Vertikální agrovoltaika pro pícniny i pastvu zvířat

Společnost Sunstall se sídlem v USA nainstalovala ve Spojených státech vertikální agrovoltaické zařízení založené na svém řešení pro regály. Tento systém obsahuje 18 řad po 21 panelech a má tak celkový výkon 170 kW.

Start-up Sunstall se sídlem v USA nainstaloval agrovoltaický systém založený na vlastním řešení regálů pro vertikální fotovoltaické instalace.

Solární pole se stává součástí výzkumného projektu prováděného Rutgers University v New Jersey. Jižně orientovaný systém se skládá z 18 řad po 21 panelech o celkovém výkonu 170 kW.

,,Rutgers vybral ZnShine 450 W bifaciální solární moduly s hodnocením bifaciality 70 %,“ uvedla společnost. „Orientace panelu se v rámci systému měnila, což umožnilo určit optimální orientaci. Nainstalovaly se optimalizátory výkonu, aby se mohly sledovat výstupy párů panelů, což zajišťuje optimální výrobu energie a její účinnost.“

Instalace vertikální agrovoltaiky založené na regálovém systému

Vertikální agrovoltaika pro pícniny i pastvu zvířa
Agrovoltaický systém pro vertikální fotovoltaické instalace od společnosti Sunstall

Sunstall použil dvě různé rozteče řad a v experimentálním návrhu se použily montážní výšky panelu.

„Výzkumníci zasadí píce v dubnu a v září začnou pást masný skot,“ uvedla společnost. ,,Cílem je studovat dopady agrovoltaického systému na produkci píce a pastvu zvířat. A to včetně jakýchkoli změn chování, které mohou zvířata vykazovat při pastvě mezi panely.“

Podle výrobce dokáže regálový systém Sunzaun zajistit až 120 cm světlé výšky od země a může taky snést maximální rychlost větru 167 km/h. Lze jej nasadit na rovné plochy a plochy se sklonem do 15 stupňů.

Regálový systém je navržen pro umístění bifaciálních solárních panelů v orientaci modulu na výšku. Konstrukce využívá otvory v rámech modulů k jednoduchému připevnění ke dvěma hromadám, což eliminuje potřebu těžkého regálového systému.

Vertikální orientace panelů vede k výrobní křivce sloužící mřížce, čímž se vyhne polednímu produkčnímu vrcholu tradičních užitkových polí. Má další výhody dvojího použití, jako je poskytování stínu plodinám a úspora vody na zavlažování.