Asteroid vstupuje do zemské atmosféry

Nebeské těleso s názvem ,,Sar2667″ způsobil v noci nad Lamanšským průlivem nezvykle zvláštní světelnou podívanou: asteroid tak vstoupil do zemské atmosféry a jasně rozzářil oblohu.

Nebeské těleso vstoupilo do zemské atmosféry

Neobvyklou světelnou show nad Lamanšským průlivem bezesporu způsobil malý asteroid. Nebeské těleso s názvem „Sar2667“ o průměru asi jeden metr tak vstoupilo do atmosféry a zejména podle zprávy BBC bylo krátce před třetí hodinou ranní vidět na obloze jako světelná ohnivá koule.

Jeden uživatel Twitteru tak napsal, že hořící asteroid „rozsvítil oblohu růžovým zábleskem, což bylo více než velkolepé“. Brightonský pozorovatel řekl britské tiskové agentuře PA, že tato podívaná se také stala „největší velkolepou věcí, jakou kdy mohl na vlastní oči vidět“.

Předem předpovězen výskyt vesmírného tělesa

Evropská vesmírná agentura ESA již dříve na Twitteru oznámila, že asteroid vstoupí do zemské atmosféry nad severní Francií. Podle informací je to tedy teprve posedmé, co se tento výskyt předem předpověděl. Agentura to označila za známku rychlého pokroku v předpovídání takových nezvyklých událostí.

Vědci identifikovali v blízkosti Země také desítky tisíc těles, z nichž asi tak 10 000 má průměr více než 140 metrů. Není ale více méně známo, že by snad v dohledné době mohl narazit i přímo na naši planetu Ze mi.

»Sar2667« foceno z Brightonu; Asteroid vstupuje do zemské atmosféry
,,Sar2667″ foceno z Brightonu

Dopad asteroidu a příčina vyhynutí dinosaurů

V loňském roce se NASA poprvé podařilo změnit směr pohybu tělesa. A to zejména prostřednictvím dopadu sondy. Pozadím experimentu je tedy i otázka, jak by bylo možné chránit Zemi. A to před přiblížením nebeských těles – za nejpravděpodobnější příčinu vyhynutí dinosaurů bezpochyby vědci považují dopad asteroidu před zhruba 66 miliony let. Manévr NASA měl tak i bezesporu otestovat obranu proti asteroidu ohrožujícímu Zemi. Byla to tak i první mise tohoto druhu. Vesmírná sonda Dart narazila do nebeského tělesa 26. září rychlostí více než 23 000 km/h.

Zdroj: spiegel, Vapol