Tento Gorgosaurus má nyní hodnotu 6,1 milionu dolarů

Kostra dinosaura v aukční síni Sotheby's v New Yorku

Je tři metry vysoký a více než šest metrů dlouhý: Kostra dinosaura vynesla miliony na aukci v USA. Neznámý nový majitel nyní může Gorgosaurovi dát jméno.

Kostěná hádanka, již vyřešena: Kompletní kostra Gorgosaura se vydražila v New Yorku za 6,1 milionu dolarů (146 454 900 Kč). Díky tomu se exemplář podle aukční síně Sotheby’s stane jednou z nejdražších koster dinosaurů, které se kdy vydražily. Odhad byl mezi pěti a osmi miliony dolarů (120 045 000 – 192 024 000 Kč).

Kostra je tři metry vysoká a 6,7 ​​metrů dlouhá. Není známo, kdo jej koupil, ale na rozdíl od jiných exemplářů prodaných v aukci dorazil do aukční síně beze jména ,,napsala Sotheby’s“. Kdo si ho koupil, může nyní dát kostlivci přezdívku.

Dosud nejmenovaný Gorgosaurus
Dosud nepojmenovaný Gorgosaurus

Gorgosaurus („bompy ještěr“) žil v období svrchní křídy a vyhynul asi před 77 miliony let. Obvykle vážil dvě tuny a byl o něco menší než jeho slavnější příbuzný Tyrannosaurus rex. Gorgosaurus je také o devět až deset milionů let starší. Nyní dražený exemplář se nalezl v roce 2018 v americkém státě Montana. Od té doby je vždy v soukromém vlastnictví.

Kostry dinosaurů se pravidelně draží, což často velmi rozčiluje paleontology a vědce, kteří se obávají, že exempláře se pak stanou nedostupnými pro výzkum.

Kostry dinosaurů

Letos v květnu se v aukční síni Christie’s vydražila kostra Deinonychus antirrhopus, která posloužila jako inspirace pro Velociraptora z filmu Stevena Spielberga ,,Jurassic Park“. Aukce vynesla 12,4 milionu dolarů (297 848 000 Kč), což je dvojnásobek odhadu.

Loni se triceratops „Big John“ vydražil v Paříži za 6,6 milionu eur (162 384 327 Kč). Je to největší známý exemplář triceratopse na světě. Podle aukční síně se kupující, americký sběratel, do kostry ,,zamiloval“ a rozhodl se ji zakoupit.

Tyrannosaurus rex "Stan": Nejdražší kostra dinosaura, která kdy byla vydražena
Tyrannosaurus rex ,,Stan“: Nejdražší kostra dinosaura, která kdy byla vydražena

Předchozí rekordní ceny však dosáhla dosud nejúplnější kostra Tyrannosaura rexe: V roce 2020 přinesl „Stan“ 31,8 milionu dolarů (763 486 200 Kč). V březnu tohoto roku vyšlo najevo, že kostra najde nový domov v Abu Dhabi. Ministerstvo kultury a cestovního ruchu v Abu Dhabi oznámilo, že Stan má být hlavní atrakcí v novém přírodovědném muzeu, které se má otevřít v roce 2025.

Zdroj: spiegel, Vapol