Dakar den první a druhý

Během prvního a druhého dne Rallye Dakar 2023 o sobě dali vědět čeští jezdci, kteří si letos brousí kola na cenný kov

Rallye Dakar 2023 odstartoval na konci roku 2022, přesněji 31. prosince. Během prvního a druhého dne o sobě dali vědět čeští jezdci, kteří si letos brousí kola na cenný kov. Naposledy se Češi radovali v roce 2009, kdy Josef Macháček zvítězil v kategorii Čtyřkolky (Quad) v Jižní Americe.

Den první – prolog

Hned v úvodu se závodní jezdci zúčastnili počátečního závodu – tzv. prologu. Prolog měřil pouhých 13 kilometrů.

V prvním dni Rallye Dakar 2023 se závodníci teprve „rozehřáli“ na poměrně krátké trati, která se nachází u základního tábora Sea Camp, odkud celý ročník dakarské rallye odstartoval. Závod poté pokračuje směrem na východní pobřeží arabského poloostrova.

Česko národem hrdých kamioňáků

Přestože byl první závod (Prolog) dlouhý pouhých 13 km, tak každé vítězství se počítá. Své o tom ví český závodník Martin Macík, který se svým kamionem dojel jako první, a to v čase 9:43. Za ním s pětisekundovou ztrátou dojel Holanďan Mitchel van den Brink.

Český závodník Martin Macík se svým kamionem dojel jako první, a to v čase 9:43
Iveco Martina Macíka

Na čtvrtém místě se umístil další český závodník Martin Šoltys jedoucí s Tatrou. O dvě pozice za ním se umístil Aleš Loprais (syn šestinásobného vítěze Rallye Dakar Karla Lopraise).

V dalších kategoriích se Čechům už tak dobře nevedlo. V automobilech skončil Martin Prokop na 12. místě a v kategorii Moto se umístil Martin Michek na dvacáté příčce, když projel cílovou čáru se ztrátou 23 vteřin.

Smůla zastihla jezdce na čtyřkolce Zdeňka Tůmu, jehož motor během závodu vypověděl službu. Motor mu museli týmoví kolegové vyměnit a Tůma tak poté dojel do cíle s hodinovou ztrátou.

Den druhý – Macík stále v čele

Česká kamionová výprava vstoupila i do první etapy Rallye Dakar 2023 tím nejlepším způsobem. Na trase Sea Camp – Sea Camp, která je dlouhá 603 km (z toho 368 km je měřených), opět zvítězil Čech Martin Macík (jedoucí s vozem Iveco), který trasu zvládnul v čase 3:46:35.

Na druhé místo se ztrátou -5:46 se prodral další český bombarďák Aleš Loprais (syn slavného Karla Lopraise)
Aleš Loprais se svým kamionem

Nejen Macíkovi se dařilo. Na druhé místo se ztrátou -5:46 se prodral další český bombarďák Aleš Loprais (syn slavného Karla Lopraise). Na třetím místě se umístil Mitchel van den Brink z Nizozemska.

Čtveřici uzavřel další český jezdec – Jaroslav Valtr st., který se po Prologu dostal z 12. na 4. místo se ztrátou -11:23 na prvního Macíka. V závodě však dlouhou dobu udržoval dokonce třetí příčku. K Dakaru se vrátil po sedmileté pauze.

V ostatních kategoriích se českým jezdcům příliš nedařilo. V automobilech se nejlépe umístil Prokop, a to na 22. příčce.

Zdroje: sport, Top-Vozíky