Mach-E Rally: V duchu Focusu RS

Ford už sice Focus RS neprodává – ani žádný jiný Focus. Nicméně duch tohoto hot hatche pravděpodobně žije dál v Mustangu 2024 Mach-E Rally. Nejnovější přírůstek do řady bateriově poháněných modelů chce překonat model GT co se týče maximálního výkonu. Ford doufá, že ze dvou elektromotorů modelu Rally (jeden na každé nápravě) vytěží výkon 480 koní a točivý moment 880 N.m. V případě, že by se jednalo o nový model Mustang Mach-E GT, mohl by být výkonnostní rekordmanem.

V době psaní tohoto článku si Mach-E GT Performance Edition vystačí s pouhými 480 koňmi a 860 N.m točivého momentu. Je možné, že dodatečný výkon, který Ford vytáhne z pohonné jednotky Mach-E Rally, se nakonec dostane i do verze Performance Edition.

2024 ford mustang mach e rally
Mach-E Rally

Mach-E Rally: Výkon

Údaje o výkonu a točivém momentu jsou však pouhým chlubením. Pravdou je, že Mustang Mach-E Rally je jiný typ kobyly poháněné bateriemi než jeho příbuzný GT. Zatímco tato úprava upřednostňuje výkony na silnici, Rally se zaměřuje na nezpevněné cesty.

Volná šotolina a hlína jsou tím, pro co Ford Mach-E Rally postavil. Modrý ovál dokonce na svém michiganském zkušebním polygonu vybudoval speciální rallye trať, aby měli inženýři a technici pracující na Mach-E Rally pořádné místo, kde tohoto divokého koně zkrotit. Zda se týmu Fordu podařilo z Mach-E Rally udělat čistokrevného koně, se dozvíme, až když budeme mít možnost usednout za volant tohoto elektrického SUV.

Nicméně mechanická vylepšení modelu Rally přesahují rámec jeho pohonného ústrojí. Tlumiče MagneRide, speciálně vyladěné pružiny, 0,8palcový zdvih a specifický jízdní režim RallySport by měly pomoci tomuto Mach-E, který miluje bláto, lépe zvládnout členitý terén. Kromě toho Rally přidává ochranné kryty kolem předního a zadního motoru, aby se zabránilo poškození hnacího ústrojí nečistotami.

2024 ford mustang mach e rally
Mach-E Rally – interiér

Soft Roader

Ačkoli Ford navrhl model Rally pro jízdu mimo asfalt, tato varianta Mustangu Mach-E je terénním strojem v omezeném kontextu. Potřebujete důkaz? Všimněte si celoroční gumy Michelin CrossClimate2, kterou Ford obepíná výrazná 19palcová kola této výbavy. Potřebujete si vyšlapat vlastní cestu nebo se vypořádat s obzvlášť náročným terénem? Pak se raději poohlédněte po nákladním voze nebo SUV Ford s přídomkem Tremor nebo Raptor.

Pozitivní je, že pokud budete Mach-E Rally přece jen tlačit nad jeho možnosti, můžete být klidní. Tuto variantu vybavili předním bodem pro vyproštění. Doplňují ho další dekorace specifické pro Rally, jako jsou zmíněná kola, přepracovaná přední maska s vysoko umístěnými mlhovkami, zadní křídlo ve stylu Focusu RS připevněné k víku, černě lakovaná střecha a dvojice kontrastních pruhů na kapotě a zadních dveřích.

Zastavení Rallye zajišťují 40 cm přední kotouče (o 4 cm větší než standardní jednotky Mach-E 2023). Ty svírají červeně lakované třmeny Brembo. O podrobnostech týkajících se zadních kotoučů a třmenů Ford mlčí. Nicméně se vsadíme, že standardní 12,4 palcové jednotky a jednopístkové brzdiče současného modelu Mach-E se přenesou.

Jak daleko Rally dojede na plné nabití, záleží na tom, jak těžkou máte levou nohu. Ford chce z akumulátoru SUV a jeho využitelné kapacity 91,0 kWh vyždímat 400 km.

2024 ford mustang mach e rally
Ford Mustang Mach-E Rally

Mach-E Rally: Cena

Stejně tak modrý ovál stále řeší konečné ceny modelu Mach-E Rally, přičemž společnost plánuje základní cenu modelu přibližně 65 000 USD (1,5 milionu Kč). Očekávejte, že automobilka zveřejní konečné údaje o výkonu, točivém momentu, dojezdu a ceně blíže k zahájení výroby Fordu Mustang Mach-E v roce 2024. Výroba začne začátkem příštího roku a prodej bude následovat krátce poté.

Zdroj: caranddriver, Vapol