Superbike Aston Martin AMB 001 Pro

AMB 001 Pro je superbike vytvořený společností Aston Martin a specialistou na jízdní kola Brough Superior. Poprvé se představil v Miláně

AMB 001 Pro je superbike vytvořený společností Aston Martin a specialistou na jízdní kola Brough Superior. Nový superbike se poprvé představil v Miláně.

Superbike Aston Martin

Aston Martin má s rychlými automobily určenými pouze pro závodní dráhu zkušenosti díky modelu Vulcan AMR Pro. Nyní se však britská firma ve spolupráci s legendární motocyklovou společností Brough Superior pokouší o superbiky určené pouze pro závodní dráhu.

Může to znít trochu jako déjà vu, protože Aston Martin a Brough Superior se v roce 2019 spojili při výrobě superbiku AMB 001. Nový AMB 001 Pro má v úmyslu posunout výkon tohoto motocyklu na další úroveň. A to díky vyššímu výkonu a novému odvážnému vzhledu.

Vlastnosti AMB 001 Pro

Model AMB 001 Pro, který se poprvé představil na milánské výstavě motocyklů EICMA, má dvouválcový motor o objemu 997 cm3. Dále nabízí klikovou skříň kompletně vyrobenou z hliníkového polotovaru. Aston Martin uvádí, že to pomáhá zlepšit tuhost a nová konstrukce válců zlepšuje chlazení. Stejně jako u modelu 001 je na palubě turbodmychadlo, nicméně model Pro má o 25 % vyšší výkon – 225 koní.

Díky vyššímu výkonu se také zvýšil přítlak díky novému přednímu spoileru a bočním křídlům
AMB 001 Pro

Díky vyššímu výkonu se také zvýšil přítlak díky novému přednímu spoileru a bočním křídlům. Podle společnosti Aston Martin je poměr výkonu a hmotnosti podobný jako u vozů F1. Přední kapota je nyní připevněná ke karoserii, aby pomáhala usměrňovat vzduch nad jezdcem. K dispozici je dokonce i zadní ploutev s aerodynamickým stabilizátorem, který pomáhá snižovat součinitel odporu vzduchu.

Inspirace a omezená výroba

Aston Martin tvrdí, že jeho nový motocykl, který se nabízí pouze pro použití na okruzích, se nechal inspirovat modelem Valkyrie AMR Pro. K dispozici je jediné barevné provedení – s barvou Aston Martin Verdant Jade v kombinaci s karbonovými vlákny a limetkovou a černou barvou.

Model AMB 001 se vyrobí pouze v omezeném množství 100 kusů a model Pro má být ještě vzácnější – v závodě Brough Superior v Toulouse se má vyrobit pouhých 88 kusů. Přestože jsou knihy objednávek otevřené, Aston Martin neuvedl, kolik by mělo Pro stát. Ti, kterým se podařilo získat jeden kus, se dočkají prvních dodávek koncem roku 2023.

Zdroje: autoexpress, Top-Nosiče