Termální prameny – nejúžasnější prameny v Evropě

Vklouznout po dlouhém dni do vany je jedním z malých životních luxusů. Nic se však nevyrovná regeneračnímu zážitku z koupání v pořádném termálním bazénu. Zde je přehled nejlepších evropských horkých pramenů. Od proslulé islandské Modré laguny až po starobylé sirné prameny v Pyrenejích.

Ikonický termální pramen – Modrá laguna, Island

Toto zářivě tyrkysové jezírko, které se vynořilo z drsných lávových polí 30 minut od Reykjavíku, by se dalo snadno zaměnit za nadpozemskou islandskou přírodu. Ve skutečnosti však jde o uměle vytvořený komplex napájený vodou bohatou na minerály, kterou recykluje nedaleká geotermální elektrárna Svartsengi. Hosté mají k dispozici vany s bílým geotermálním bahnem bohatým na oxid křemičitý. Tím si mohou nanášet vlastní pleťové masky.

Termální pramen na Islandu
Termální pramen na Islandu

Anglie, Bath

Léčivé vody jediného termálního pramene v Británii si užívali všichni od Keltů až po Sasy. Od doby, kdy je kolem roku 863 př. n. l. objevil legendární britský princ Bladud. Lázně Thermae Bath Spa využívají pramen, který napájí historické muzeum římských lázní ve městě. Mohou se také pochlubit bylinnými parními lázněmi a čtyřmi termálními lázněmi včetně střešního bazénu pod širým nebem s romantickým výhledem na opatství Bath.

Termální jezero Hévíz, Maďarsko

Hezký Hévíz, posetý lekníny a obklopený upravenými parky, se pyšní největším biologicky aktivním přírodním léčivým jezerem na světě. Jeho lázeňský komplex je vhodný pro návštěvu v zimě, ale díky přírodní teplotě vody v jezeře, která se v létě pohybuje kolem 38 °C, jsou teplejší měsíce ideální pro koupání pod širým nebem.

Termální jezero Hévíz, Maďarsko
Termální jezero Hévíz, Maďarsko

Brains de Dorres, Francie

Tento malý sirný termální pramen v nadmořské výšce 1450 m n. m. nabízí relaxační alternativu k vážnějším francouzským léčebným lázním a umožňuje hostům namáčet se při teplotě 37-40 °C s nádherným výhledem na zvlněná údolí pod nimi. Bains de Dorres se nachází jen kousek od španělských hranic a jeho historie sahá až do římských dob.

7132 Therme Vals, Švýcarsko

Tento minimalistický lázeňský komplex v 7132 Therme Vals je tak trendy, že jeho vyznavači nemyslí na nic jiného než na 200 km dlouhou cestu z Curychu, aby se mohli koupat v jeho hydroterapeutických bazénech. Noční koupání je nabízeno hostům, kteří ulehnou v přilehlém hotelu Therme Val, který přestavěl oceňovaný švýcarský architekt Peter Zumthor.

Therme Vals
Therme Vals

Karlovy Vary, Česká republiky

Karlovarské minerální vody, které objevil římský císař Karel IV., jenž ve 14. století založil toto západočeské lázeňské město, mají podle pověsti vnější i vnitřní léčivé účinky. Mnoho hotelů, jako například Grandhotel Pupp, který se údajně stal inspirací pro film Wese Andersona Grandhotel Budapešť, provozuje tradiční lázně, ale z pramenů je možné pít i v několika historických komplexech na městské kolonádě.

Karlovy Vary
Karlovy Vary

Termální oblast Laugarvatn Fontana, Island

Koupaliště Laugarvatn Fontana se nachází 77 km od Reykjavíku a otevírá se k malebnému geotermálnímu jezeru Laugarvatn, jehož písek údajně uklidňuje artritické klouby. Venkovní minerální bazény komplexu, postaveného přímo nad bublajícím pramenem, jsou obzvláště lákavé, zvláště když se nad hlavou na noční obloze rozprostírá polární záře.

Termální jezero
Termální jezero

Pamukkale, provincie Denizli, Turecko

Pamukkale, což v překladu znamená „bavlněný hrad“, je úžasný přírodní komplex bazénů, který se po staletí používal k léčbě různých tělesných potíží. Terasovité horké prameny, které vznikly nahromaděním uhličitanových minerálů, lemují ruiny starověkého řecko-římského a byzantského města Hierapolis.

Přírodní komplex bazénů
Přírodní komplex bazénů

Rogner Bad Blumau, Štýrsko, Rakousko

Umělecký, vodní Babylon, tyto velmi bizarní lázně na jihovýchodě Rakouska nesou značku excentrického rakouského architekta Friedensreicha Hundertwassera. Lázně Rogner Bad Blumau, napájené dvěma léčivými prameny, se kromě bazénů, saun a léčebných místností pyšní také solnou jeskyní z Mrtvého moře. K němu připojený hotel s loukami na střeše připomíná futuristický Hobiton.

Vodní Babylon
Vodní Babylon

Aqua Dome, Tyrolsko, Rakousko

Geotermální pramen v Längenfeldu, který byl objeven v 16. století, v 60. letech 20. století téměř vyschl. V roce 1997 byl znovu navrtán a nyní napájí toto tyrolské městečko jako skutečné alpské hřiště se třemi „levitujícími“ venkovními bazény. Pro romantiky je tu páteční koupání při měsíčku v Aqua Dome.

Geotermální pramen v Längenfeldu
Geotermální pramen v Längenfeldu

Piešťany, Slovensko

V Piešťanech, největším slovenském lázeňském městě, je to o bahně. Většina termálních bazénů v této západoslovenské obci vzdálené 86 km od Bratislavy, která je připojena k různým lázeňským hotelům, se nachází v bujném prostředí zalesněného parku známého jako „lázeňský ostrov“.

Termální oblast Klevevška Toplica, Slovinsko

Malý venkovní pramen ve slovinské vesnici Klevevž s teplotou vody těsně pod hranicí 20°C přitahuje spíše otužilce. Koupající se zde však budou odměněni koupelí v nádherně klidném lesním prostředí, z něhož je v dálce vidět středověký hrad Klevevž. Pokud chcete zažít něco rafinovanějšího, kousek odtud se nachází Dolenjske Toplice, jedno z nejstarších a nejhezčích slovinských lázeňských měst.

Terme di Saturnia, Toskánsko, Itálie

Terme di Saturnia jsou jedním z nejlepších termálních lázní v Itálii a představují skutečně idylický toskánský únik. Hlavní bazén v Terme, který se každé čtyři hodiny doplňuje z vulkanického pramene, má příjemnou teplotu 37,5°C. Vedle nabídky medispa nabízí letovisko speciální termální bahenní procedury, které jsou dostupné i pro jiné osoby než hosty.

Zdroje: Lonely Planet, TowPoint