BMW M Hybrid V8 bude závodit na IMSA 2023

BMW se na americkém závodě IMSA představí se svým vozem M Hybrid V8

BMW M Hybrid V8, navržené podle nových předpisů Le Mans Daytona Hybrid (LMDh), je jedním z řady zcela nových elektrifikovaných vytrvalostních závodníků od běžných výrobců, které se mají vydat na trať v nadcházejících letech.

BMW se příští rok ujme Acura, Cadillacu a Porsche v americké sérii IMSA. A to se svým prvním špičkovým prototypem závodního vozu od V12 LMR, který zvítězil na závodě v Le Mans v roce 1999.

Acura, BMW, Cadillac a Porsche vstoupí každý do nové kategorie GTP šampionátu IMSA Sportscar Championship v roce 2023. K nim se v následujícím roce připojí Alpine a Lamborghini.

Audi se mělo od příštího roku připojit k sourozenecké značce Porsche v sérii, ale své plány nakonec uložilo k ledu.

BMW M Hybrid V8

Kategorie GTP má zahrnovat také účastníky postavené podle pravidel Le Mans Hypercar (LMH). Takže Toyota GR010 Hybrid a nový Peugeot 9X8 by se měly postavit na startovní rošt vedle vozů LMDh. A to na lednovém závodě 24 hodin v Daytoně v prvním závodě sezóny 2023.

BMW zatím neřeklo, zda nasadí i M Hybrid V8 v evropském mistrovství světa vytrvalostních závodů (WEC). To by znamenalo účast ve 24 hodin Le Mans.

USA je pro BMW M nejdůležitějším globálním trhem. Takže IMSA má být pravděpodobně hlavním zaměřením minimálně pro rok 2023.

Bývalý šéf M Markus Flasch však loni naznačil plány znovu navštívit La Sarthe, když řekl: „Je tu duch optimismu. BMW má úspěšnou historii v závodech prototypů. Vítězství v Le Mans v roce 1999 je nezapomenutelné. Oživení tohoto příběhu v moderním prototypu s M Power nadchne fanoušky BMW M Motorsport.“

Všechny vozy LMDh používají speciální hybridní systém zahrnující elektromotor o výkonu 49 koní integrovaný do převodovky Xtrac. Pohání je baterie od Williams Advanced Engineering. Turbodmychadlem přeplňovaný motor V8 s nezveřejněným objemem vynese závodní vůz BMW až na maximální kombinovaný výkon 670 koní povolený předpisy.

Ze čtyř nominovaných dodavatelů podvozků se BMW, stejně jako Cadillac, rozhodlo jít s italským výrobcem Dallara. Zatímco Porsche použije podpěry dodávané Multimatic a Acura se spojila s francouzskou Oreca.

Design vozu

Výrobci však mají nad designem svých vozů volnou ruku. BMW se rozhodlo pro vzhled, který výrazně dýchne jak na jeho současné silniční vozy, tak na oslavu 50. výročí své výkonové divize.

„Prototyp je jasně rozpoznatelný jako vůz BMW M,“ uvedla firma. Navíc vyzdvihla nadměrně velké ledvinové mřížky na přední části. Ty odvádějí vzduch do uprostřed umístěného motoru V8. Jsou zde také výrazná vnější zrcátka ve stylu „háku“. Výrazný je i design zadních světel a dokonce i boční grafika. Tato grafika napodobuje firemní ochrannou známku Hofmeister kink.

Kamufláž závodníka, která má být včas vyměněná za sponzorovaný nátěr před jeho soutěžním debutem. Obsahuje odkazy na některé z nejúspěšnějších závodních vozů divize M za poslední půlstoletí. A to včetně BMW 3.0 CSL z roku 1976, BMW M1 z roku 1981, BMW z roku 1986 GTP a novější BMW M8 GTE.

BMW M Hybrid V8 je navržený podle předpisů Le Mans Daytona Hybrid (LMDh)
BMW M Hybrid V8

Michael Scully, globální automobilový ředitel BMW Group Designworks, řekl: „Úkolem mého týmu je vytvořit BMW M Hybrid V8, aby vypadalo jako BMW. Dalším úkolem je využít každou příležitost, aby také fungovalo jako na závodním okruhu.

„Design je zakořeněný v DNA BMW cílevědomého, efektivního výkonu a odvážný a odhodlaný charakter exteriéru připomíná hraniční schopnosti BMW v oblasti výkonu turbodmychadla. Nyní je spojený s optimalizovaným hybridním elektrickým pohonem.“

Závodník přijíždí v době, kdy se BMW připravuje na uvedení vůbec prvního hybridního vozu M, SUV XM s výkonem 740 koní, koncem tohoto roku. Pouze druhý zakázkový produkt divize po superautu M1, XM spojuje mohutný 4,4 litrový zážehový motor V8 s dvojitým přeplňováním. Dále EV motorem integrovaným v převodovce pro nejvyšší výkon ze všech dosavadních silničních vozů BMW.

Zdroje: autocar, Top-Voziky