45. ročník Rallye Dakar, jak vlastně skončil?

45. ročník

45. ročník Rallye Dakar skončil v Dammámu po 14 etapách. Poslední etapy přinesly dramatické zvraty ve všech kategoriích. Vítězné tažení Nassera Al Attiyaha nikoho nepřekvapilo. Jeho první úspěšná obhajoba titulu mu vynesla pátý triumf v kariéře a prvenství v podobě vítězství s největším náskokem. Tento náskok neviděli v automobilových soutěžích za posledních 20 let.

Druhý Sébastien Loeb s odstupem 1 h 20 s ohnul před Katařanem koleno. Zároveň přidal své jméno do dakarských rekordních knih šňůrou šesti etapových vítězství v řadě (celkem sedm).

45. ročník byl pro motorkáře velmi náročný

Scénář, který se odehrál v závodě motocyklů, byl ještě šílenější. Poprvé v historii této kategorie se Kevin Benavides ujal vedení poslední den. Benavides sesadil Tobyho Price z čela celkového pořadí a zvítězil o 43 sekund. Toto je nejtěsnější vítězný náskok v historii Dakaru.

Stejně tak ve vozech SSV těžil nejmladší účastník Dakaru v historii z obrovského dějového zvratu v poslední etapě. Vedoucí Rokas Baciuška přenechal první místo osmnáctiletému Polákovi Eryku Goczałovi. Goczał se o stupně vítězů podělí se svým otcem Markem – ten skončil na třetím místě. Rodina, která spolu závodí, zůstává spolu.

Kategorie T3

V kategorii 45. ročníku T3 zvítězil Austin Jones, který trofej v kategorii T4 přivezl také loni. V kategorii kamionů zvítězil Janus van Kasteren, první nizozemský vítěz závodu od roku 2016, kdy jej vyhrál Gerard de Rooy. Na druhém místě v kategorii kamionů se umístil český závodník Martin Macík.

Vítězové a všichni ostatní závodníci, kteří prokázali odhodlání absolvovat tuto vyčerpávající trasu, byli oceněni na slavnostním vyhlášení na stupních vítězů v Ithře. Předávání slavných beduínů proběhlo v kulturním centru vybudovaném společností Aramco u příležitosti 75. výročí založení této společnosti. Tato společnost se letos připojila k Dakaru jako hlavní partner.

Závěrečná bilance 45. ročníku

Z 355 vozidel, která odstartovala do Dakaru 2023, jich do cíle 45. ročníku dorazilo 235. Celkem dorazilo tedy 80 motocyklů (ze 121), 10 čtyřkolek (18), 46 vozů T1 a T2 (67), 38 lehkých prototypů (47), 39 vozů SSV (45) a všech 22 kamionů. Nechybělo ani 80 z 88 posádek třetího ročníku Dakar Classic, závodu pravidelnosti pro vozidla 20. století.

Zdroje: Towpoint, Dakar