BMW M3 Touring AWD je rodinná raketa

Německá automobilka BMW představuje svůj nový model M3 Touring. Kloubí se v něm rychlost a pohodlí

Vůbec první BMW M3 Touring absolvuje svůj dlouho očekávaný světový debut tento týden na Goodwood Festival of Speed. Model kombinuje úrovně supersportovního tempa v přímém směru se známým komfortem a užitečností řady M3.

Přichází v rámci pokračujících oslav 50. výročí divize M a je nejnovějším přírůstkem do rodiny M3/M4. Následuje vyřazené BMW M4 CSL, které se nám představilo minulý měsíc.

Je to poprvé, co BMW v sedmi generacích aplikovalo plnotučné ošetření M na kombi řady 3. I když v roce 2000 postavilo jednorázovou Touring verzi E46-gen M3. Avšak drželo ji pod pokličkou až do roku 2016.

BMW M3 Touring a její parametry

Novinka se začne prodávat v září, před zahájením výroby v listopadu. Má být k dispozici výhradně ve špičkové formě Competition xDrive. Převezme 503 koní a 649 Nm z úctyhodného řadového šestiválce BMW B58 3,0 litru s dvojitým přeplňováním. Má osmistupňovou automatickou převodovku a diferenciál Active M na obě nápravy.

To znamená zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 3,6 sekundy a maximální rychlost až 280 km/h s volitelným M Driver’s paketem. Tyto čísla překonávají odcházející kombi Mercedes-AMG C63 S. Určitě udělají z M3 Touring nelítostného soupeře. Výměna za plug-in hybrid tohoto vozu se má uskutečnit v roce 2023. Ačkoli ještě není potvrzené jako kombi.

Je také jen o málo pomalejší než limuzína M3 Competition Sedan s pohonem všech čtyř kol. A to navzdory přidané hmotnosti prodloužené karoserie. BMW o ní říká, že obdarovává Touring „variabilitou a velkorysostí. Hlavně pokud jde o přepravní kapacity pro rušný každodenní život, mobilitu a rychlé cestovní aktivity“.

Nový model má výkon 503 koní, osmistupňovou automatickou převodovku a diferenciál Active M na obě nápravy
BMW M3 Touring

Kromě toho BMW říká, že nabízí „kombinaci agility, dynamiky a přesnosti ovládání. Což je charakteristické u automobilů BMW M“.

Kromě prodloužené linie střechy a vzpřímené zadní části je M3 Touring téměř identický se sedanem. Vyměňuje standardní široké nástavce řady 3 za větší vertikální prvky vozu M a přidává mohutné rozšířené podběhy kol. Dále na míru šité nárazníky a prahové lišty, mohutný sportovní výfuk se čtyřmi výstupy, 19 palcová přední a 20 palcová zadní M sportovní kola a zakázkový zadní spoiler.

Interiér

Uvnitř se více blíží standardní, nedávno aktualizované řadě 3 Touring, se známým uspořádáním kabiny. Té dominuje nová 14,9 palcová obrazovka infotainmentu s nejnovějším operačním systémem BMW iDrive osmé generace. A dále 12,3 palcový digitální přístrojový panel.

Stejně jako u M3 jsou zde červené voliče jízdních režimů na volantu a čalounění s motivem M. Vylepšení přišlo s přidáním ozdobných prvků z uhlíkových vláken a celokarbonových předních sedadel.

Ceny M3 Touring začínají na 2,3 milionu Kč. Což je zhruba stejná cena jako u sedanu. Má být k dispozici se stejným výběrem barev a kombinací čalounění.

Tento model patří mezi poslední neelektrifikované přírůstky do řady vozů M s plným otvorem, spolu s nadcházejícím BMW M2 Coupé. Ten má být odhalený později v tomto roce. První PHEV značky, BMW XM super-SUV, také přistane později v tomto roce. BMW M5 nové generace je široce nakloněné, aby použilo hybridní dvouturbový přeplňovaný 4,4 litrový motor V8.

Zdroje: autocar, Top Vozíky