Plovoucí solární projekt v kombinaci s okolními vlivy

Konsorcium singapurských univerzit a společností chce zkoumat integrace hybridního plovoucího solárního projektu s přírodními vlivy

Konsorcium singapurských univerzit a společností chce zkoumat proveditelnost integrace hybridního plovoucího solárního projektu s mořskou, přílivovou a větrnou kapacitou. V případě úspěchu plánují zúčastněné strany nasadit prvotní plovoucí systém o výkonu nejméně 100 MW.

Plovoucí solární projekt na moři

Singapurský institut pro výzkum solární energie (SERIS), Nanyangská technologická univerzita (NTU) a singapurská developerská společnost Keppel Infrastructure podepsaly memorandum o porozumění. A to s cílem společně prozkoumat technologickou a ekonomickou proveditelnost hybridního plovoucího solárního parku na moři. Tento projekt by také disponoval s mořskou, přílivovou a větrnou kapacitou.

V rámci studie se na nezveřejněném testovacím místě na moři v singapurských vodách rozmístí plovoucí solární platformy. Platformy mají být integrované s dalšími obnovitelnými zdroji, tedy pokud to schválí regulační orgány. Pokud se studie stane úspěšnou, plánují strany navrhnout a nasadit pilotní systém s kapacitou výroby energie z obnovitelných zdrojů nejméně 100 MW.

V rámci studie se na nezveřejněném testovacím místě na moři v singapurských vodách rozmístí plovoucí solární platformy
Plovoucí solární panely

„Vzhledem k omezenému prostoru na pevnině v Singapuru představuje přesun do pobřežních vod příležitost k uvolnění potenciálu pro diverzifikovanější obnovitelné zdroje energie. Tím se také zvýší energetická bezpečnost. A navíc podpoří přechod Singapuru na ekologičtější energetický mix,“ uvedla Cindy Lim, generální ředitelka společnosti Keppel Infrastructure.

Společnost Keppel

Společnost Keppel má na starosti prozkoumat, jak park rozvíjet a provozovat. Obě univerzity se zabývají tím, jak překonat problémy, které představují silné větry a vliv vln na kotvící a kotevní systém. Mají také na starosti studium vlivu slanosti na korozi a problémy s biologickým znečištěním.

Singapurská národní univerzita (NUS), která je sídlem SERIS, poskytne odborné znalosti v oblasti návrhu a výběru komponent, jakož i realizace a provozu plovoucích solárních plošin. NTU vytvoří přílivové modely podmínek přílivového proudění pro posouzení hustoty výkonu turbín a pádel.

„Jako jeden z předních světových výzkumných ústavů v oblasti plovoucí solární energie je SERIS velmi potěšený, že může poskytnout své odborné znalosti tomuto novému přístupu k integraci plovoucí solární energie s dalšími řešeními v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Thomas Reindl, zástupce generálního ředitele společnosti SERIS. „V případě úspěchu by navrhovaná hybridní technologie měla také velký exportní potenciál.“

Zdroje: pv-magazine, Towpoint