Gladiator Mojave

Od počátku byly pickupy s pohonem 4×4 potravou pro úpravy. S hromadou katalogů náhradních dílů a solidním balíkem peněz si průměrný nadšenec mohl v relativním pohodlí vlastního přístřešku vyrobit pořádné terénní monstrum. Výrobci si toho všimli a začali nabízet vlastní terénní úpravy, balíčky a příslušenství s různou úrovní integrity a stylistického výrazu. V roce 2010 pak Ford posunul věci na další úroveň a vydal model F-150 Raptor. Toyota se vrhla do akce s modelem Tacoma TRD Pro, Jeep v roce 2020 uvedl na trh model Gladiator Mojave, Ram krátce nato vyrukoval s modelem 1500 TRX, Chevrolet naservíroval několik modelů ZR2 Bison a bum. Přímo z továrny se rychlé pick-upy pro jízdu v poušti náhle a nevysvětlitelně staly skutečným automobilovým segmentem. Nejnověji se k této vysokozdvižné plošině připojil Ford Ranger Raptor 2024, který byl dříve k dispozici v zámoří.

Před několika lety jsme získali k dlouhodobému testu model 2020 Gladiator Mojave. A odjížděli jsme se smíšenými pocity. Abychom zjistili, jak se Gladiatoru Mojave od té doby daří, vklouzli jsme za volant modelu 2024 v Moabu v Utahu, právě když 58. ročník Jeep Safari nabíral na obrátkách.

Přehled modelu Gladiator Mojave vypadá následovně. Nápravy Dana 44 (zadní náprava má silnější trubky pro zvýšení pevnosti), převody náprav 4,10:1, převodovka s částečným převodem a nízkým převodem pohonu všech kol 2,72:1, 1,0palcový zdvih předního zavěšení, 2,5 palcové vnitřní bypassové tlumiče Fox s dálkově ovládanými nádržkami, přední hydraulické tlumiče Fox, skalní lišty, 33 palcové pneumatiky na 17 palcových litých kolech a několik dalších drobností.

Gladiator Mojave

Novinky modelu Gladiator Mojave

Letošní rok přináší několik novinek. Zejména standardní 12,3 palcový informační a zábavní systém Uconnect 5, standardní boční záclonové airbagy a adaptivní tempomat. K dispozici je také nová interpretace sedmištěrbinové mřížky chladiče a anténa se přesunula na čelní sklo. Novinkou je model Mojave X. Ten jsme neřídili. Nicméně obsahuje převodovku s pohonem všech kol, integrovanou terénní kameru, standardní ocelové přední a zadní nárazníky a sedadla s elektrickým ovládáním ve 12 směrech. Což je pro zdolávání nejtrýznivějších terénních scenérií zásadní. Jeep uvádí, že Mojave dokáže přebrodit vodu hlubokou až 31,5 cm.

Při naší jízdě jsme projížděli systémem stezek v Moabu. Vystavili jse Mojave kombinaci kluzkých skal, říms, mírně bahnitých mýtin a několika kilometrů písčitých dvouproudých cest. Chtěli jsme Mojave pustit z vodítka a trochu se vyřádit. Na naší trase byl také Wipeout Hill, příhodně pojmenovaný, zcela přírodní, skalnatý kopec.

Na písčitých úsecích nám Mojave poskytl spoustu vzrušení. Zatímco zbytek naší skupiny jezdil v tomto terénu převážně s pohonem všech kol a zapnutým programem Off-Road+, my jsme jej nechali v režimu pohonu dvou kol, s vypnutou kontrolou trakce a v režimu rallye, na což Mojave reagoval s rozkošným výkonem na zádi. V dnešní době je pohon všech kol prakticky všudypřítomný. Je zábavné si připomenout, jak schopný může být v bahně vůz s pohonem zadní nápravy, pokud má správné pneumatiky, dostatečnou světlou výšku a řidič je ochoten držet plyn.

Na písečných pláních jsme si hráli s jistotou, protože jsme věděli, že máme k dispozici pohon 4WD, nízký rozsah a uzamykatelný zadní diferenciál, který nám pomůže vyprostit Gladiator, pokud ho zaboříme do duny. Zdolání kopce Wipeout Hill však vyžadovalo vše výše uvedené. Pod vedením zkušeného pozorovatele však Gladiator Mojave vyjel nahoru jen s malým prokluzem kol.

Žádný přední zámek u Gladiator Mojave

Pozoruhodné je, že Gladiator Mojave nenabízí odpojitelný přední stabilizátor ani přední uzávěrku. Ty jsou vyhrazené pro Gladiator Rubicon, který stojí stejně jako Mojave. Co však Mojave má, jsou tlumiče Fox a hydraulické rázové tlumiče. Když jsou tlumiče v plné kompresi a náprava se chystá na milostné poklepání na dorazy, hydraulické dorazy Mojave tuto energii plynule pohltí pomocí kouzla hydrauliky.

Při pozorném poslechu při přistání na skok nebo při překonávání série oblouků uslyšíte, jak kapalina putuje uvnitř vnitřní matrice odskokových dorazů; zvuk není nepodobný šlápnutí na nasycenou houbu. Přestože tlumiče zmírňují drsnost nárazů, nedokážou zmírnit divoké vzpírání vozu Gladiator. To způsobuje vysoká neodpružená hmotnost jeho pevné přední nápravy. Z tohoto důvodu používá mnoho konkurentů u svých pick-upů pro jízdu v poušti nezávislé přední zavěšení.

Stárnoucí 3,6 litrový šestiválec Pentastar s výkonem 285 koní sice slouží dobře, ale jeho maximální točivý moment (350 N.m) při 4400 otáčkách není pro jízdu v terénu ideální. Jeho machismus se ještě více zmenšuje ve srovnání se šestiválcem s dvojitým turbodmychadlem v modelu Ranger Raptor, který dosahuje výkonu 405 koní a 580 N.m při nižších 3500 otáčkách za minutu. Srovnáme-li zralá jablka se zralými, Ranger Raptor zrychlil na stovku za 5,3 sekundy, zatímco poslední testovaný Gladiator V-6 s automatickou převodovkou potřeboval 8,3 sekundy, což je třísekundový rozdíl, který je na silnici ještě větší, než vypadá na papíře. Záleží na tom, když se řítíte přes sypký písek rychlostí 100 km/h? Ani ne. Úsměvy jsou stále široké, smích hojný a únava na konci dne stále všudypřítomná. Ale současná pověst jakéhokoli výkonného vozu se odvíjí od jeho specifikací a kupující veřejnost může být vrtkavá.

Gladitor Mojave: Interiér

Interiér Gladiatoru Mojave je i nadále přívětivým místem se snadno čitelnými přístroji, podpůrnými sportovními sedadly a logickým uspořádáním spínacích skříněk. Aktualizovaná 12,3 palcová obrazovka infotainmentu je již dlouho očekávaná a výrazně zlepšuje zážitek z jízdy. Je součástí standardní výbavy celé modelové řady, přičemž navigace je součástí výbavy Mojave X a Rubicon X a jinde je volitelná. Pohráli jsme si také s funkcí Jeep Adventure Guide vytvořenou ve spolupráci s Trails Offroad. Najdeme v něm poměrně velké množství stezek Jeep Badge of Honor. Předplatné odemkne kompletní katalog více než 3000 stezek.

Interiér

Není to jen jednoduchý mapovací software, ale umožňuje uživatelům aktualizovat údaje o uzavírkách a změnách, hodnotí stezky podle obtížnosti a občas obsahuje i historii nebo podrobnosti týkající se dané oblasti. Navíc si můžete stáhnout data pro místní uložení, když cestujete mimo dosah mobilní komunikace. Funguje bez problémů. Nicméně nám trvalo několik pokusů, než jsme se naučili ovládat příkazy a správně sledovat náš postup. Přesto jsme preferovali pohled z oken na majestátnost regionu než na obrazovku. Umíme si představit horší místa, kde se ztratit, než je Moab.

Cena

Gladiator Mojave se od svého představení v roce 2020 změnil jen velmi málo, z velké části proto, že to nepotřeboval. Výkonnější Ranger Raptor nastupuje na chatu s dobrou výbavou za méně než 60 tisíc dolarů (1,4 milionu Kč). Proto se nám zdá cena našeho Mojave 66 810 dolarů (1,5 milionu kč) v základní výbavě poněkud optimistická. V základu za něj zaplatíte 54 890 USD (1,2 milionu Kč), nicméně automatická převodovka, třídílná pevná střecha se sklápěcím předním panelem, navigace a prémiové audio něco stojí.

Gladiator a jeho sourozenec Wrangler si svou osobnost vybudovali na jedinečných atributech, včetně odnímatelné střechy a dveří. Alespoň prozatím je tak Gladiator Mojave jediným továrním pouštním pick-upem, který může jezdit pod širým nebem. I v nyní přeplněném poli je to pro některé lidi víc než dost.