Nani Roma vynechá Dakar 2023

Nani Roma

Dvojnásobný šampion Rallye Dakar Nani Roma vynechá maraton v roce 2023, protože se zotavuje z rakoviny močového měchýře.

Nani Roma se měl příští rok připojit ke třetímu útoku na Dakar v Saúdské Arábii, který povede společnost Prodrive a který se opět spojí s legendou WRC Sebastienem Loebem a Orlandem Terranovou jako součást posádky tří vozů.

Španěl však již tento měsíc musel vynechat Marockou rallye. Tradiční „generálku“ na Dakar a nyní oznámil, že se na start 45. ročníku prestižní rallye v lednu nepostaví.

Nani Romovi na začátku března letošního roku diagnostikovali léčitelnou rakovinu močového měchýře. Od té doby však jeho rekonvalescence značně pokročila. Operace a následná chemoterapie přinesly kýžené výsledky. Čas strávený rekonvalescencí po nemoci však vážně ovlivnil jeho přípravu na rallye 2023 a donutil ho odstoupit z Dakaru pouhé tři měsíce před úvodní etapou na Nový rok.

Bylo by to poprvé, co by Roma na Dakaru chyběl od svého debutu v roce 1996. Nepočítáme-li ročník 2008, který z bezpečnostních důvodů zrušili.

Nani Roma a Alex Haro Bravo v Bahrainu
Nani Roma a Alex Haro Bravo v Bahrainu

Oznámení od Nani Roma na sítích

„Dnes oznamuji, že nebudu na startu Dakaru 2023!!!,“ napsal Roma na svém Instagramu. „Jsem zotavený, cítím se dobře a vlastně v posledních týdnech jsem se vrátil do auta s velmi dobrými pocity. Ale z technických důvodů a kvůli nedostatku času do startu závodu je účast příliš komplikovaná.

„Jak víte, nebyl to jednoduchý rok, operace a těžké chvíle chemoterapie byly docela náročné. V každé nepříznivé situaci mi motivace znovu závodit pomáhala jít dál. Dakar je můj život a už 27 let jsem nevynechal žádný ročník.

„Takže už teď přemýšlím o příští sezóně a ujišťuji vás, že v roce 2023 se s mým Hunterem na závody vrátíme s veškerým nadšením! Děkuji všem za podporu!“ Veterán cross-country rallye Roma začal svou kariéru na motocyklech a v roce 2004 získal své první dakarské vítězství pro KTM.

V následujícím roce přesedlal na automobily a v roce 2014 vedl tým Mini s výsledkem 1-2-3. V cíli porazil týmové kolegy Nassera Al-Attiyaha a Stephana Peterhansela.

Není jasné, zda tým Prodrive nahradí Roma ve své tříčlenné tovární sestavě. Kromě toho, že v rámci smlouvy se zemí Perského zálivu provozuje tři vozy pod hlavičkou Bahrain Raid Xtreme, přihlásí v příštím roce další dva vozy Hunter T1+ pro Guerlaina Chicherita a Vaidota Zalase.

Zdroje: motorsport, Vapol