Dacia Logan Comfort test

Líbí se mi filozofie Dacie. Nízká cena, minimální provozní náklady, slušná výbava plná komfortních a asistenčních systémů. Předpokládám, že zákazníci pro rodinné účely sáhnou po výbavě Comfort. Pro byznys, kdy auto vydělává, zákazníci asi dříve zvolí základní stupeň výbavy Essential bez kvanta příplatků. Také jsem rád za jednu klíčovou věc, která pomáhá šetřit – Logan momentálně můžete mít jen ve verzi s LPG, která má při jízdě na plyn lepší výkonové parametry, než při jízdě na benzínu a poskytuje neuvěřitelný kombinovaný dojezd více než 1350 kilometrů, z toho na plynu se mi podařilo reálně ujet 570 km.

Jednoduchá robustnost Dacie Logan Comfort

Ať už zvenčí nebo zevnitř máte pocit, že Logan je dost robustní. Vysoká přední a ještě vyšší záď opticky auto zvětšují. Líbí se mi i grafika předních světel, kde potkávací režim disponuje LED technologií a září pronikavě a příjemně do šířky, dálkový režim s halogenem pak se svým žlutým světlem trošku zaniká. Také příznivě hodnotím sázku na jistotu v podobě patnáctipalcových discích kol, s vysokým profilem pneumatiky, které jsou sice „plechotrony“ s puklicí, ale k zajímavému odstínu stříbrné barvy a stylu auta skutečně ladí. Navíc 15-ky pneumatiky s vyšším profilem lépe tlumí nerovnosti a i po panelových cestách jezdíte komfortně.

Dacia Logan Comfort


Uvnitř překvapí i velká palubní deska, která je podmíněna výše umístěnou spodní hranou čelního skla. Opticky je horizontálně předělena efektní, avšak na mé poměry drsnou textilií, která přechází až na opěrky rukou předních dveří. Zadní pasažéři se musí uskromnit s klasickým plastem. Celý interiér je z levného tvrdého plastu a opravdu by mi na něm nic nevadilo, kdyby a) exponovaná místa na dveřní opěrky byla měkká, b) obložení dveří nemělo skutečně tvrdou hranu u bočních oken, která ale designově lícuje s palubní deskou.

Úložné prostory

Zaujalo mě i řešení celistvého koberce, který překrývá vnitřní prahy až po těsnění dveří. A co je klíčové, Logan je skutečně prostorný, ať už vpředu nebo vzadu. Vejde se téměř každý. Doslova jsem odpadl, když jsem viděl na opěradlech předních sedadel připevněné výklopné stolky, vůbec jsem je nečekal. Do hlubokého kufru vejde spousta věcí, mě potěšil organizér, který poskládáním pár plastů vytvoří praktické přehrádky. Víko využívá klasického principu páky s velkými rameny a nápadnou pružinou. Na jeho vnitřní straně ovšem chybí koberec, který by chránil plech kufrového víka. Pod podlahou kufru se nachází toroidní LPG nádrž polské značky Stako, která má objem 50 litrů. (při 80% naplnění 40 l – tak jak deklaruje výrobce). Kolem ní je ještě mnoho místa pro povinnou výbavu a jiné potřebné nářadí.

Překvapivě příjemná

K Loganu dostanete místo klíče kartu. Další věc, která mě překvapila, protože jsem čekal jednodušší a levnější řešení, a určitě ne, aby měla v dané ceně i možnost aktivace potkávacích světel na dálku.

Karosérie Dacia Logan Comfort

Tříválcový motor má trošku hrubší chod, zejména po startu. Jeho práe je však slyšet i od výfuku a když děláte špatně přidáváním a hned ubíráním, tak si trošičku vstřelí i při otáčkách, které mají od omezovače velmi daleko, a je jedno, jestli jedete motor na plyn nebo na benzín. Jezdí jinak na plyn než na benzín? Žádnou výraznou negativní změnu jsem nepocítil, při modelových situacích si však umí občas skutečně mírně cuknout a to bez rozdílu, na jaké palivo právě jede.

Já osobně jsem ho však raději držel trošku výše a přesto se moje výsledná spotřeba ustálila na téměř papírových hodnotách. Kulisa řadící páky je přesně taková, jak se od cenovky auta čeká, do drah a přesnosti takový všední průměr. Osobně se mi ovšem nelíbí tvar hlavice páky, který je na vrchu zkosený. Jsem zvyklý na kulaté a pravidelné hlavice páky, ale je to čistě estetická věc. Jízda je však překvapivě příjemná, motoru se chce, zatáčí dobře a i při ostřejší jízdě komfortní podvozek slušně podrží. Já jsem byl velmi spokojen s ohledem na kategorii auta.

Zdroj: automagazin, top-voziky.cz