Umělá inteligence by se mohla vymknout kontrole

Známe osobnosti podepsaly otevřený dopis, v němž varují před možnými riziky, které s sebou může přinést umělá inteligence

Známé osobnosti podepsaly otevřený dopis, v němž varují před možnými riziky, které s sebou může přinést umělá inteligence. Podle nich se vývoj těchto systémů vymkl kontrole.

Elon Musk varuje

Šéf Twitteru Elon Musk je mezi těmi, kteří chtějí, aby se výcvik a vývoj umělé inteligence (AI – Artificial inteligence) na minimálně šest měsíců zastavil. Dopis podepsal také spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak a někteří výzkumníci ze společnosti DeepMind.

Jedná se o nejmodernější technologii, která na pozorovatele udělala dojem svou schopností plnit úkoly, jako jsou odpovědi na otázky týkající se objektů na obrázcích
Nedávno vyšla nejmodernější technologie Chat GPT-4

Společnost OpenAI, která stojí za ChatGPT, nedávno vydala GPT-4. Jedná se o nejmodernější technologii, která na pozorovatele udělala dojem svou schopností plnit úkoly, jako jsou odpovědi na otázky týkající se objektů na obrázcích.

Dopis od Future of Life

V dopise od Future of Life Institute, který podepsali významní lidé, se zmínili, aby se vývoj na této úrovni dočasně zastavil. Dále varují před riziky, které by mohly představovat budoucí a pokročilejší systémy.

„Systémy umělé inteligence s lidskou inteligencí mohou pro společnost a lidstvo představovat hluboká rizika,“ píše se v dopise.

Future of Life Institute je nezisková organizace, která uvádí, že jejím posláním je „směřovat transformační technologie od extrémních, rozsáhlých rizik k prospěchu života“.

Pan Musk, majitel Twitteru a šéf automobilky Tesla, je uvedený jako externí poradce organizace.

Místo opatrného vývoje vývojáři závodí

V dopise se píše, že pokročilé umělé inteligence je třeba vyvíjet opatrně, ale místo toho „v posledních měsících laboratoře nekontrolovaně závodí ve vývoji a nasazování stále výkonnějších digitálních mozků, kterým nikdo – ani jejich tvůrci – nedokáže porozumět, předvídat je nebo je spolehlivě ovládat“.

Dopis varuje, že umělá inteligence může zaplavit informační kanály dezinformacemi a nahradit pracovní místa automatizací.

Dopis navazuje na nedávnou zprávu investiční banky Goldman Sachs, která uvedla, že AI sice pravděpodobně zvýší produktivitu, ale miliony pracovních míst by mohly být automatizované.

Jiní odborníci však pro BBC uvedli, že vliv umělé inteligence na trh práce se dá velmi těžko předvídat.

Musk spoluzaložil OpenAI

Elon Musk se podílel na spoluzaložení OpenAI. Nicméně před několika lety odstoupil z představenstva této organizace a na Twitteru kritizoval její současné směřování.

Funkce autonomního řízení jeho automobilky Tesla, stejně jako většina podobných systémů, využívají technologii umělé inteligence.

Vytvoření regulací?

V poslední době byla v USA, Velké Británii a EU předložena řada návrhů na regulaci technologií. Velká Británie však vyloučila, že by vytvořila specializovaný regulační orgán pro umělou inteligenci.

Zdroje: bbc.com, Vapol