalitě a ročním období a poplatek se vztahuje na osoby starší 10 let po dobu až pěti po sobě jdoucích dnů. V Lisabonu je to 50 Kč, i když existuje návrh zvýšit cenu na 100 Kč za noc po dobu až jednoho týdne pro návštěvníky ve věku 13 a více let.

Proč si destinace účtují turistickou daň?

Turistické daně mají v zásadě přinášet příjmy, ať už jde o obecnou údržbu města, zlepšovat cestovní ruch nebo zavádět iniciativy v oblasti udržitelnosti. Přestože Simone Venturini, náměstkyně primátora pro sociální péči, cestovní ruch, zdraví a hospodářský rozvoj v Benátkách, navrhuje, aby nová taxa pro jednodenní výlet „směřovala ke zvýšení povědomí o ochraně a respektu města“.

Daně se také považují za způsob, jak zasáhnout proti velkému počtu návštěvníků v určitých destinacích. A to zejména ve špičce a za účelem ochrany památek, kterým hrozí poškození v důsledku těžké chůze. Kromě toho představují způsob, jakým mohou místní úřady uhradit peníze za služby běžně placené obyvateli, které sdílejí s turisty, nebo iniciovat nějaký druh rozpočtu na cestovní ruch.

Zda jsou účinným řešením v boji proti přílivu lidí a ochraně životního prostředí, se teprve ukáže. Ale vzhledem k tomu, že celosvětová turistická čísla dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2024 97 % úrovně před pandemií, vlády dychtivě hledají nové zdroje příjmů.

Jak se používá turistická daň?

Každý místní úřad má různé důvody pro výběr turistické daně a různé ‚hrnce‘, do kterých se příjem přidělí. Někteří se otevřeně dělí o to, kam peníze jdou. Nedávná vstupní daň na Bali ve výši 200 Kč na osobu se podle oficiálního turistického webu určila na ochranu přirozeného prostředí ostrova, posílení místní kultury a zlepšení služeb a dědictví cestovního ruchu. Venturini říká, že příjmy z noční turistické daně v Benátkách „zajistily lepší služby pro jedinečné město, které má vyšší náklady na údržbu než zbytek světa. Historické centrum se zametá ručně, protože nelze použít kamiony ani jiné mechanické prostředky. Stejně tak doprava probíhá po vodě a ne po zemi se všemi důsledky, které z toho plynou“.

Most stojí přes kanál s loděmi na vodě; Co je to turistická daň a budete ji muset letos v létě platit v Evropě?
Benátky v současné době zkoušejí poplatek 125 Kč účtovaný denním návštěvníkům vstupujícím do města

Co potřebují cestující vědět o této dani?

Klíčovou věcí je vědět, zda vám budou pravděpodobně účtovány poplatky za přenocování, a pokud ano, jak budou účtovány. Zatímco většina míst má přijímat platby kartou, pravděpodobně se stále najdou některá, která účtují hotovost, takže dorazte připraveni. Zkontrolujte si také, zda musíte za jeden pobyt platit dvě turistické taxy. Barcelona nedávno zvýšila daň za noc z 80 Kč, ale návštěvníci také musí zaplatit regionální katalánský poplatek. Takže celková částka činí 170 Kč na osobu a noc. A Paříž je na tom stejně, obě daně se zdvojnásobí, aby se financovaly náklady na dopravu během nadcházející olympiády.

Poplatky se také neustále mění. Amsterdam nedávno zvýšil svou turistickou daň na 12,5 %, což je nejvyšší v Evropě. Portugalské Algarve právě zavedlo daň, zatímco Kanárské ostrovy a Tenerife mají zavést svou v roce 2025. Alternativně nová vláda ve španělské Valencii zrušila plány na daň, soudí prezident je to „nespravedlivé a zbytečné“. A různá místa označují turistickou daň různými jmény: Řecko nedávno změnilo název své daně na „poplatek za odolnost vůči klimatické krizi“. 

Ve Spojeném království různé zákony znamenají, že se daně v jednotlivých zemích liší. Skotsko nedávno zavedlo odvod, zatímco velšská vláda zvažuje, jak nejlépe dát místním úřadům moc. Navzdory tomu, že v Anglii neexistuje žádný zákon, některé malé obchodní okrsky (BID) se zřídily skupinami hotelů, aby účtovaly daně v Manchesteru, Liverpoolu a Dorsetu, včetně Bournemouthu. Příští rok EU také zavede nové turistické vízum pro občany mimo EU v ceně 180 Kč.

Existuje lepší řešení?

Podle Bayony může být dobře navržená turistická daň prospěšná pro destinace. Zaid Alrawadieh, docent v oboru pohostinství a cestovního ruchu na Oxford Brookes University, však říká: „Věřím, že přístup sdílení přínosů je pro kompenzaci negativních dopadů cestovního ruchu rozumnější. Některé hotely tak již činí tak, že hostům nabízejí bezplatné poukazy na nápoje, pokud znovu použijí své ručníky nebo nemají uklizený pokoj. Jedná se o oboustranně výhodný přístup, kdy hotel snižuje provozní náklady a host vidí určitou výhodu.“

Turistické daně v podstatě ještě neodrazují od těžkých kroků, ale zdá se, že zdůrazňují potřebu návštěvníků alespoň šlapat opatrněji.