Lamborghini Huracan Tecnica soupeří s Porsche GT3

Na trhu se na konci roku objeví Lamborghini Huracan Tecnica.

Lamborghini Huracan Tecnica se konečně dočkal oficiálního představení. Jedná se o nejuniverzálnější a nejambicióznější verzi supersportu Lamborghini Huracan. Motor má umístěný uprostřed.

Lamborghini Huracan Tecnica s pohonem vzadu je silniční a dráhový speciál, kterému se hodí označení jako „Goldilocks“ Huracan.

Uvedení na trh

Svým stylem se nový model inspiroval u vozu Lamborghini Sian FKP 37. Překlene tak propast mezi vozy Huracan Evo a Lamborghini Huracan STO. Na trhu se objeví na konci tohoto roku a jeho cena se má pohybovat kolem 5 870 000 Kč.

Tuhé, ale zase na silnici zaměřené superauto se zadním pohonem překlenuje mezeru mezi běžným EVO a závodním STO.

Hlavní technický ředitel Rouven Moh, který se letos vrátil z Audi na svou druhou stáž v Sant’Agata (nahradil Maurizia Reggianiho, který se nyní věnuje výhradně motoristické divizi Squadra Corse), popsal Tecnicu jako „víceméně kombinaci obou stávajících aut.“

Rozšíření překalibrovaných jízdních režimů je tak široké, přičemž Strada nabízí stejně mdlé jízdní chování jako Evo. Model Corsa přibližuje Tecnicu agresivitě STO.

Režim Midway Sport je podle Mohra esem nového vozu. Ten nabídne úrovně ovladatelné přetáčivosti, jaké dosud nebyly v žádném moderním Lamborghini vidět.

Sebedůvěra řidiče je zjevně nejdůležitějším prvkem charakteru vozu, přičemž prioritou je skutečně dosažitelná ovladatelnost na limitu.

Lamborghini Tecnica jako Porsche

Tecnica slibuje, že je dosud nejpřesvědčivější odpovědí Lamborghini na Porsche 911 GT3. Jeho dynamická přesnost a přizpůsobivost v silničním i závodním prostředí z něj již léta činí vynikající volbu v tomto koutě trhu.

Stejně jako STO je i Technica poháněná výhradně zadní částí a poháněná atmosférickým 5,2 litrovým motorem V10 o výkonu 631 koní. Výkon se přenáší na silnice díky sedmistupňové dvouspojkové automatické převodovce a elektronicky řízeným samosvorným diferenciálem.

Na kontaktní ploše jsou semi-slick pneumatiky Bridgestone Sport (305 mm vzadu) ovinuté kolem nového designu 20 palcových kol.

Karbon-keramické brzdy jsou standardní, i když se směs liší od směsi na STO, protože je více nakloněná k vozovce.

Je pozoruhodné, že Tecnica je také vybavená novým výfukovým systémem. Ten prostřednictvím hardwarových změn údajně poskytuje motoru sluchovou výhodu na STO ve středním a horním rozsahu jeho rozsahu 8500 ot./min.

Víko kapoty je rovněž uhlíkové. Tecnica je stejně široká a vysoká jako evo. Dále je o nějakých 61 mm delší, zatímco designový tým firmy prodloužil skleník ve stylu Lamborghini Essenza SCV12.

Čím Tecnica disponuje

Pokud mluvíme o podvozku, tak Tecnica používá stejné řízení zadních kol jako STO. Tím spojuje efekty tohoto systému, který zlepšuje agilitu a stabilitu s vektorováním točivého momentu. To vše na základě brzd a adaptivní kontrolou trakce, která v závislosti na zvoleném jízdním režimu umožňuje vybočení. Ale to se stane pouze v případě, když vůz věří, že to má řidič v úmyslu. To vše díky elektronickému „mozku“ LDVI, který se poprvé objevil na modelu Evo v roce 2019.

To, co Tecnica ve srovnání s STO postrádá, je divoký aerodynamický balíček, režim pro úsporu hmotnosti a véčková karoserie staršího superauta. S hmotností 1 379 kg však nový vůz váží o 10 kg méně než Evo s pohonem vzadu a také není bez aerodynamických tesáků.

Nové Lamborghini je o 10 kg lehčí než model Evo
Lamborghini Huracan Tecnica

Nové křídlo přispívá k o 35 % většímu přítlaku, který Evo RWD generuje. Avšak Tecnica také zvládá o 20 % menší odpor vzduchu. Koncovky šestihranných výfuků s vysokým výstupem jsou lemované fantasticky velkými otvory. Ty jsou umístěné pod tvarovanými zadními světly a pomáhají odvádět teplo motorového prostoru.

Nad tímto prostorem je umístěný zcela nový kryt, který je vyrobený z uhlíkových vláken. Leží rovně, jako u McLarenu 570s, a je umístěný tak, aby umožňoval nové zadní okno. To je umístěné svisle, aby se zlepšil výhled.

Pokud jde o celkový výkon, tak zrychlení z 0-100 km/h hravě zvládne za 3,2 s. Maximální rychlost vozu je 326 km/h.

Lamborghini Tecnica pokračuje v nedávném směru Lamborghini nabízet větší úroveň zapojení řidičů v souladu se stávajícími vizuálními a výkonnostními vlivy, které její vozy nabízejí.

V tomto ohledu nebude mít nový model nouzi o soupeře, včetně 911 GT3, McLaren Artura, Maserati MC20 a nové Ferrari 296 GTB.

Zdroje: autocar, Vapol