CT5-V Blackwing pro rok 2024: Ručně vyráběný

Rok 2024 je rokem 20. výročí výkonných modelů Cadillac řady V. Cadillac si nikdy nenechá ujít příležitost, aby nevydal pamětní speciální edici. A proto v současné době usilovně pracuje na dokončení série 21 kusů CT5-V Blackwing 20th Anniversary Edition 2024, po jednom pro každý rok výroby řady V. Výrobu modelů V zahájili v roce 2004, což znamená 21 modelových let výroby. Ačkoli sdílejí základní DNA se sériovými modely CT5-V Blackwing, tuto elitní skupinu 21 exemplářů vyrábí ručně na zakázku. Dostává se jim rozsáhlé masáže a povrchové úpravy, které mohou uniknout pouhým sériovým modelům.

Cadillac již dlouho ví, jak důležitá je hra na personalizaci u drahých vozů pro nadšence. A modely CT4- a CT5-V Blackwings již dlouho nabízejí řadu drahých možností. Hru speciálních edic řady V však odstartoval v roce 2011 model CTS-V Black Diamond Edition. Mezi další významné favority patří edice ATS-V a CTS-V Championship Edition z roku 2018 a Cadillac CT5-V Blackwing 120th Anniversary Edition z roku 2023.

Abychom mohli nahlédnout, jak pečlivě každou z těchto nejnovějších speciálních edic sestavuje specializovaná posádka, nechal nás Cadillac nahlédnout za oponu. Prozkoumali jsme několik speciálních edic CT5-V Blackwing, které ještě procházejí montáží a dokončovacími pracemi. Dostali jsme také příležitost promluvit si s týmem, který tyto sny uskutečňuje. A také s lidmi, kteří komunikují s náročnou a vysoce zaměřenou klientelou, aby se jejich sny staly skutečností.

Blackwing Bona Fides

Cesta začíná výběrem běžného výrobního objednacího kódu ZLT. Ten otevírá dveře k modelu CT5-V Blackwing 20th Anniversary Edition z roku 2024 se standardním přeplňovaným osmiválcem Blackwing o objemu 6,2 litru s výkonem 668 koní a točivým momentem 877 N.m. Proudí buď přes desetistupňovou automatickou, nebo šestistupňovou manuální převodovku. Výkonnostní kvality modelu CT5-V Blackwing jsou dobře zdokumentovány společností C/D. Cadillac nám sdělil, že přibližně 60 % kupujících stále volí manuální převodovku, což je statistika, která nás hřeje u srdce. Ale to je jen první kapitola tohoto příběhu, který je navzdory nízkému výrobnímu počtu pouhých 21 exemplářů dlouhý a poutavý.

CT5-V

Každý Blackwing 20th Anniversary Edition je od začátku do konce ručně montován jedním týmem šesti až osmi lidí v GM Artisan Innovation Center. Dříve a občas stále známém jako Global Pre-Production Operations ve Warrenu na předměstí Detroitu. Podle ředitele závodu Karstena Garbeho tam kromě stavby Blackwingu stále probíhá mnoho dalších operací, včetně montáže koncepčních a předváděcích vozů.

Proces začíná tím, že se karoserie lakované základní černou barvou podrobí kritické kontrole na případné nedostatky, poté se přelakují a ošmirglují pro finální lakování. Zákazníci si mohou vybrat z palety více než 20 exkluzivních barev, které nejsou k dispozici na pouhých sériových modelech CT5-V. Každý model lakují ručně, a dokonce i motorový prostor ručně brousí a dostává tři vrstvy bezbarvého laku. Motory se dovážejí v bednách ze závodu GM v Bowling Green v Kentucky a tým pokračuje v pečlivé ruční montáži každého vozu. Celý proces si vyžádá až 200 až 300 hodin, jak uvedl Garsten. Dodal, že by rád viděl tento typ specializované a vyhrazené výroby rozšířený, pokud by to obchodní důvody vyžadovaly.

CT5-V si přizpůsobíte vlastnímu vkusu

Tým vrátných je připravený přenášet vzorky laku a vzorky látek sem a tam, dokud není zákazník s odstínem zcela spokojený. Hotový výrobek zahrnuje nezbytný štítek na prahu „1 z 21“, jedinečný emblém na řadicí páce, plaketu na B-sloupku a štítek se sériovým číslem na volantu. Možnosti personalizace jsou však široké.

Kromě 20 barev exteriéru jsou v nabídce tři barevné kombinace interiéru: hnědá a černá Signet, červená, šedá a černá Skycool a černo-červené barevné schéma Adrenaline Red. K dispozici máte také dva exteriérové pakety z uhlíkových vláken, tři možnosti volby kol a čtyři možnosti volby barvy třmenů.

Kuriózní možnost by vám umožnila svázat kosmetiku speciální edice CT-V Blackwing 2024 s předchozí generací modelu řady V z modelových let 2005 až 2024. Pokud by vaše výročí nebo třeba rozvod představovaly v roce 2018 výjimečné období ve vašem životě, tým concierge vám pomůže vybavit váš nový model 2024 Blackwing klíčovými prvky z mistrovských edic CTS-V 2018. Cena za tuto službu činí nezanedbatelných 7120 USD (170 000 Kč).

CT5-V Blackwing 20th Anniversary

Garbe také poznamenává, že ke každé dodávce přikládají fotografii s podpisy všech členů týmu, kteří vůz sestavili. A nezřídka přikládají i speciální dárek s překvapením.

Chcete CT5-V Blackwing? Buďte v klubu Blackwing 21

Ty nejexkluzivnější kluby mají byzantinský proces prověřování, a to platí i pro metodu, která se používá k identifikaci a výběru potenciálních majitelů vozu 2024 CT5-V Blackwing 20th Anniversary. Podle Meagan Quinnové z Cadillacu začíná proces na úrovni dealerů, protože většina dealerů má přehled o místní populaci nadšenců do výkonných vozů Cadillac a má dobré pracovní vztahy s opakovanými zákazníky. Cadillac uvádí, že poptávka výrazně převyšuje nabídku u každé generace speciálních edic a sběratelských sérií modelů. „Přestože nemůžeme naše dealery zcela kontrolovat,“ říká Quinn, nejsou pro zařazení do výběru nutné žádné nevyřčené kvalifikace nebo požadavky na předchozí vlastnictví. To také znamená, že prodejci mohou volně stanovit cenu podle svého uvážení.

Se záměrem odradit překupníky proces do značné míry závisí na dealerství a jeho prodejních specialistech, kteří si zákazníka osahají. Na tyto modely se nevztahuje žádná výjimka zakazující další prodej CT5-V Blackwing, ačkoli se tak dříve dělo u jiných modelů GM včetně Corvette a Cadillacu Escalade. „Zatím byli kupující natolik emocionálně spjati s nákupem, že to nebyl problém,“ říká Quinn.

Profesionální zákazník

Vzhledem k intenzitě a náročnosti celého procesu o sobě Quinn mluví jako o „nákupním parťákovi“ mnoha kupujících, kteří pocházejí z předvídatelně vysokých životních pozic. Konkrétně představují nejmladší demografickou skupinu Cadillacu ve věku zhruba 53 let, s průměrným příjmem 380 000 dolarů (9 milionu Kč) a zpravidla již mají sbírku 10 až 20 vozů. Z geografického hlediska má více kupujících sídlo mimo region s chladným klimatem. Což možná částečně způsobuje formát vozu s pohonem zadních kol. Quinn říká, že v době, kdy je objednávka dokončená, „ví o zákazníkovi více než on sám“.

Cadillac

Číslo 21 zaujímá v numerologii a souvisejícím folklóru zajímavé postavení, Ušetříme vás zde detailů, ale v podstatě tyto dvě číslice ztělesňují nezávislost, individualitu a nové začátky. Ačkoli pro Cadillac číslo 21 konkrétně odkazuje na počet let, které uplynuly od doby, kdy se v kánonu Cadillacu objevily první modely V, krásně se pojí s jeho mytologickým významem „nezávislosti, individuality a hledání vlastní cesty“ – přesně v souladu se současným poselstvím značky Cadillac a demografickým zaměřením, které sleduje.

Jsme jen rádi, že Cadillac je stále volný v tom, aby se pouštěl do vášnivých projektů budování značky. A že zákazníci mají zájem a prostředky na to, aby tento program zůstal životaschopný.