Londýnské dvoupatrové autobusy budou elektrické

Snad neexistuje žádný ikoničtější obrázek prohlídek Londýna než červené dvoupatrové autobusy s otevřenou střechou, které provozují své řemeslo. Bohužel až doteď přispívaly k problémům se znečištěním ovzduší v Londýně, protože se poháněly naftou. Naštěstí se to brzy začne měnit. Londýnská cestovní kancelář Big Bus Tours udělila smlouvu na přeměnu deseti jejich flotily zájezdových autobusů s otevřenou střechou na plně elektrické.

Každý přestavěný dvoupatrový londýnský autobus bude mít dojezd téměř 200 km z 327 kWh lithium-iontové baterie. Tu považují za dostačující pro obsluhu jejich každodenních výletních tras po Londýně.

Také přepracováním stávajícího podvozku a karoserie autobusu odhadují celkovou úsporu 90 tun zabudovaného CO2-e na vozidlo. A to ve srovnání s výrobou zcela nových elektrických dvoupodlažních autobusů. To je doplněk k úsporám provozního CO2-e a eliminaci jejich podílu naftových částic v ovzduší vnitřního Londýna.

Londýnské dvoupatrové autobusy budou elektrické
Big Bus Tours

Přestavby provádí britská společnost Equipmake, která má 20 let zkušeností v oblasti systémů pro přestavbu autobusů a dalších EV.

Jejich přestavby autobusů EV obsahují patentovaný systém tepelného managementu navržený tak, aby udržoval baterii, motor a invertor na jejich optimální provozní teplotě. A maximalizoval tak dojezd vozidla.

Očekává se také, že tento systém řízení teploty bude mít další výhodu v tom, že během chladných podmínek zajistí vytápění interiéru zachycenou tepelnou energií.

Na konci každého dne se vybité baterie dobijí v depu pomocí DC nabíječek nainstalovaných na místě. (Klíčovou součástí každého správně řízeného přechodu na elektromobily je plánování jejich potřeb nabíjení).

Přestavba od britské společnosti Equipmake

Ian Foley, generální ředitel společnosti Equipmake, řekl: „Jsme potěšeni, že můžeme být partnerem společnosti Big Bus Tours, protože nadále činí její vozový park udržitelnějším. Zdá se fantastické pracovat se společnostmi, které sdílejí perspektivní myšlení a uznávají nesmírné výhody repoweringu.“

„Tím, že se londýnská cestovní kancelář Big Bus Tours rozhodl pro repowering, má těžit nejen z vynikající příležitosti k dosažení nulových čistých cílů. Ale má taky hrát klíčovou roli ve zlepšování kvality místního ovzduší a významně ušetří provozní náklady oproti nákupu nového elektrobusu.“

Pokud jde o náklady, Equipmake naznačuje, že každá přestavba stojí méně než polovinu nového elektrobusu. Očekává se, že první upravený autobus se uvede do provozu v prvním čtvrtletí roku 2024.

Equipmake elektrické hnací ústrojí

K dosažení čisté nulové budoucnosti musí všechny formy dopravy přestat používat fosilní paliva, nejen automobily. Do roku 2050 musí vše, co se pohybuje na (nebo pod) zemí, ve vzduchu nebo na vodě, běžet na nějaký elektrický pohon.

Doposud to byly segmenty osobních vozidel a (v nedávné době) segmenty lehkých užitkových vozidel (LCV), které v tomto přechodu těžily.

Autobusy se začaly hýbat, ale nedosáhly takového pronikání na trh, jaké mají EV auta a lehká užitková vozidla. Což znamená, že s jejich delší životností mnoho nyní vyrobených autobusů pravděpodobně dosáhne roku 2050 v dieselové podobě.

Je proto skvělé vidět potenciál pro realizaci tohoto cíle do roku 2050. Aniž by bylo nutné zahodit jinak dokonale dobré autobusy. (Nemluvě o přerušeních a problémech v zásobování, které by mohly nastat, kdybychom se snažili postavit mnohem více nových autobusů, než na jaké je průmysl tradičně připraven).

Zdroj: thedriven, Vapol